Test fotoaparátu Sigma DP-1

Fotoaparát Sigma DP-1 je unikátní v mnoha směrech. Na trh přišel poměrně dlouho po svém ohlášení, má pevné ohnisko, jeho čip je zcela odlišný od ostatních - je jím totiž "třívrstvý" Foveon. Jaké snímky lze tímto unikátem nafotit se dočtete v následujícím testu.

Testovací snímky I

Některé fotografie jsou k dispozici v originální velikosti a kvalitě (označení ®), pod zvětšenými náhledy je na ně odkaz. Exif je prakticky u všech snímků. Výřezy jsou 100% a jsou uloženy s takovou mírou komprese, abych nepozoroval rozdíl mezi původním a ukládaným snímkem.

Příklady zpracování ve firemním SW.

Sigma Photo Pro (R)Originál, vytažení světel
Sigma Photo Pro (R)Originál, vytažení stínů
Sigma Photo Pro (R)Originál, 1/500 s,F4.0,ISO: 100

Následující snímek ukazuje úpravu podle nastavení fotoaparátu – maximální saturace.

Náhled, výsledek podle x3f

A zde posuďte, jaký vliv má na ostrost a detaily rozlišení snímku při převodu z raw do jpg. Množství detailů je rozhodně vyšší než by odpovídalo 4Mpx aparátu a blíží se spíše 10Mpx (nápis na značcce můžete posoudit napříč zdejšími testy).

(R) Výřezy

Následuje prakticky správně neexponovatelný snímek. Přesto (snímáno pouze do jpg) lze ze stínů ještě „hodně vytáhnout“.

Náhled, původní snímek Výřez (R) 1/80 s,F5.6,ISO: 100
Náhled Výřez
Náhled, složený snímek Výřez

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • Tomáš Rak tomatito
    Tomáš Rak tomatito
    24.11.2008 11:10

    musim suhlasit perfektny fotak..aj co som kukal snimky na dpreview tak supa..makro by urcite slo ked sa prilozi dajaka sosovka k tomu a myslim si ze by slo velmi kvalitne odfotit

  • Ivan Malarik 1
    Ivan Malarik 1
    24.11.2008 23:04

    Od kedy ho mám ,mám ho všade so sebou a ono povestné, škoda že tu teraz nemám zrkadlovku - sa zrazu stratilo.
    Tu je pár záberov:
    http://www.photoextract.com/cs/foto/uzivatel/111-emil-malarik/

  • Ivan Malarik 1
    Ivan Malarik 1
    24.11.2008 23:06

    Sory, bol tu prihlásený môj syn Ivko tak je to pod jeho menom.

  • BN
    BN
    25.11.2008 11:29

    priame porovnanie napr. s Canon G10 by ma celkom potešilo. Vzhľadom k cene DP-1 by ma zaujímalo, či je ten rozdiel hodný priplatenia si(:

    Dať za niečo také 18tisíc a ešte s pevným sklíčkom. Musí to byť fakt mega, aby to napr. mňa presvedčilo

  • Pete2
    Pete2
    26.11.2008 11:29

    Som stary sigmak a "foveonista". Tieto aparaty mam v ruke. Recenzie od ludi ktory s nimi nemaju prax dopadnu vzdy velmi zle. DP1 je vsak prvy fotak, ktory sa blizi k ludovemu aparatu. (Nie cenou). No recenzent dokazal, ze je vsetko mozne. Pri snimke kostola som bol na mdloby. Tu "prisernost" si takyto fotoaparat nezasluzi. Kto chce vidiet skutocne fotky z DP1 musi na web... Kto si kupi aparat za 18 tisic, netrapi ho fotkami z jpg, ale ide na RAW. Ked sa nauci ovladat soft SPP, vysledky su excelentne i na clone 4. Nerad sa vyjadrujem k recenziam, ale treba skutocnosti uviest na spravnu mieru.

  • Petr Koritina
    Petr Koritina
    Autor
    26.11.2008 23:31

    2Petr2: "prisernost" je sice obecne jasne slovo, ale v tomto pripade ctenari nic nerekne o tom, co konkretne mate na mysli (ze by samotny kostel?). Ja spise myslim, ze snimek s tak velkym kontrastem, a ruznymi vzdalenostmi k jednotlivym objektum je na poli kompaktu v jpg nadstandardne kvalitni.

    Konstatuji, ze zde jsou originaly zcela neupravene, tak, jak "vylezou" z daneho nastaveni fotoaparatu. To, co dostanete z rawu je sice hezke, ale neobjektivni a nemeritelne, protoze kazdy jedinec povazuje za "hezke" a "dobre" neco zcela jineho (presto i zde najdete malou ukazku). Pokud se Vam snimek zda byt cimkliv spatny, je mozne, ze to jde lepe, ale ne v tovarnim nastaveni konverze do jpg. A o tom je tato a dalsi recenze, vcetne zrcadlovek. Srovnavejme srovnatelne, pripadne shlednete na prislusnem odkazu laboratorni grafy. Metodiku k nim najdete tamtez. Dekuji za precteni. PK

  • Petr Koritina
    Petr Koritina
    Autor
    26.11.2008 23:37

    PS: v zaveru jasne uvadim jako klad: "Celková kvalita snímků". Coz nepisi casto. Na tom, predpokladam, neni co uvadet na spravnou miru.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (12)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram