Test Sony Alpha 200

Třetím kouskem v řadě, je nástupce prvního, který je však k druhému blíže než byl první. Zní to možná zmateně, ale je to tak. Tou dnešní DSLR je totiž nástupce Sony Alphy 100 s označením Alpha 200. To, že má blízko k profesionálnější verzi Alpha 700 je zřejmé už z prvního pohledu. A tak se na ní v dnešním testu podívejme trochu blíže…

Čip

Snímacím prvkem Alphy 200 je CCD nový čip pro zpracovávání obrazu a řízení expozice – Bionz Image Processor s rozlišením 10,8MPix a s efektivním rozlišením 10,2 megapixelu – 3872×2592 pix. Ten vylepšuje a urychluje zpracovávání obrazu i výpočet expozice a umožňuje používat i speciální funkci Dynamic Range Optimization.

Velikost čipu je 23,5×15,6 mm (typ APS-C). Poměr stran je 3:2, nebo lze přepnout na 16:9. Čip je osazen pružně a kombinuje dvě technologie – stabilizaci obrazu přímo v těle a protiprachový systém. Optický stabilizátor obrazu Super SteadyShot v těle fotoaparátu je převzatý od Minolty a umožňuje velmi efektivně využívat optické stabilizace v kombinaci s libovolným objektivem a to i starými nekompatibilními. Stabilizace je prováděna protifázovým pohybem čipu, který tak vyrovnává chvění těla přístroje. Stabilizací lze dosáhnout použití o 2,5 – 3,5 násobku delšího času.

Druhá technologie aplikovaná na čip je mechanismus redukce prachu na CCD čipu. Ta je prováděna dvěma nezávislými způsoby – před vlastním čipem je low-pass filtr opatřený speciálním antistatickým potahem, který pomocí nabitého povrchu odpuzuje prachové částečky (ty jsou většinou nabité kladně). Druhou fází je rozkmitání čipu i s low-pass filtrem pomocí mechanismu pro optickou stabilizaci a tím setřesení prachu, který se přece jen na filtr nachytal. Tato technologie je dosti podobná ultrazvukové ochraně v zrcadlovkách Olympus a Panasonic.

V plném rozlišení má RAW snímek 3880×2600 pixel a to stačí na fotografii o rozměrech 328×218mm v rozlišení 300dpi. Citlivost čipu lze nastavit v rozsahu 100 až 3200 ISO. V následujících ukázkách vidíte, jak se velikost ISO projeví na šumu ve snímku v denním i podvečerním světle. První snímek je celková ukázka a další jsou výřezy.

SONY DSC

ISO v denním a nočním snímku

Jak je patrné z ukázky u denního snímku, je zrnitost v podstatě neznatelná až do ISO400. Při ISO 800 a více, je vidět, že fotoaparát se snaží udržet ostrost hran na stejné úrovni jako u nízkých ISO i za cenu „vyhlazení“ ploch, zvláště je to patrné u ISO3200. U nočního snímku to tak patrné není, ale použitelnost ISO3200 je i tak více než diskutabilní.

Plné rozlišení pro formát JPG je o pár pixel menší a dělí se na 3 typy, velikost L – 3872×2592 pix, velikost M – 2896×1936 pix a velikost S – 1920×1280 pix. Kvalita JPG je také rozlišena na 3 typy. A to extrémně jemná, jemná a standard. Kromě toho lze ještě využít kombinací RAW+JPG. Ukládat snímky lze na Compact Flash typu I / II / slot MicroDrive. Memory Stick Duo / Memory Stick PRO Duo a MS-PRO HG s volitelným adaptérem.

Čip pracuje s 8 barevnými režimy. Standardní, Živé, Portrét, Krajina, Západ slunce, Noční pohled, Černobílá a AdobeRGB. Sépie tentokrát chybí. Všechny barevné režimy se dají upravit v třech nastaveních – kontrast, sytost, ostrost a to každý v 3 stupních nastavení, což dává poměrně velké množství kombinací.

ukázka nastavení barevných režimů

Režimy expozice

Systém měření expozice je stejný jako u předešlých typů. Jsou tu základní expoziční režimy jako zelená – plná automatika, P – automatická expozice, A – preference clony, S – preference času a M – manuál. Kromě toho je možné využít scénické režimy (portrét, krajina, makro, sport-akční, západ slunce, noční záběr/portrét a režim pro místa kde je zákaz používat blesk). Expozimetr pracuje ve 3 standardních režimech – plné segmentové měření, které využívá 40 segmentů ve tvaru včelí plástve SPC (známý styl od Minolty, která však používala pouze 14 segmentů), kdy fotoaparát získává od systému zaostřování informace o poloze fotografovaného objektu a používá je k volbě odpovídajících segmentů snímače, kterými bude měřit expozici. Při lehkém stisknutí spouště se tedy v hledáčku ukazuje, který segment AF fotoaparát používá k zaostření a zároveň z toho místa měří expozici. Údaje z každého segmentu jsou vyhodnocovány nezávisle a umožňují tak určit úroveň případného protisvětla nebo bodového osvětlení. Při integrálním váhovém měření se měří všemi segmenty a hodnoty se nastavují dle váženého průměru, přičemž údaje ze středových segmentů mají větší váhu. Pro bodové měření expozice se využívá kruh v hledáčku. Změřenou expozici lze aretovat pomocí tlačítka AEL. Korekci expozice lze nastavit v rozsahu +/-2 EV v krocích po 1/3 EV . Rozsah měření expozičních hodnot je 1 až 20 EV (+3 EV až +20 EV při bodovém měření).

Závěrka je elektronicky řízená, plochá s vertikálním pohybem štěrbiny. Rozsah expozičních časů je 1/4000 až 30s a Bulb (trvalé otevření závěrky). Chod zrcátka je středně hlučný a zrcátko je velmi rychlé. Synchronizační čas pro blesk je 1/160s.

Kromě nastavení expozičních programů je možné nastavovat i funkci „Vylepšená optimalizace dynamického rozsahu“ (D-Range Optimizer), která upravuje kontrast a odstín a pomáhá vám pořídit skvěle exponované portréty v protisvětle a podobné těžké záběry s velkým kontrastem. Stupeň optimalizace lze volit v 3 krocích, vypnutá, standard DR a vylepšená DR+.

Na následující ukázce je patrné, jak funkce DR mění fotografovaný obraz. Světlé partie snímku zůstaly zachovány beze změny, tmavé se vyjasnily.

Vyvážení bílé

Možnosti nastavení vyvážení bílé jsou 4. Buďto se spolehnete na automatiku, nebo si vyberete jednu z 6 přednastavených možností (denní světlo, stín, zatažená obloha, žárovka, zářivka a blesk), z nichž každou můžete upravit, případně si nastavíte teplotu chromatičnosti číselně ve Kelvinech a to po 100K od 2500K do 9900K s krokovou korekcí purpurové/zelené barvy. Nebo si ji ručně změříte a nastavíte přes uživatelské nastavení. Můžete i použít funkci „WB bracket“, kdy se při expozici uloží 3 snímky s posunutým vyvážením bílé barvy. Když zvolíte možnost „Lo“ posun bude jemnější – o 10 mired, při nastavení „Hi“ to bude o 20 mired. Pokud vás to zajímá tak „mired“ je jednotka vyjadřující teplotu chromatičnosti podle vztahu mired = 1000000/teplota chromatičnosti v K (teplotě chromatičnosti 2000; 4000; 6000; 8000; 10000 K odpovídá 500; 250; 166,7; 125; 100 mired).. tolik praví naučný slovník. Pro většinu snímků jsem používal automatické nastavení. Na ukázce vidíte, jak jednotlivé přednastavení bílé barvy ovlivňují výsledný obraz.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • Eduard Juleny
    Eduard Juleny
    16.06.2008 15:39

    tak z takehoto rychleho padu ceny som fakt smutny, to uz je cena kompaktu, to ako keby davaju najavo ze to je srot a chceme sa ho zbavit, bezohladne voci zakaznikom ktori ju kupili skor za viac penez, sa mozu hanbit, skor tie predrazene objektivy sony mohli by dat dolu

  • masloo
    masloo
    23.06.2008 15:08

    Dobry den, dobra recenzia. Planujem si kupit digi zrkadlovku, a uvazujem medzi tymto Sony Alpha 200 alebo Olympus E510 DZK. Ktory je podla Vas lepsi? ma to byt moja prva zrkadlovka ale chcem aby ma vydrzala dlhsie. dakujem

  • LB.666
    LB.666
    13.08.2008 00:19

    Ovl.tlačítka jsou titěrná zapuštěná a "daleko"
    V praxi mě nejvíc mrzí že i když máš vypnutý displej a oko u hledáčku chceš změnit ISO nebo korekci exp. rozsvítí se displej
    Nechápu důvod
    A100 to nedělala
    Po stisku spouště nemohu přejít okamžitě ke korekci exp. protože mi to hodí do galerie!
    Nezbývá než zakázat náhled vyfoceného nebo nejdřív namáčknout spoušť pak teprve +/- tlačítko korekcí
    Je to krok navíc a zdržuje
    Že není otočný ovladač "FN"?
    No a?
    Ale proč po stisku FN tlačítka nejsou v režimu blesku i jeho korekce?!!
    Proč jsou až na pátém místě utopené v jiném a sice hlavním menu pro celkové nastavení a doladění fotoaparátu?
    Oceňuji je že AF je rychlejší přesnější
    Chod zrcadla kultivovanější a i AF pohon objektivů Tokina i Tamron podstatně méně hlučný

  • LB.666
    LB.666
    13.08.2008 05:15

    A ještě maličkost Majitelé A100 nemůžou použít orig. nebo dokoupené baterie Ta u A200 je totiž opatřena prolisem Tedy baterii z A200 jde do A100 naopak nikoli Tzn. zahodit staré investovat do nových
    Taky radost
    Myslím že tohle všechno v testu zaznít mělo - mohlo

  • tuky.sk
    tuky.sk
    23.04.2009 17:51

    zdravim ake fotky robi ten zakladny objektiv je postacujuci na bezne fotografovanie? dakujem za odpoved

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (48)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram