Test Sony Alpha 200

Třetím kouskem v řadě, je nástupce prvního, který je však k druhému blíže než byl první. Zní to možná zmateně, ale je to tak. Tou dnešní DSLR je totiž nástupce Sony Alphy 100 s označením Alpha 200. To, že má blízko k profesionálnější verzi Alpha 700 je zřejmé už z prvního pohledu. A tak se na ní v dnešním testu podívejme trochu blíže…

Konstrukce ovládání

Již na začátku napíši něco, s čím se budu ještě několikrát opakovat. Alpha 200 je sice nástupce za nejzákladnější DSLR A100, ale rozhodně nemá od vyšší A700 tak daleko, jako měla A100. Pokud bych to vyjádřil číselnou stupnicí kde A100 by byla na počátku a A700 na hodnotě 10 tak A200 bude stát okolo hodnoty 7– 8. A to plným právem. Tělo A200 je středně velké, lehce padnoucí do průměrných fotografických rukou. Její design je „sloučeninou“ A100 i A700 a to proto, že je hranatý s výrazným zaoblením. Horní část připomíná spíše „stovku“ spodní část spíše „sedmistovku“. A tak je to u ní se vším. Jako by se konstruktéři právě snažili o jakýsi kompromis mezi oběma DSLR.

Základním materiálem je kvalitní tvrzený plast. s prvky z ocele a hliníku. Povrch má jemně zdrsněnou strukturu s matným provedením černé barvy, kterou „narušují“ pouze výrazné oranžové logo „α“ a kovový široký kroužek bajonetu. Pogumované je pouze masivní madlo z přední strany. I když je prostor nad bajonetem masivní jako u A700, bohužel neskrývá pětiboký skleněný hranol, ale pouze soustavu zrcadel – typ pentamirror. Blesk se nevyklápí ručně, ale pomocí tlačítka na boku. Stejně jako u A700 zůstal na horní části pouze jeden kruhový ovladač na levé straně a funkce z druhého ovladače se přestěhovaly do samostatných tlačítek na horní nebo zadní stěně, případně do menu. Tlačítko přepínání AF je také opět tradičně vpředu pod objektivem, ale bohužel tlačítko kontroly hloubky ostrosti již chybí. Tlačítka na horní i zadní straně mají lehce kulový design a jsou mírně utopená, což může některým uživatelům působit problémy při jejich spínání. Je to ale o cviku a dá se na to zvyknout. Všechny ovládací prvky jsou na dosah prstů levé a zvláště pravé ruky a jejich ovládání se dá velmi rychle naučit bez nutnosti dávat fotoaparát od oka a umožňuje vám tak se plně soustředit na to, co se před objektivem děje.

Na podrobné srovnání těl A100, A200 a A700 se můžete podívat na obrázcích níže.

Stejně jako u A700 je na zadní straně kromě tradičních ovládacích prvků i tlačítko funkce Fn, které u A700 umožňovalo velmi rychlé nastavení a ovládání všech funkcí zobrazených na zadním LCD. U A200 udělali v možnosti ovládání určitou inovaci, která však pro zkušenější fotografy spíše znamená krok vzad. Po zmáčknutí Fn se již nezvýrazní určitá funkce na LCD a možností zadního ovladače přecházet rychle a plynně na ostatní funkce zobrazené okolo, ale objeví se nová obrazovka, kde ve formě tabulky musíte nejdříve vybrat jednu z 6 oblastí, kde je daná funkce, kterou chcete upravit uložená a teprve potom se vám nabídne možnost změny nastavení. Chápu snahu výrobce usnadnit uživateli hledání, protože každá oblast má kromě grafického symbolu i český název, ale po určité době kdy se s fotoaparátem „sžijete“ začne vás tento mezikrok zdržovat.

Tělo je o oproti předcházející A100 sice kratší, ale vyšší. Takže malíček již nesklouzává pod fotoaparát, ale pevně se drží madla, které je dostatečně vysoké i široké, i když lidé s velkými prsty nohou mít trochu problémy. Krytka baterie je ve spodní části a podobně propracovaná jsou i dvířka na pravém boku, pod kterými se schovává slot pro CF kartu a USB konektor. Jediná gumová dvířka jsou pro dálkovou spoušť spouště a konektor pro připojení nabíječky AC-VQ900AM pro dva akumulátory.

Hledáček a LCD

Optický hledáček je dostatečně jasný a je stejně velký jako byl u Alphy 100. Je pro něj použita standardní matnice „Spherical Acute Matte“ známá již od Minolty. Zvětšení je 0,83× se zorným polem pokrývajícím 95% snímané scény. Vzdálenost oka je přibližně 25mm od okuláru, při nastavení dioptrické korekce –1 se změní na 21mm. V hledáčku je vidět 9 zaostřovacích bodů rozmístěných do dvojitého kříže.

Pod hledáčkem se zobrazují údaje o režimu blesku a jeho nastavení i korekcích, údaje o typu AF a jeho aretaci, údaje o expozici a případné korekci na stupnici EV, počet zbývajících snímků pokud je jich méně jak 9, grafický symbol, který vás blikáním upozorní na dlouhé časy, při kterých by mohlo dojít k roztřesení snímku a doporučuje vám tak použít blesk, stativ nebo stabilizátor. Dále je tu ještě stupnice stabilizátoru Anti-Shake. Dioptrická korekce na pravé straně hledáčku umožňuje změnu v rozsahu –2,5 až +1 dioptrie. Z vnější části je hledáček chráněn odnímatelnou gumovou očnicí, která chrání i snímače pod hledáčkem. Tyto snímače, tak jako u Alphy700, vypínají posvícení LCD v okamžiku, kdy přiložíte fotoaparát k oku, aby vás zespodu neoslňoval.

Velikost hledáčku zůstala tedy stejná jako u předchozího typu, ale zato zadní LCD je o něco větší, s úhlopříčkou 6,7cm. Dobu jeho podsvícení je možné ovlivnit v uživatelském nastavení a šetřit tak energii akumulátoru. Fotoaparát automaticky reaguje na polohu přístroje. Pokud tedy fotografujete na výšku, informace o nastavení při záznamu se překlopí o 90° doleva či doprava, tak aby byly vždy vodorovně a tím dobře čitelné. Platí to ale pro zobrazení v režimu záznam, ne pro MENU. Snímky lze prohlížet samotné, s informacemi nebo i s novým RGB histogramem umožňující ověřit expozici kanálů červené /zelené/modré barvy. Při tomto prohlížení se také zobrazují informace o rozložení jasů. Znamená to, že místa, která jsou buďto černá nebo čistě bílá na LCD blikají a vy máte hned přehled o tom jak se snímek povedl.

Při prohlížení naexponovaných snímků si stiskem tlačítka Display na zadní straně fotoaparátu můžete vybrat z několika režimů zobrazení. Lze zobrazovat 4, 9 nebo 25 náhledů najednou. Můžete si také zobrazit pruh s pěti naposledy pořízenými záběry nad právě zobrazeným záběrem – to je ideální možnost, jak kontrolovat nástřely nebo záběry pořízené sekvenční expozicí.

možnosti zobrazení údajů na LCD

Snímky je možné prohlédnout i na TV obrazovce pomocí video výstupu PAL/NTSC. Snímky lze obracet i zvětšovat pomocí lupy a to až do velikosti 12×, takže máte plnou kontrolu na detaily.

Menu je řešeno stejně jako u A700. Je přehledné, rozdělené na 4 základní skupiny, vyjádřené graficky jako karty: Záznam, prohlížení, uživatelská nastavení a nastavení přístroje. Každá má svoji typickou značku. Přepínání mezi „kartami“ je velmi rychlé a přehledné a vše probíhá stále na jedné stránce a nehrozí bloudění stylu „kde to v tom MENU jen bylo…“.

V ukázce vidíte, jak jednotlivé karty vypadají.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Eduard Juleny
  Eduard Juleny
  16.06.2008 15:39

  tak z takehoto rychleho padu ceny som fakt smutny, to uz je cena kompaktu, to ako keby davaju najavo ze to je srot a chceme sa ho zbavit, bezohladne voci zakaznikom ktori ju kupili skor za viac penez, sa mozu hanbit, skor tie predrazene objektivy sony mohli by dat dolu

 • masloo
  masloo
  23.06.2008 15:08

  Dobry den, dobra recenzia. Planujem si kupit digi zrkadlovku, a uvazujem medzi tymto Sony Alpha 200 alebo Olympus E510 DZK. Ktory je podla Vas lepsi? ma to byt moja prva zrkadlovka ale chcem aby ma vydrzala dlhsie. dakujem

 • LB.666
  LB.666
  13.08.2008 00:19

  Ovl.tlačítka jsou titěrná zapuštěná a "daleko"
  V praxi mě nejvíc mrzí že i když máš vypnutý displej a oko u hledáčku chceš změnit ISO nebo korekci exp. rozsvítí se displej
  Nechápu důvod
  A100 to nedělala
  Po stisku spouště nemohu přejít okamžitě ke korekci exp. protože mi to hodí do galerie!
  Nezbývá než zakázat náhled vyfoceného nebo nejdřív namáčknout spoušť pak teprve +/- tlačítko korekcí
  Je to krok navíc a zdržuje
  Že není otočný ovladač "FN"?
  No a?
  Ale proč po stisku FN tlačítka nejsou v režimu blesku i jeho korekce?!!
  Proč jsou až na pátém místě utopené v jiném a sice hlavním menu pro celkové nastavení a doladění fotoaparátu?
  Oceňuji je že AF je rychlejší přesnější
  Chod zrcadla kultivovanější a i AF pohon objektivů Tokina i Tamron podstatně méně hlučný

 • LB.666
  LB.666
  13.08.2008 05:15

  A ještě maličkost Majitelé A100 nemůžou použít orig. nebo dokoupené baterie Ta u A200 je totiž opatřena prolisem Tedy baterii z A200 jde do A100 naopak nikoli Tzn. zahodit staré investovat do nových
  Taky radost
  Myslím že tohle všechno v testu zaznít mělo - mohlo

 • tuky.sk
  tuky.sk
  23.04.2009 17:51

  zdravim ake fotky robi ten zakladny objektiv je postacujuci na bezne fotografovanie? dakujem za odpoved

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (48)

Tisknout článek

Tip na článek

Nový profesionální teleobjektiv M.Zuiko Digital ED 150-400mm F4.5 TC1.25x IS PRO a nový firmware k E-M1X
Nový profesionální teleobjektiv M.Zuiko Digital ED 150-400mm F4.5 TC1.25x IS PRO a nový firmware k E-M1X

Olym­pus před­sta­vil nový su­per te­le­ob­jek­tiv M.Zu­iko Di­gi­tal ED 150–400mm F4.5 TC1.25× IS PRO vhodný zejména pro fo­to­grafy wil­d­life a sportů. Tento ob­jek­tiv je vy­ba­ven ve­sta­vě­ným 1,25× te­le­kon­ver­to­rem a 5osým sta­bi­li­zá­to­rem ob­razu. K dis­po­zici bude i s vo­li­tel­ným te­le­kon­ver­to­rem M.Zu­iko Di­gi­tal 2× MC-20. Zá­ro­veň <a href=„https:/­/www.olym­pu­sob­chod.cz/“ tar­get=„_blank“>Olym­pus uvádí i nový fir­m­ware k fo­to­a­pa­rátu E-M1X s re­ži­mem na sle­do­vání a za­ost­řo­vání ptáků a vý­stu­pem RAW vi­dea.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram