Test digitální zrcadlovky Canon EOS 20D

Jedním z největších lákadel nedávno skončeného fotografického veletrhu PhotoKina v německém Kolíně nad Rýnem jistě bylo oficiální představení nové digitální zrcadlovky Canon EOS 20D, která je nástupcem předchozího velmi zdařilého a oblíbeného modelu EOS 10D. Přestože od skončení veletrhu uplynul teprve měsíc, je už tento přístroj běžně k dostání i na pultech prodejen v České republice. Proto jsme mu také věnovali náš další podrobný redakční test.

1. Tělo – mechanické provedení a ovládání

Canon EOS 20D Vnitřní část aparátu Canon EOS 20D

Mechanické provedení lze bez zaváhání označit za vynikající. Celé tělo přístroje je zhotoveno z kovového odlitku, tvořeného slitinami lehkých kovů na bázi magnézia. Také všechny důležité související mechanické prvky jsou výhradně kovové – botka pro externí blesk, bajonet objektivu, stativový závit (který je samozřejmě umístěn v optické ose objektivu) i očka pro uchycení popruhu. Již na první pohled a dotek tak aparát působí mimořádně solidním, robustním a odolným dojmem. Přitom není příliš velký ani těžký ale ani to není žádná lehká váha, prostě vše tak akorát. Tělo je také skvěle tvarované a i do větší ruky padne jako ulité. Komu by se ale zdálo tělo přeci jen příliš malé nebo lehké, ten jej může doplnit o samostatně prodávaný přídavný bateriový zdroj BG-E2, který disponuje také vertikální spouští a lze do něj vložit buď 6 klasických AA tužkových baterií nebo 2 standardní Li-ion baterie BP-511A.

Přídavný bateriový zdroj BG-E2

Také rozmístění ovládacích prvků je již tradičně výborně a ergonomicky vyřešené. Všechny ovladače jsou tam, kde je uživatel intuitivně předpokládá. Jsou také dostatečně popsané obvyklými ikonkami a mají jasně rozeznatelné dorazy. Samozřejmostí je také osmisměrový křížový přepínač pro snadnou volbu zaostřovacího pole a také velmi praktický velký otočný volič se středovým potvrzovacím tlačítkem, který urychluje a zjednodušuje především pohyb v menu – ale nejen tam. Nechybí samozřejmě ani klasický otočný volič umístěný za spouští a drobnosti typu osvětlení horního LCD displeje, či tlačítka pro kontrolu hloubky ostrosti. Jedinou vadou na kráse je (stejně jako u předchozího modelu EOS 10D) zcela nevhodné umístění i provedení hlavního vypínače celého aparátu, které je v dolní části cca uprostřed zadní stěny. Aparát není možné zapnout při držení jednou rukou – pravá drží celý přístroj ale nedosáhne na vypínač, proto je bohužel pro zapnutí vždy potřeba i druhá ruka, což je zejména ve spěchu dost nepraktické. Dá se to ale částečně obejít nastavením automatického vypnutí aparátu po 1 minutě, kdy se další aktivace provádí již jen namáčknutím spouště. Aparát tak stačí zapnout pouze jednou a není nutné jej znovu vypínat a zapínat v mezičasech mezi focením. O zvýšenou spotřebu energie v tomto režimu není třeba mít obavu, protože i bez přídavného bateriového zdroje má standardní Li-ion baterie aparátu přímo fantastickou výdrž.

Zadní strana Horní strana

Za samostatnou zmínku stojí také hledáček, který je na digitální zrcadlovku s formátem čipu APS-C poměrně velký a jasný. Dobře je řešena také snímatelná očnice s gumovým okrajem a samozřejmostí je také dioptrická korekce zobrazení v hledáčku s nastavitelným rozsahem –3 až +1 dioptrie. Také vnitřní displej v hledáčku je dobře řešen a zobrazuje přehledně a dobře viditelně všechny důležité informace. Zaostřovací body se zobrazují přímo na matnici a jsou v případě aktivace vhodně zvýrazněné červeným světlem. Zobrazení v hledáčku odpovídá cca 95% plochy výsledného snímku. 100% plochy snímku pak zobrazuje po expozici LCD monitor umístěný pod hledáčkem. Jeho velikost je 1,8“ a disponuje rozlišením 118.000 obrazových bodů. Obraz je dostatečně jasný i na denním světle. Zpětně lze zobrazit také expoziční parametry, histogram a indikaci přeexponovaných částí snímku.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Michal Kupsa
  Michal Kupsa
  Autor
  24.11.2004 18:58

  Pierre: Netuším - ale asi to bude tak nějak, jak říkáš ....

 • Dušan Beláň
  Dušan Beláň
  12.02.2005 19:32

  Takisto mi sem-tam mrzne 20D s objektivom Tokina 20-35...

 • Eva Konecna
  Eva Konecna
  08.05.2005 11:11

  musim sa opakovat, ta ista chyba ako pri 350D
  20D ma bodove meranie, dokonca extra pre kazdy focus bod
  RTFM

 • Michal Kupsa
  Michal Kupsa
  Autor
  09.05.2005 11:55

  ea: Viz koment u 350D - 9% merene plochy snimku nelze v zadnem pripade povazovat za bod, jedna se o tzv. castecne mereni, ktere se sice taky muze hodit ale presnemu bodovemu s merenim z 1 max 2% plochy se v zadnem pripade nevyrovna ....

 • Ivan Mikšík
  Ivan Mikšík
  09.05.2005 20:36

  Ad přečipování - no, kompatibilita je prů ... U trochu starších nejde. V Sigma USA mně odepsali, že přečipovat nejde, ale pokud jsem z USA, tak mám zatelefonovat a nabídnou mně program "protiúčet". V USA se fotografové mají, nižší ceny, zákazníků si váží ...
  V bývalé "Západní Evropě" Canon zase nabízí při zakoupení DSLR slevy na objektivy, u nás kde nic tu nic ... :-(

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (30)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak vybrat objektiv: f/4 nebo f/2,8
Jak vybrat objektiv: f/4 nebo f/2,8

Mezi se­to­vými zo­o­mo­vými ob­jek­tivy pro za­čí­na­jící fo­to­grafy a pro­fe­si­o­nál­ními ob­jek­tivy se svě­tel­ností f/2,8 v ce­lém roz­sahu leží zo­o­mové ob­jek­tivy ob­jek­tivy se svě­tel­ností f/4 rov­něž v ce­lém roz­sahu. Jsou lehčí a lev­nější. Není to pří­liš velký kom­pro­mis?

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram