Fotografování kamzíků a svišťů

Kdo pobýval nějakou chvíli ve vysokých horách, učitě narazil na obyvatele, kteří jsou tu doma po celý rok: sviště a kamzíky. Zatím nejlépe se mi je podařilo vyfotografovat pod stěnami Tofany v italských Dolomitech. Byl to pro mě fotografický zážitek a možná se v tímto článkem trochu přiučíte i vy.

Setkani fotografu

V létě 1999 jsem fotografoval kamzíky a sviště v Dolomitech ve skupině Tofana. Pravidlo číslo jedna je být na místě brzo ráno, kdy v horách ještě nikdo není. Svišťové vylézají ze svých úkrytů a vyhřívají se na sluníčku. Dávají o sobě vědět vysokými táhlými (pisklavými) tóny, které se rozléhají v údolích. Pro fotografování mají jednu výhodu: jsou zvědaví. Ideální je místo s množstvím terénních úkrytů, nepříliš prudký terén, kde se můžete při přibližování skrývat. Od určité vzdálenosti o vás svišť již bude vědět. V okamžiku, kdy mě začal pozorovat, zastavil jsem se a vydal směrem pryč od něho. Je to hra, kde vytváříte kontakt se zvířetem. Několikrát se mi tímto kličkováním podařilo dostat se až na nějakých 10m. Pak svišť mizí v díře. V případě, že přesně víte, kde je, zaujměte pozici a vyčkávejte. Bohužel, někdy tyto úkryty tvoří labyrinty a prostě nemáte šanci.

Sviští rozhovor Svišti pozorují údolí
Svišť

S kamzíky je to podobné. Rozdíl je ten, že kamzík nezalézá do nory, ale uteče.

Párek kamzíků Kamzík mě pozoruje
Běžící kamzík Šplhající kamzík
Klidný kamzík
     

Líbil se vám článek?

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Kurz rekvalifikace fotoreportér

Tip na článek

Rozhovor: Praktické tipy na fotografování
Rozhovor: Praktické tipy na fotografování

V tomto článku si před­sta­víme trošku ne­tra­diční fo­to­gra­fické rady, pro­tože To­máš Gá­lik ze Zo­ner Photo Stu­dia po­radí, jak nej­lépe na­sta­vit fo­ťák a fo­tit, aby se fotky co nej­jed­no­du­šeji upra­vo­valy v po­čí­tači a aby vý­sledky byly co nej­lepší.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram
Setkani fotografu

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace