Fotografování pod vodou, 5.část

Kompaktní fotoaparát není určitě nejkvalitnější cestou pro fotografování pod vodou. Je ale relativně levný. Autor článku René Wiedeman píše o svých zkušenostech s Canonem AS1 při fotografování v korálových útesech u pobřeží Venezuely. Z fotografií lze posoudit, jaké jsou asi možnosti kompaktů tohoto typu.

Při focení ve vodě, tj. v Karibském moři, přišel ke slovu vodotěsný kompaktní přístroj Canon AS1 (záruka vodotěsnosti je do 5 m, ale znám lidi, co s tím fotili ve třinácti metrech a vše bylo v pořádku).

Používal jsem film Fuji Reala 800, který věrně zachytil všechny barevné odstíny bohatého podmořského života i rychlé pohyby mořských vln. Pod vodní hladinou jsme fotili asi do hloubky dvou metrů, vždy s bleskem, který je u tohoto aparátu poměrně výkonný a pro focení pod vodou dobře dimenzovaný. Přestože byla hloubka při focení malá, byl velký rozdíl mezi dobou, kdy svítilo sluníčko a tím, když bylo za mraky. Také byla podstatná diference v lomu světla – při „slunci v zádech“ se fotografovaný objekt opticky vzdálí. Jestliže slunce naopak stojí proti fotografovi, opticky předmět přiblíží. Když v tomto případě dopadne paprsek světla na lesklý povrch, odlesky velice často vytvářejí „duhy“ – světlo se rozkládá na jednotlivé části spektra.

Největší vzdálenost od foceného předmětu doporučuji jeden metr, pak již fotka ztrácí na ostrosti. U některých druhů rostlin, živočichů a ryb není problém se přiblížit třeba na deset centimetrů, jiné jsou plaché a snaží se nalézt ochranu – ryby odplují, sasanky se stáhnou do sebe a lastury se zavírají. Velice se mi osvědčilo být při fotografování těchto tvorů trpělivý a nelekat je prudkými pohyby. Ideální je držet připravený aparát v natažené ruce, zadržet co nejvíce dech (aby neunikaly vzduchové bubliny z trubice šnorchlu), pomalu se přibližovat a ve vhodný okamžik stisknout spoušť.

Také při fotografování na mořské hladině se Canon AS1 osvědčil. Dobré fotky jsem udělal, když jsem do poslední chvíle čekal s aparátem ve zdvižené ruce, než se na mne přiřítila vlna a spláchla mne. Těsně předtím jsem zmáčknul spoušť. Důležité je před každým fotografováním zkontrolovat čistotu objektivu od kapek mořské vody – pozor, obsahuje množství soli a minerálů.

     

Líbil se vám článek?

Pokračovat v sérii

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • Gonsales
    Gonsales
    10.01.2002 13:14

    celkem ok ale neni tu moc ostrých fotek.Jinak dobrý.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (1)

Tisknout článek

Tip na článek

David Weinhauer - fotograf aktů
David Weinhauer - fotograf aktů

Da­vid Weinhauer je br­něn­ský fo­to­graf aktů, známý pře­de­vším svou in­stagra­mo­vou sé­rií por­trétů „Sprosté kafe“. Něj­čas­těji fotí s ama­tér­skými kli­ent­kami. Ně­které z nich chtějí fotky pro sebe, ji­ným po­má­hají v psy­cho­te­ra­pii. Na­jdou se i ta­kové, které za fo­cení ne­chtějí za­pla­tit a vy­u­ží­vají k tomu různé tak­tiky.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

Články v sérii:

Další články ze série
FotoAparát.cz - Instagram

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace