Test Sony Alpha 200

Třetím kouskem v řadě, je nástupce prvního, který je však k druhému blíže než byl první. Zní to možná zmateně, ale je to tak. Tou dnešní DSLR je totiž nástupce Sony Alphy 100 s označením Alpha 200. To, že má blízko k profesionálnější verzi Alpha 700 je zřejmé už z prvního pohledu. A tak se na ní v dnešním testu podívejme trochu blíže…

Zaostřování a režimy snímání

Alpha200 je vybavena 9 bodovým systémem automatického zaostřování a sledování objektů pohybujících se v záběru. Můžete vybrat buď široké zaostřovací pole s automatickým výběrem zaostřovacího bodu, nebo vybrat středový AF, či vybírat ručně ze všech AF bodů pomocí zadního kruhového voliče, což je velmi rychlé. V nabídce je kromě AF pro jednotlivé snímky (AF-S), standardního AF (AF-A) také průběžný AF (AF-C). Pokud snad vám rychlé automatické zaostřování nevyhovuje, není problém přepnout do MF v přední části pod objektivem. Kromě jednotlivých snímků a stupňované expozice lze v režimu snímání exponovat i série snímků s rychlostí 3 snímky/s. Rozsah citlivosti je 0 až +18EV. V případě slabého osvětlení lze použít vestavěný blesk pro přisvětlení s dosahem 5 m.

Stupňovaná expozice je možná v krocích po 1/3 a 2/3 EV v rozsahu 3 snímků a to buď jednotlivě, nebo v sérii. Nastavení oblastí AF a režimů AF jsou nastavitelné přes tlačítko Fn na zadní straně fotoaparátu. Nastavení stupňované expozice a samospouště přes tlačítko na horní straně a následně na LCD.

Snad už jen malá připomínka. Při nepřetržitém snímání je počet snímků bohužel omezen a to na 3 snímky v RAW+JPG, 6 snímků v RAW. Při snímání do JPG není počet snímků omezen, ale po čtvrtém snímku se rychlost zpomalí v důsledku zapisování snímků na kartu.

Vestavěný blesk a externí blesky

Vestavěný blesk se „vysunuje“ pomocí tlačítka na boku. Jeho směrné číslo je 12 a pokrytí zorného pole odpovídá 18mm objektivu. Doba nabíjení cca 4s. Při nastavení různých ISO je dosah blesku od 1m do 24m (při cloně 2,8 a ISO3200), což je ovšem pouze teoretické a platilo by v místnosti. Při použití externích blesků Sony HVL-F36AM a HVL-F56 AM je možná synchronizace i s nejkratším časem. Alpha 200 je plně kompatibilní i se starším bleskem Minolta 5600 HSD.

Blesk se nevyklápí daleko od osy objektivu, proto je třeba si dávat pozor při použití objektivů s velkým průměrem a širokoúhlým záběrem na nebezpečí vrhání stínu do záběru přední částí objektivu. Velmi zde záleží na konstrukci používaného objektivu. Možnosti nastavení blesku jsou: vypnutý, automatický, při každé expozici, v synchronizaci pro dlouhé časy, expozice na druhou lamelu a bezdrátové ovládání s externím bleskem. Pro měření je používán systém ADI (Advanced Distance Integration), kdy se kromě měření za objektivem používá pro výpočet expozice i směrné číslo a změřená vzdálenost. Výkon záblesku je tak méně ovlivňován jasem pozadí či odrazem od fotografovaného objektu. Tento systém je aktivní ale jen v kombinaci s novými objektivy Minolta řady D a objektivy Sony. Při použití blesků jiných výrobců je použito standardní TTL měření.

Korekce expozice s bleskem je –2 EV až +2 EV v krocích po 1/3 EV a není svázána s korekcí expozice. Je možné využít i stupňovanou expozici 3 snímků s krokem 0.3 / 0.7 EV.

Na ukázce vedle vidíte, jaký je rozdíl mezi výškou blesku u starší A100 a nové A200. Nebezpečí vrhání stínu na malé vzdálenosti u objektivů s velkým průměrem je tedy na místě. Druhý snímek je Alpha200 s bleskem Minolta 5600HSD.

Energie a příslušenství

Pro činnost fotoaparátu se používá dobíjecí baterie NP-FM500H s kapacitou: 7,2 V / 11,8 Wh / 1650 mAh. Její nabití trvá cca 175 minut. Plně nabitá vydržela baterie na cca 700 snímků. Záleží však na použitém objektivu a používání blesku. Zbývající výdrž baterie je velmi přehledně vidět na zadním LCD, kde se zobrazují zbývající procenta kapacity.

Součástí balení je kromě těla a objektivu dle setu, popruh, lion akumulátor, nabíječka, návod v češtině a CD se software Sony. Kromě standardní nabíječky je možné dokoupit i nabíječku AC-VQ900AM pro dva akumulátory. Dále je možné dokoupit dálkové kabelové ovládání (RM-S1AM, nebo RM-L1AM), dále je tu video kabel, USB kabel, poutko, závěsný řemínek na rameno, krytky, software + USB driver na CD. K Alpha 200 možné dokoupit vertikální grip VG-B30AM, který nabízí spoušť pro fotografování na výšku (portrétní foto apod.) a ovládací otočná kolečka s plnou sadou dalších tlačítek a možností osazení až dvou sad baterií Li-Ion akumulátory NP-FM500H.

Kompatibilní a nové objektivy

O dalších nových objektivech v tuto chvíli nevím, tak alespoň vás mohu uklidnit, že kompatibilita je plně zaručena kromě objektivů Sony i pro objektivy Minolta s bajonetem Minolta AF a objektivy druhých značek jako Tamron, Sigma, Tokina, které mají bajonet Minolta AF.

Potěšující je, že i nadále je možné používat objektivy, které kompatibilní nejsou, ale je možné je přes redukci na tělo nasadit. Jen s tím rozdílem, že již nelze použít expoziční programy P,A,S, kdy je závěrka blokována. V režimu M – manuální expozice, je závěrka odblokována a plně funkční expozimetr zajistí přesnou expozici. Sám jsem toto úspěšně vyzkoušel na objektivu carl zeiss MF 200/2,8 Sonnar.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • Eduard Juleny
    Eduard Juleny
    16.06.2008 15:39

    tak z takehoto rychleho padu ceny som fakt smutny, to uz je cena kompaktu, to ako keby davaju najavo ze to je srot a chceme sa ho zbavit, bezohladne voci zakaznikom ktori ju kupili skor za viac penez, sa mozu hanbit, skor tie predrazene objektivy sony mohli by dat dolu

  • masloo
    masloo
    23.06.2008 15:08

    Dobry den, dobra recenzia. Planujem si kupit digi zrkadlovku, a uvazujem medzi tymto Sony Alpha 200 alebo Olympus E510 DZK. Ktory je podla Vas lepsi? ma to byt moja prva zrkadlovka ale chcem aby ma vydrzala dlhsie. dakujem

  • LB.666
    LB.666
    13.08.2008 00:19

    Ovl.tlačítka jsou titěrná zapuštěná a "daleko"
    V praxi mě nejvíc mrzí že i když máš vypnutý displej a oko u hledáčku chceš změnit ISO nebo korekci exp. rozsvítí se displej
    Nechápu důvod
    A100 to nedělala
    Po stisku spouště nemohu přejít okamžitě ke korekci exp. protože mi to hodí do galerie!
    Nezbývá než zakázat náhled vyfoceného nebo nejdřív namáčknout spoušť pak teprve +/- tlačítko korekcí
    Je to krok navíc a zdržuje
    Že není otočný ovladač "FN"?
    No a?
    Ale proč po stisku FN tlačítka nejsou v režimu blesku i jeho korekce?!!
    Proč jsou až na pátém místě utopené v jiném a sice hlavním menu pro celkové nastavení a doladění fotoaparátu?
    Oceňuji je že AF je rychlejší přesnější
    Chod zrcadla kultivovanější a i AF pohon objektivů Tokina i Tamron podstatně méně hlučný

  • LB.666
    LB.666
    13.08.2008 05:15

    A ještě maličkost Majitelé A100 nemůžou použít orig. nebo dokoupené baterie Ta u A200 je totiž opatřena prolisem Tedy baterii z A200 jde do A100 naopak nikoli Tzn. zahodit staré investovat do nových
    Taky radost
    Myslím že tohle všechno v testu zaznít mělo - mohlo

  • tuky.sk
    tuky.sk
    23.04.2009 17:51

    zdravim ake fotky robi ten zakladny objektiv je postacujuci na bezne fotografovanie? dakujem za odpoved

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (48)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram