Knižní tip: 100% Dítě – Allison Tyler Jones

Kniha, kterou vám představím na dalších řádcích, by mohla najít své místo vedle dalších publikací mnoha nadšených fotografů. Je tomu díky tématu, které možná přivedlo k fotografování některé z vás, případně se s ním dříve nebo později pravděpodobně setkáte. V tomto případě se jedná o fotografování dětí, jak už název napovídá.

Možná si řeknete, že fotografování dětí nemá tolik specifik oproti „běžnému portrétu“, ale přečtení knihy vás vyvede z omylu. Průvodcem tématikou fotografování dětí je v této knize Allison Tyler Jones, profesionální fotografka specializující se právě na tuto disciplínu.

Hned po tom, co se mi kniha dostala do rukou, jsem si říkal, jestli opravdu bude na tolika stranách (kniha má skoro tři sta stran) o čem psát, přeci jenom jedná se „pouze o focení dětí“. Opak je pravdou, už na prvních stranách pohledem do obsahu zjišťuji, že se kniha dotýká kompletního procesu fotografování dětí, tak jak k němu přistupuje profesionální fotograf. Celá publikace je rozdělena do čtyř kapitol: Vize, Postup, Focení a Konečný produkt.

Vize jako první z kapitol je pomyslným úvodem do problému fotografování dětí. Kapitola pokrývá základy přístupu k fotografování dětí. Ze základů bych „vypíchl“ zejména trpělivost, kterou Allison zdůrazňuje.

V podobném duchu se nesou i další rady a postřehy v této kapitole. O velké profesionalitě autorky svědčí, že dokázala popsat několik základních rysů dětských osobnosti a jak přistupovat k dětem, aby byly výsledné fotografie podle vašich představ. To je ovšem pouze první část podkapitoly na fotografování dětí „pohledem dětského psychologa“; v druhé části jsou popsána specifika fotografování různých věkových skupin dětí. Autorka kapitolu doplňuje o tipy a rady z praxe, které mohou významně usnadnit práci s dětmi. Neméně užitečné jsou zkušenosti s rekvizitami, které se při fotografování mohou hodit. Odvažuji se říct, že po přečtení této kapitoly budete velmi dobře nasměřováni, jak jednat s dětmi i rodiči i jak se na fotografování připravit.

V tuto chvíli logicky přichází čas na techniku, potřebnou k zachycení scén, které jsme si připravili. V této kapitole se přesouváme z povídání s dětmi na výběr osvětlovací techniky, práci s fotoaparátem a specifika fotografování v ateliéru i mimo něj.

Samotnému ateliérovému fotografování je věnován velký prostor. Dozvíte se o několika základních druzích svícení, vhodných právě k fotografování dětí v ateliéru. Autorka se vám prostřednictvím knihy bude snažit vštípit několik pravidel, které by měly posunout vaši práci v ateliéru blíže k profesionálním výsledkům. Kapitolu autorka uzavírá částí věnovanou fotografování v exteriéru, tedy zejména svícení v exteriéru. Celá část knihy věnovaná technické stránce fotografování je z mého pohledu lehce stravitelná a je zaměřena spíše prakticky.

V kapitole s názvem Focení se dostáváme do momentu, kdy je čas zmáčknout spoušť. Znovu bych zdůraznil, že síla této knihy je v praktických radách, které pramení ze zkušeností autorky. Nejvíce je to patrné právě v této kapitole – spousta zdánlivě drobných rad v rozsahu od oblečení, přes pózy, až po rekvizity, vás rázem posune do fáze, kdy se můžete vyhnout drobným zádrhelům a podat co nejlepší výkon.

Závěrečná část, Konečný produkt, je spíše zamyšlením profesionálního fotografa a radou, jak k tomuto povolaní přistupovat.

Knihu hodnotím velmi pozitivně. Byť se samotné téma, fotografování dětí, nemusí zdát jako nejsložitější, velká spousta rad a zkušenosti vás opravdu může posunout o notný kus dále v kvalitě výsledných fotografii. Neměl bych také opomenout, že celá kniha je samozřejmě plná fotografií dětí na velmi vysoké úrovní, což jen dokazuje, že Allison Tyler Jones je osobou povolanou.

stránky autorky Allison Tyler Jones

Kniha „Allison Tyler Jones: 100% Dítě“ na stránkách vydavatele

100% DÍTĚ - Průvodce fotografováním dětí v úplně novém světle lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>
     

Líbil se vám článek?

Pokračovat v sérii

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

Články v sérii:

Další články ze série
FotoAparát.cz - Instagram