FOTOVIDEO LEDEN 2024

S novým měsícem, již tradičně, přinášíme malou ochutnávku magazínu FotoVideo pro leden 2024. V tomto čísle Vás čekají nové fototesty, fotoudálosti a spustu dalšího.

„Lenivého tahá mráz za nos“, se píše v jedné z mnoha lednových pranostik a ta se stala téměř hlavní myšlenkou naší přípravy lednového FotoVideo a vlastně i celého edičního plánu pro rok 2024.

Děláme pro čtenáře dost, ale chceme dělat víc. Budeme hledat další, nové příběhy a jejich autory, dívat se víc ven i dovnitř, střídat zahraničí s našimi regiony, nebudeme se bát netradičních metod a postupů (ale to jsme se nikdy nebáli, že?) a budeme se snažit eliminovat nekvalitu, které je kolem nás stále víc a více. „Jo, jo, ty sociální sítě ty fotky hezky ničí, že“, pronesla k našemu překvapení jedna z našich mladých kolegyň. Neděláme si vůbec patent na rozum a samozřejmě víme, že posuzování fotografických prací je věcí velice subjektivní, ale alespoň ty základní a zřetelné vady fotografických prací, budeme eliminovat. A když se nám to nepovede, vy nám to určitě pěkně vytknete, že?

Takže dost bylo těch povinných dávek kritiky a snad i pesimismu a vrhněme se na to, co vám v lednovém vydání neseme. José L Diniz je velkou postavou portugalské fotografie a také odborné a technické žurnalistiky. Jak píše šéfredaktor v úvodu jeho rozhovoru, znají se spoustu let a my jsme rádi, že nám poskytl své aktuální práce. Třeba budou i pro mnohé z vás inspirací. Maximilian Streich je velkým objevem německé fotografické scény, rozhovor s ním byl perfektní stejně, jako jsou nádherné jeho fotografie, jeho fotografický styl. Opravdu doporučujeme. Do třetice bychom vás všechny chtěli upozornit na mimořádnou osobnost české fotografie, kterou samozřejmě znáte. Dílo Oldřicha Škáchy je nejen nepřehlédnutelné, ale i tak obrovské, že jsme jeho význam zdůraznili i porušením našich interních pravidel a z naší rubriky Mistrovská šestka se díky němu stala osmička. Snad se nebudete moc zlobit?

Krásná žena a náročný sport? Ano, v osobě profesionální fotografky Markéty Navrátilové se snoubí um, odhad, kreativita a obrovské zkušenosti. Jsme šťastní, že si na nás tato skvělá žena udělala v předvánočním shonu čas. Rozhovor s ní najdete na stranách 18–21 a opět věříme, že se vám bude líbit. A tak bychom mohli pokračovat oa dalších a dalších autorech a jejich fotografiích a dílech a prozradili bychom celé vydání. Tak raději čtěte a užívejte si kvalitu s námi.

Vkládejte své fotografie do 24. ročníku soutěže Fotograf roku!

Soutěžní téma: Černobílá

V dnešní době by se dalo toto téma nazvat i „retro“. Černobílé provedení fotografie je stále velmi poutavé a krásné. Pro někoho je jediná „pravá“ černobílá ta analogová, jiní takto striktní nejsou. Černobílé fotografie často ukazují překvapivě více než ty barevné. Odbarvěte svůj svět na chvíli a ponořte se do kontrastů a do tónů černé a šedé. Vložte všechny vaše soutěžní fotografie nejpozději do 31. ledna 2024

     

Líbil se vám článek?

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram