Test Hewlett-Packard PhotoSmart 850

Hewlett-Packard PhotoSmart 850 je nejvýkonějším fotoaparátem HP a zároveň jednou z novinek letošní PhotoKiny 2002. Tento čtyřmegový přístroj je na rozdíl od ostatních modelů HP vybaven objektivem Fuji se zajímavým rozsahem 37-300 mm (ekv. kino), volbou priority clony nebo závěrky. To vše je doplněno kvalitním hledáčkem, velkým displejem a dokovací stanicí. Více v následujícím redakčním testu.

úvod

Digitální fotoaparát HP photosmart 850 je v současné době nejvýkonější model této značky. Firma HP, která na nedávné tiskové konferenci představila svoje představy o digitální fotografii, neoslovuje svojí nabídkou digitálních fotoaparátů profesionální fotografy, ale snaží se nabídnout ucelené řešení pro nejširší veřejnost. Této koncepci odpovídá také model 850, který umožňuje práci jak uživatelům, kteří nemají (nebo nechtějí mít) fotografické znalosti, tak i těm, kteří chtějí vznik fotografie částečně ovlivnit.
HP photosmart 850 má CCD snímač se 4 megapixely, má 8× optický zoom, který má rozsah 7,6–61 mm (ekv. 35mm 37–300mm). Pokročilejším uživatelům nabízí, kromě obvyklých automatických režimů, například korekci expozice, režim priority clony a závěrky nebo ruční vyvážení bílé.
Balení testovaného přístroje obsahovalo fotoaparát, popruh, „dokovací stanici“ (tenhle překlad mi nepříjde jako nejšťastnější), akumulátory, napájecí zdroj, 2 USB kabely, A/V kabel, 16 MB SD kartu, software a návod.
Kompletní technická data naleznete jako obvykle v sekci FotoTechnika, přímý odkaz na Hewlett-Packard PhotoSmart 850 je zde.

konstrukce

Fotoaparát má plastové tělo, které je v místech držení doplněno černou gumou. Ta je umístěna v místě držení pravou rukou, což částečně omezuje možnost vyklouznutí, a také kolem objektivu, který svádí především majitele zrcadlovek k držení levou rukou. Na první pohled to vypadá, jako prstenec zoomování, ale bohužel jen na první pohled. Ve vypnutém stavu má tělo rozměry 120×80×85mm, zapnuté (s vysunutým objektivem) 120×120×85mm a bez baterií váží 388 g.
HP photosmart je osazen objektivem s osminásobným zoomem 7,6–61mm, což je ekvivalent objektivu 37–300 u kinofilmu. Clona je na širokém konci 2,8–11 na dlouhém 3,1–11. Na objektivu není uveden výrobce, ale v prospektu je uveden jako výrobce Fuji. Na přední straně fotoaparátu je kromě objektivu jen mikrofon a přisvětlovací lampa ostření. Na horní straně je spoušť, kolem které je vypínač spojený s voličem režimu fotografování/sa­mospoušť/vide­o, reproduktor, tlačítko pro uvolnění blesku a blesk. Na zadní straně je hledáček, LCD displej, tlačítko pro jeho zapnutí, tlačítka pro přehrávání, „sdílení“, makro a blesk, tlačítka pro ovládání zoomu a křížový ovladač s tlačítkem OK. Na levé straně jsou pod gumovým krytem konektory USB, A/V a napájení. Na pravé straně je pod plastovým odklopným krytem umístěn slot pro paměťovou kartu formátu Secure digital (SD) nebo MultiMediaCard. Na spodní straně je kryt baterií ze zámkem, pod kterým je prostor pro 4 tužkové baterie nebo akumulátory, konektor pro dokovací stanici, který je zakryt gumovou záslepkou a kovový stativový závit. Popruh se k fotoaparátu připevňuje pomocí dvou kovových oček po stranách, do kterého se také připevňuje poutko krytky objektivu.
Fotoaparát je osazen TFT LCD displejem s uhlopříčkou 2", což je v této kategorii spíše nadstandard. Hledáček je elektronický (EVF) a ve srovnání s podobnými přístroji jiných výrobců i poměrně kvalitní. Otáčením očnice lze u hledáčku nastavit dioptrickou korekci. Pod hledáčkem je umístěno čidlo, takže se hledáček zapíná až po přiložení oka.

ovládání

Většina funkcí se nastavuje pomocí menu, které se ovládá křížovým ovladačem a tlačítkem OK. Křížový ovladač během fotografování také ovládá korekce expozice a clonu nebo čas v režimech preference clony nebo času. Ostatní tlačítka jsou vždy jednoúčelová a slouží k ovládání základních funkcí. Tlačítkem pro přehrávání lze v libovolném režimu prohlížet snímky nebo videosekvence. Tlačítko pro sdílení umožňuje ve spolupráci s počítačem nebo tiskárnou HP fotografie tisknout nebo odesílat emailem. Tlačítko makro přepíná rozsah zaostřitelné vzdálenosti. V normálním režimu ostří objektiv od 0,8 m do nekonečna a v režimu makro je ostření možné v rozsahu 0,1–0,8 m a rozsah zoomu je omezen. Tlačítko blesku umožňuje změnu jeho režimu, blesk je ale nutné uvolnit tlačítkem na horní straně.
Namáčknutí spouště má dobře definovanou polohu a nehrozí nechtěná expozice, i když to v digitální fotografii už nepředstavuje žádný problém.

menu

Menu fotoaparátu je velmi přehledně uspořádáno. Čeština není mezi podporovanými jazyky, ale položky jsou doplněny jednoznačnými ikonami, takže se uživatelé obejdou i bez znalosti cizích jazyků. V menu lze hodnoty vybírat buď přímo nebo lze ke každé položce vyvolat pomocí tlačítka OK submenu s výčtem hodnot a stručnou nápovědou. V režimu fotografování lze pomocí menu nastavit:

režim expozice na hodnoty auto/akce/kra­jina/portrét/pre­ference clony (Av)/preference času (Tv) vyvážení bílé, které lze kromě automatického režimu a čtyř pevných nastavit i manuálně měření expozice na průměr, zdůrazněný střed a bodové měření citlivost 100 nebo 200 ISO (pouze v režimu Av a Tv) a auto barevné podání barevné, černobílé nebo sépie rozlišení, které může být jen 1Mp nebo 4Mp (toto rozlišení platí pouze bez použití digitálního zoomu) kompresi JPEG souboru ve třech krocích V submenu „Setup“ lze nastavit záznam zvuku, režim fotoaparátu při komunikaci s A/V zařízením a počítačem, datum a čas, jazyk, zvuk při expozici a dobu, po kterou je zobrazen snímek po expozici.

přehrávání

V režimu přehrávání lze pomocí menu snímky mazat, zvětšovat, přehrávat videosekvence a zvukové poznámky ke snímkům. Fotoaparát je vybaven čidlem polohy, takže se většina snímků ukládá již se správnou orientací. Pravděpodobně právě proto není možné při přehrávání otáčet uložené snímky. I když je displej fotoaparátu poměrně velký, není možné při přehrávání zvolit režim s devíti snímky, ani zobrazit konkrétní snímek. Na druhou stranu je listování a načítání snímků svižné, což se nedá říct o ostatních funkcích.

expozice

Běhen fotografování lze pomocí křížového ovladače měnit korekci expozice v rozsahu +/-3EV s krokem 1/2EV. V režimech Av a Tv se navíc pomocí křížového ovladače nastavuje hodnota clony nebo času. Čas závěrky je možné v režimu Tv nastavit v rozmezí 1/2000s – 16s, režim B a sériové snímání není podporováno. Samospoušť má spoždění přibližně 10 sekund a její činnost je indikována pomocí žárovky nad objektivem. Na displeji jsou zobrazena všechna důležitá nastavení (kromě standardních nastavení). Hodnoty clony a času jsou ale zobrazeny pouze v režimu Tv a Av.

ostření

Uprostřed displeje je naznačeno zaostřovací pole a po namáčknutí spouště barva rámečku indikuje zaostření a poté je zaostření blokováno. Fotoaparát neumožňuje manuální ostření ani režim servo. Při použití digitálního zoomu se velikost obrazu na displeji zmenšuje (okolí je vyplněno červeným rámem), čímž je jednak indikováno jeho použití, ale především se zmenšuje velikost výsledného souboru. To šetří místo na kartě. Při největším digitálním zoomu (7×) má uložený soubor rozlišení 320×240 bodů. Skutečné rozlišení výsledného souboru je zobrazeno na displeji. Digitální zoom se zapíná až při druhém stisku zoomovacího tlačítka, takže během fotografování příliš nehrozí jeho nechtěné použití.

blesk

Integrovaný blesk je potřeba nejdříve uvolnit pomocí tlačítka (nebo spíš šoupátka) na horní straně. Blesk umožňuje režim redukce efektu červených očí, prosvětlování stínů (blesk je stále zapnut), noční režim a jejich kombinace. Dosah blesku je podle výrobce 2,5 m (teleobjektiv) až 3,4 m (širokoúhlý objektiv).

paměťové karty a formáty

Fotoaparát má slot pro paměťové karty Secure digital (SD) nebo MultiMediaCard®. Přístroj ale podporuje jen karty MMC, které (dle návodu) „byly schváleny jako vyhovující specifikacím MultiMediaCard® od ledna 2000. Vyhovující paměťové karty MultiMediaCard® jsou označeny logem MultiMediaCard®.“ K fotoaparátu byla přibalena 16MB karta SD, což je podle mě pro 4Mp přístroj málo. Obrázky jsou uloženy ve formátu JPEG a obsahují informace podle standardu EXIF 2.2, ale ukládány jsou jen základní hodnoty a některé hodnoty jsou uloženy chybně. Podle výrobce je velikost 4Mp obrázku podle nastavené komprese 500kB – 2,5MB, u 1Mp obrázku 200kB – 1MB. Testovací snímky (4Mp, nejmenší komprese) měly průměrně 2MB, největší měl 3,5MB. Fotoaparát neumožňuje nastavovat ostrost ani kontrast snímků. Videosekvence jsou uloženy ve formátu MPEG s rozlišením 320×240 a jejich délka je omezena na 60 sekund.

komunikace s počítačem

Fotoaparát se k počítači (nebo tiskárně) připojuje pomocí USB rozhraní buď přímo, nebo prostřednictvím dokovací stanice. V menu lze nastavit, zda se má připojit pouze jako fotoaparát, takže s ním komunikují pouze dodané programy, nebo jako disková jednotka, se kterou lze pracovat pomocí průzkumníka nebo jiného správce souborů. Pomocí dodávaného programového vybavení lze fotografie přehrávat z fotoaparátu do počítače, provádět jednoduché úpravy fotografií, tisknout fotografie a celá alba, vypalovat fotorafie na CD-R(W) nebo, ve spolupráci s tlačítkem „sdílet“ na fotoaparátu, je sdílet v síti Internet prostřednictvím webu nebo emailu. Dodané programy jsou určené především pro nejširší veřejnost a snaží se maximálně zjednodušit celý proces. Jako jedna z funkcí jednoduchého editoru fotografií je například odstranění efektu červených očí. Zkušení uživatelé pravděpodobně dodávané programy vůbec nevyužijí a spokojí se s připojením fotoaparátu jako disku.

napájení

K napájení fotoaparátu slouží 4 AA tužkové baterie nebo akumulátory. Součástí testovaného fotoaparátu byly 4 NiMH akumulátory a adaptér, který může sloužit k napájení nebo k dobíjení akumulátorů uvnitř přístroje. Při použití dokovací stanice jsou tak akumulátory stále dobíjeny. Nabíjení zcela vybitých akumulátoru ve fotoaparátu ale trvá déle než 10 hodin, takže při častém fotografování je třeba zakoupit nejen druhou sadu akumulátorů, ale především nabíječku.

dokovací stanice

Dokovací stanice je stejně jako programové vybavení šita na míru běžným uživatelům. Slouží jako důstojné místo pro uložení fotoaparátu na stole, částečně řeší problém s kabely, které už neleží volně a není je potřeba stále připojovat k fotoaparátu, slouží jako nabíječka akumulátorů a především slouží ke komunikaci fotoapartu s okolím. K dokovací stanici lze současně připojit tiskárnu, počítač a televizi a pomocí tlačítek lze zvolit, se kterým zařízením se fotoaparát spojí. Jako slabé místo vidím konektor, který nemá vždy ten správný kontakt (aspoň u testovaného vzorku).

práce s fotoaparátem

Držení fotoaparátu při fotografování je příjemné a základní funkce lze snadno ovládat palcem. Především majitele zrcadlovek potěší, že mohou fotoaparát chytit levou rukou kolem objektivu, ale při fotografování ve tmě je tak levou rukou zakryta přisvětlovací lampa ostření. Držení fotoaparátu v době mezi snímky, kdy jsem ho držel jen v pravé ruce, na mě nepůsobilo příliš bezpečně a přestože je tělo potaženo gumou jsem měl pocit, že mi v ruce příliš nesedí, na rozdíl od mnohem těžší zrcadlovky. Při vypnutí si fotoaparát nepamatuje své nastavení a nastaví standardní volby. To je výhodné pro běžné uživatele, kteří se tak mohou vyhnout chybám, ale pokud „víte co chcete“, znamená to pro Vás neustále po zapnutí nastavovat své oblíbené hodnoty.
Celkově nepatří fotoaparát mezi rychlíky a jeho reakce jsou v mnoha případech pomalé. Pokud fotografujete a přejdete ze světla do stínu nebo naopak, je displej i hledáček poměrně dlouho zcela černý nebo bílý. Což ve chvíli, kdy chcete rychle „něco“ vyfotit, není zrovna příjemné. Podobně ospalý dojem na mě dělala i odezva spouště (s i bez namáčknutí) a doba nabíhání po zapnutí.
Ostření za dobrých světelných podmínek je rychlé a přesné, jen občas je nutné najít nějakou hranu, na kterou by se ostření chytilo. Je škoda, že není umožněno manuální ostření, které by se občas hodilo. Přístroj je vybaven blokováním zaostření při namáčknutí spouště. V šeru je ostření výrazně pomalejší a často se stává, že i po přisvícení reflektorem fotoaparát napoprvé nezaostří. Navíc jsem si často zastínil reflektor levou rukou.
Při fotografování dlouhými časy fotoaparát nemá snahu vypalovat body. Automatické vyvažování bílé funguje v normálních situacích bez problémů a za dobu testování se mi nepodařilo udělat snímek, který by barevností neodpovídal mým představám.
Měření expozice bez použití blesku fungovalo ve všech režimech podle očekávání a spolehlivě, celkově jsem ale měl pocit, že jsou snímky lehce přeexponovány. Při použití blesku je pravděpodobnost přepálení ještě větší.
K fotoaparátu je v tištěné podobě dodávám pouze anglický návod. Český návod je uložen v souboru pdf na instalačním CD. Myslím že většina uživatelů by uvítala opačné řešení.

testovací snímky

Kresba a zkreslení objektivu mě příjemně překvapili. Vzhledem k tomu, jaký je rozsah zoomu, jsou výsledky více než dobré.

8 mm, soudkovité zkreslení 60 mm, poduškovité zkreslení
8 mm, 1/632 sec, f/5,4 60 mm, 1/442 sec, f/3,5
8 mm, detail v původním rozlišení 60 mm, detail v původním rozlišení
8 mm, 1/375 sec, f/3,8, chování objektivu ve středu a na krajích

Automatické a ruční (v tomto případě Tungsten/žárovka) vyvážení bílé ve většině případů poskytuje téměř totožné výsledky.

vyvážení automatické, 8mm, 0,7 sec, f/11,5 vyvážení Tungsten, 8mm, 0,7 sec, f/11,5

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Radim Malchárek
  Radim Malchárek
  10.12.2002 16:32

  Drobná připomínka: není pravda, že nejde vyvolat posladní nastavení při vypnutí a zapnutí fotoaparátu - stačí při startu přidržet tlačítko OK.

 • Radik
  Radik
  Autor
  11.12.2002 16:12

  Dík za upozornění. Jak je vidět, nečetl jsem návod dostatečně pečlivě (pokud to tam je napsáno). Ale i tak bych ocenil možnost změnit tohle nastavení trvale v menu. Takhle se to posouvá na nutnost nezapomenout při zapínání něco držet.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (2)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram