Canon PowerShot G11

Snad konečně končí honba za megapixely a začíná honba za kvalitou. Další z "G-čkové" řady Canonů - Canon PowerShot G11 - má totiž nižší rozlišení, než jeho předchůdce.

Z běžných funkcí nalezneme snad vše. Od expozičního bracketingu, přes bracketing vyvážení bílé a bracketing ostření (pouze manuální režim ostření) po třeba opět dvě uživatelská nastavení fotoaparátu.. Za velmi potěšující považuji, že tlačítku rychlé volby lze přiřadit vlastní funkci, například vyvážení bílé, režim měření expozice, režim stabilizace atp. Aparát bohuželtrochu hůře zvládal vyvážení bíle za pouličního osvětlení a také při změně citlivosti z ISO200 na ISO400 při WB žárovka se měnil nádech snímku.

LCD při snímání Funkce
Nastavení blesku
Možnosti samospouště

Opět zdůrazním režim automatického zvýšení citlivosti, který se povoluje v menu. Jeho použití se pozná podle nápisu ISO a hodnoty citlivosti v okamžiku expozice. Zřejmě, pokud budete mít tuto funkci zapnutou, budete mít několik prvních snímků nasnímaných s vyšší citlivostí, než je „pevně“ zvolená nižší (třeba ISO80) na voliči. Takže pozor na standardní nastavení fotoaparátu.

Plocha ostření Režimy měření expozice

Napájení a výdrž

Nafotil jsem cca 220 snímků a baterie hlásila stále plný stav. Deklarovaná hodnota cca 400 snímků na jedno nabití je rozhodně reálná.

Nastavení

V sekvenčním režimu exponuje necelé 2 snímky za sekundu, fotoaparát s určitým zpožděním přeostřuje. V sekvenčním režimu se souvislým ostřením jsou snímky exponovány s odstupem cca 1,4s, přeostření je prakticky okamžité.

Dostupné příslušenství

Lze dokoupit vodotěsné pouzdro, telekonvertor 2×, širokoúhlý konvertor 0,75× a externí blesky.

Video, přehrávání snímků

V režimu monofonního videa (opět MOV jako u G10) nelze použít optický zoomí. Dostupná rozlišení najdete výše. Režim HD budete hledat marně.
V režimu prohlížení lze obrázek s červenýma očima tohoto jevu zbavit úpravou a následným uložením kopie snímku. Jsou k dispozici zcela běžné možnosti přehrávání. Příjemné je, že se snímek vždy orientuje tak, jak je otočený fotoaparát, protože má detekci orientace. Lze tak rychle „zvětšit snímky na výšku“, aniž je otáčíme v menu.

Fotoaparát Canon G11 má celou řadu funkcí, na některé jsem jistě ve svém výčtu zapomněl. Navštivte tedy stránky výrobce, kde naleznete kompletní specifikaci.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • Petr Koritina
    Petr Koritina
    Autor
    29.01.2010 16:20

    Charakterizovat RAW nemá moc smysl. Výsledek je takový, jak jej zpracujeme.

  • Petr Koritina
    Petr Koritina
    Autor
    29.01.2010 16:27

    Nedoklep jsem opravil. Děkuji za upozornění.

  • Tomáš Hrubý
    Tomáš Hrubý
    29.01.2010 17:05

    Já ten RAW možná přece jen lehce okomentuju... Z hlediska šumu je výhoda, že odpadají jakékoli JPG artefakty, šum je takový "ostřejší" a tak se dá lépe odstranit nebo obecně "ladit" - na těch ukázkách v článku mi přijde, že na těch malých ISO to spíš než šum jsou dopady JPG.
    Na druhé straně ale u RAW nečekejte takový přínos jako u DSLR hlediska napravování expozice, dynamického rozsahu atd., to čip prostě neposkytne. Proto bych i řekl, že je rozdíl mezi JPG a RAW u těchto kompaktů spíše o něco menší než u DSLR - možných variant je přece jen méně. Nicméně je to i tak výborná možnost a vřele doporučuji do RAW fotit.

  • Tomáš Hrubý
    Tomáš Hrubý
    29.01.2010 17:09

    Doplním - třeba u http://www.fotoaparat.cz/images/0323/032306_full.jpg ten šum v obloze není skutečný šum ani náhodou - to je právě typické chování JPG komprese na víceméne jednobarevné ploše. On tam třeba nějaký náznak šumu je, ale JPG ho poměrně "posílí" - tohle je příklad, kde by asi RAW a konverze do TIFF (nebo práce přímo v RAW u Lightroom) poněkud pomohla.

  • Petr Koritina
    Petr Koritina
    Autor
    29.01.2010 20:55

    V úvodu snímků jsem napsal, že velikost souborů je cca poloviční oproti G10, čistě "přes Mpx" by měla být nižší o třetinu. Vyšší kompresi bez "podstatného" dopadu zmiňuji též. Výraz "podstatný" je čistě moje subjektivní hodnocení. Nemyslím, že majitel bude tisknout především A3 snímky. S tím RAWem lze v takovém případě pouze souhlasit.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (7)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram