Jak se fotí v ZOO

Předpokládejme, že jste běžný návštěvník a vyrazíte do ZOO na fotoprocházku. Ne každý má „známosti“, aby udělal pěkný snímek díky tomu, že se dostal do zákulisí, či mohl fotit i mimo otevírací dobu, kterou si zvířata moc dobře uvědomují. Všechny snímky jsou tedy z míst, kam se dostane každý – před klecemi a teráriemi. Výjimky budou uvedeny. Přiznávám, že článek je koncipován pro začátečníky. Kdo se chce podívat na profisnímky ze ZOO (a nejen odtud), ať se podívá na www.fotolovy.cz, kde se představuje dvorní fotograf chomutovského zooparku Rosťa Stach.

Co vlastně fotím?

Kromě fotovybavení si s sebou do ZOO berte tužku a papír. Piště si pečlivě, jaký druh jste si vyfotili. Krom vašeho vlastního poučení z jiného než fotografického oboru pak slouží zápisky jako vynikající pomůcka k pozdějšímu popisování fotografie či diapozitivu. Nikdy nevíte, kdy a kde budete své výtvory prezentovat. Reagovat na otázku „co to je?“ odpovědí „nějaká ještěrka“ nepůsobí zrovna fundovaně. Místo toho byste mohli říct „tenhle ještěr je agama vodní ze ZOO v Ústí nad Labem, ale normálně žije v jihovýchodní Asii“. A přitom nemusíte znát o agamách nic víc. V zoologických zahradách máte jistotu, že popisky budou odborně správně. Osobně někdy popisky fotografuji v malém rozlišení na digitál, protože jsem líný je opisovat. Navíc tam často bývají uvedeny původní areály rozšíření, stupeň ochrany, potravní nároky zvířete atd. V ZOO nemusíte fotit jen zvířata. Z košické ZOO mám (bohužel velice nekvalitní, neb byl uspěchaný) snímek dětí, které lezou na ohradu k bizonům, aby si vzaly kousek línající srsti. Rodiče stáli v jejich bezprostřední blízkosti a „hlídali“ je. Co je zoologické zahradě nejbáječnější? Příležitost fotit zvířata při běžném chování, které by v přírodě nejspíše uniklo a nebo byste za ním museli cestovat tisíce kilometrů bez jistoty, že budete mít příležitost zvíře jen na okamžik zahlédnout. Za snímkem vydry malé byste museli až do jihovýchodní Asie, na Jávu či Bornea. A nebo do ZOO v Ústí nad Labem.

Vydra

Mezi snímky takzvaného komfortního chování patří obrázek čištění srsti lemurů kata. Byl pořízený přes sklo. Je dobré jít ke sklu co nejblíže. V podstatě přiložit objektiv na sklo. To proto, aby se v co největší míře eliminovali reflexy. Máte-li sebou někoho, poproste jej, aby se postavil tak, aby jeho stín dopadal na sklo v místě, kde máte foťák. Pozor netlačit objektivem na sklo! Ve chvíli, kdy začnete ostřit, tak otáčející a vysunující/za­tahující se objektiv pohne nezvykle s celým foťákem. Kdybyste byli „napevno“ natlačeni na sklo, mohlo by dojít až k poškození objektivu.

Lemuři Opice

Ani v případě lemurů, ani kočkodanů se nedá zapřít, že snímky jsou ze zajetí. Ovšem všechna zvířata se chovají naprosto přirozeně, protože ví, že člověk je za sklem, kde bývají dennodenně. A pokud jsou za sklem, tak je to v pořádku.

Často jsou k vidění zvířata nejen v klecích a výbězích, ale i volně. Všechny 3 fotografie pávů pocházejí ze samečka, který na chvíli roztáhl ocas. Zatím co na jednom je poznat, že je v pozadí sníh, na dalších dvou nikoli. Tady se vyplatilo mít nastavenou předvolbu clony, protože jsem okamžitě mohl kontrolovat a plynule měnit hloubku ostrosti. Cílem bylo udělat páva v co nejpřirozenějším prostředí, což doufám, že se povedlo zejména u portrétu hlavy s korunkou (ne nadarmo se jmenuje páv korunkatý). V pozadí jsou rozmazané dřeviny, zřejmě nějaké thuje, které by klidně mohly růst i v jeho asijské domovině.

Páv Páv
Páv

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • Hogo Fogo hledaný policií pěti států
    Hogo Fogo hledaný policií pěti států
    11.01.2005 08:25

    pravda s bleskom. Vzdy som bol prekvapeny, ze nas pes vobec nereaguje ani na priami zasah bleskom. Jednoducho, ako by sa nic nedialo.

  • Martin Kozák
    Martin Kozák
    11.01.2005 11:55

    Jiřík: nehledě na to, že na metrovou vzdálenost ten blesk neblejská zdaleka na plno a tím pádem to nic moc nedělá.

  • kulihrasek 1
    kulihrasek 1
    11.01.2005 12:30

    zalezi na intenzite, jestlize blesknu na nasi kocku v pritmi byt jen odrazem, jak je z toho mirne zmatena a evidentne ji to vadi, namirit blizko a primo bych nedokazal... pribleskani na dennim svetle je vsak v pohode.

  • Jan Dostál m
    Jan Dostál m
    16.02.2005 14:42

    Zvířeti většinou nevadí přímé sluneční záření a krátký pohled cca 1/10s do slunce. Jesliže je s bleskem exponováno při 100 ASA na clonu 8 je to prakticky stejné osvícení jako při přímém slunci za 1/100 s.
    Jas blesku je přibližně stejný jako jas slunce. Podstatné je, že osvětlení sítnice sluncem i bleskem je srovnatelné. Od blesku dokonce toto osvětlení trvá o mnoho kratší dobu. Podmínkou je, aby bylo oko akomodováno. Proto není vhodný záblesk na clonu cca 8 v naprosté tmě, ale docela se snese na clonu okolo 2,8. U lidí varuji před výpadkem automatiky.

  • Petr Sobas
    Petr Sobas
    28.08.2007 21:11

    Fotit zvířata s bleskem je přinejmenším nezdvořilé - nikdy jsem zvíře s bleskem nefotil a ani nebudu.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Obsah článku

Komentáře k článku (8)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram