Test digitálního fotoaparátu Kodak DX 7630

K redakčnímu testu jsme si zapůjčili fotoaparát Kodak EasyShare DX7630, který se vyznačuje největším rozlišením z řady DX a současně i největším rozlišením ze všech dostupných aparátů firmy Kodak na současném trhu. Je to zajímavých 6 Mpx.

Základní charakteristika

Celkový pohled

Kodak EasyShare DX7630 je 6Mpx kompaktní fotoaparát s trojnásobným optickým zoomem a vestavěnou 32 MB pamětí. Součástí balení je fotoaparát, krytka objektivu, USB kabel, video kabel, redukce k dokovací stanici, Li-Ion baterie 1700 mAh, nabíječka a řemínek na ruku. Najdeme i tištěný manuál, v českém jazyce je na přiloženém CD. Druhé CD obsahuje ovladače a software pro správu a základní úpravy fotografií. Jeho současná cena (únor 2005) na stránkách firmy Kodak je 10 990,–Kč.

Tělo a ovládání

Velikost

Fotoaparát o rozměrech 100×69×52 mm působí robustním dojmem. Jakmile ho vezmete do ruky, zjistíte, že je to na svou velikost lehký aparát s plastovým tělem. Váží necelých 250 g včetně baterie a karty.

Pohled zpředu Kodak DX 7630
Pohled shora Zdola
Konektory Prostor pro baterie a kartu

Na jeho zadní straně najdeme nadstandardní 2,2" LCD displej, průhledový hledáček se zobrazením reálného zoomu a ovládací prvky, z nichž je největší otočný volič režimů, kterým se aparát také zapíná, uprostřed něho je joystick. Vlevo od hledáčku je tlačítko na změnu zobrazení informací na LCD a mezi nimi je kontrolka připravenosti aparátu. Vpravo od hledáčku je řada tří tlačítek. Tlačítkem DELETE lze při zapnutém prohlížení fotografií fotografie mazat. Prostředním tlačítkem MENU se dostanete do menu fotoaparátu a tlačítkem REVIEW se dostanete do režimu prohlížení fotografií. Zcela vpravo najdete otočné kolečko ovladatelné palcem, které je současně tlačítkem. Tím se v poloautomatických režimech a při plně manuálním režimu volí clona, čas, hodnota podexpozice, kompenzace blesku a ISO. Oranžovou barvou má tlačítko SHARE, kterým se přepnete do režimu práce s fotografiemi jako je sdílení, posílání mailem a jejich tisk.

Menu po stisku SHARE

Na horní straně je dobře patrný reproduktor. Vpravo od něj je řada tří tlačítek. Prvním se mění režim blesku, druhým zapíná makrorežim či režim krajina a třetím se volí bracketing, případně jeden ze dvou režimů dávkového focení. Mírně sešikmená spoušť je na obvyklém místě. U ní je také ovládací páčka zoomu. Změna zoomu se děje až po posunutí páčky do krajní polohy, na jemný stisk bohužel nereaguje. Na přední straně je senzor pasivního ostření, hledáček, blesk a najdete i mikrofon, světelné čidlo a kontrolku samospouště. A také samozřejmě objektiv. Na dolní straně je kovový stativový závit, konektor pro dokovací stanici a kryt otvoru speciální Li-Ion baterie a SD karty.

Na umístění a funkčnost všech tlačítek jsem si zvykl – až na tlačítko hlavního otočného voliče. Při zapnutí fotoaparátu musíte stisknout aretační tlačítko mezi dvěma poměrně vysokými výstupky a značnou silou otočit. Od výstupků jsem měl po týdnu častého zapínání a vypínaní otlačený palec. Samotný joystick, který slouží k navigaci v menu, mi po krátkém čase potíže nečinil. Spíše jsem snadnost navigace jen samotným pohybem palce uvítal.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • David Štěpánek
    David Štěpánek
    24.02.2005 16:44

    Ještě bych dodal, že tyhle testy (nejen na vašem serveru) čtu spíš ze zvědavosti a ze zájmu vycházejícího z mého povolání (grafik). Co mi vadí, teď myšleno obecně, že takovými články šíleně matete laickou veřejnost a odborností se pak dostávate do kategorie tištěných časopisů (př. FotoVideo - tam je pro změnu každý objektiv a foťak hodnocen jako super), avšak takovýmito výroky "zmenšení se neprojeví .." si zaděláváte na stejnou reputaci. Pokud máte zájem tak se můžeme dohodnout na konzultacích, kde Vám vysvětlím a naučím správnému a přesnému (a hlavně přenositelnému) způsobu testování grafických výstupů (lhostejno zda jde o skener či DF) - to vše nabízím bezplatně. Omlouvám se, jestli jsem Vás svými výroky v předchozích příspěvcích lehce naštval (asi ano podle Vašich reakcí), ale pokud nechcete spadnout pod určitou úroveň tak by jste se měli více zamýšlet o tom co vypustíte do světa (ono opravdu posuzovat na mrňavých fotkách kvalitu jaksi nejde a že jsou informace pod snímkem - kdo mi ale dokáže že jste to nenafotil něčím úplně jímým?) David

  • Petr Koritina
    Petr Koritina
    Autor
    24.02.2005 20:51

    :-)
    Napsal jsem: "Překomprimováno na 1,7 MB bez viditelné ztráty kvality."
    PS: uráží mě věta: "... že jste to nenafotil něčím jiným".
    Mail mám v galerii. Pošlete mi prosím svůj. Pošlu originál, třeba změnite výrok. A zde už nebudu reagovat, aby to nebyla diskuse dvou lidí o názorech nad něčím, co druhý neviděl.

  • Petr Koritina
    Petr Koritina
    Autor
    24.02.2005 20:56

    btw: přepsat celý exif také není problém...

  • David Štěpánek
    David Štěpánek
    25.02.2005 10:11

    Po shlédnutí (porovnání) originálního snímku a jeho varianty zde musím lehce poopravit své výroky:
    1.) komprimace je samozřejmě znát na kopii snímku, který je zde, o něco více.
    2.) ale není tam opravdu až tak viditelný rozdíl, pro laika zanedbatelný
    3.) degradaci způsobuje samotný fotopřístroj svým nastavením ovládacího software (přílišná komprimace jpg) (Rozhodně by mělo být uvedeno v záporech)
    4.) autor by příště neměl tvrdit, že "Překomprimováno na 1,7 MB bez viditelné ztráty kvality" ,ale měl by napsat " snímek byl po retuši SPZ na automobilu znovu přeuložen do formátu jpg" tedy nikoliv ZKOMPRIMOVÁN !!!

    Autorovi se zde rovněž omlouvám za své vulgární vyjadřování, ale když mám v něčem pravdu tak prostě neznám bratra :-) Rovněž mu děkuji za možnost stažení originálního snímku a doufám, že naše "hádka" přispěje ke kvalitnějším a nezavádějícím recenzím na tomto serveru.

    David

  • Peter Zvara
    Peter Zvara
    05.03.2005 07:58

    Pre Davida, nás nezsaujímajú výroky nejakého grafika, ale použitelnosť fotoaparátu v bežných amaterských podmienkach, a kvalita snímkov, je skutočne dobrá !nie je podstatné, aký stupeń kompresie pri JPG urobí sám aparát... profesionáli foťte si čím chcete a nerýpajte do každého amatéra...

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (11)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram