Jsou veškerá budoucí zlepšení objektivů jen v software?

Nejmodernější objektivy bezzrcadlovek kombinují optiku se softwarem, který koriguje optické vady ještě předtím, než fotografii uvidíme na display. Jaké jsou výhody a nevýhody této strategie pro nás uživatele? Objektivy jsou menší, určitě ne levnější, ale jak to bude s kompatibilitou v budoucnu?
V roce 2004 jsem v domě u Boloňského lesíku v Paříži navštívil laboratoře dnes věhlasné formy DXO. Jsou to matematici. V domě měli dlouhé chodby, na konci kterých byly tabule s černými puntíky osvětlené dvěma softboxy. Fotili tabule a počítali korekce. Už tehdy mi manažer říkal, že se živí korekcemi objektivů v mobilech. Mohli jste si také za cca 2000Kč koupit software na korekci některých vybraných objektivů. Optické korekce (chromatická aberace, zkreslení poduškovité/válcovité, vinětace) přebraly postupně RAW konvertory. Více o vadách objektivů zde. Ve Photoshopu, Lightroomu nebo Zoneru stačí zakliknout, zda korekci chcete zapnout. Zpočátku bývaly v databázi jen objektivy značek výrobců jako Canon/Nikon/Sony, ale postupně se zde objevily Sigmy, Tamrony a další. Jednoduše jsme si na to zvykli a určitě se stalo prioritou výrobců, dostat do Lightroomu korekci toho svého objektivu.
Dům v Sidi Bibi, Maroko
Sony A7mark iii, objektiv Tamron 20–40mm f/2,8, ohnisková vzdálenost 20mm, f/9 bez korekce
Dům v Sidi Bibi, Maroko
Sony A7mark iii, objektiv Tamron 20–40mm f/2,8, ohnisková vzdálenost 20mm, f/9 s korekcí – je vidět zmenšení vinětace v rozich a narovnání soudkovitého zkreslení ve svislicích domu
Mešita v Rose valley, Vysoký Atlas, Maroko
Sony A7mark iii, objektiv Sony FE 24–70mm f/4 ZA OSS, ohnisková vzdálenost 24mm, f/9 bez korekce
Mešita v Rose valley, Vysoký Atlas, Maroko
Sony A7mark iii, objektiv Sony FE 24–70mm f/4 ZA OSS, ohnisková vzdálenost 24mm, f/9 s korekcí – patrné je zejména narovnání svislic stavby
Snímek je z první fotoexpedice Fotoinstitutu.cz do Maroka.
Dá se říci, že ještě na začátku tohoto tisíciletí se výrobci snažili konstruovat objektivy tak, aby byly opticky co nejlepší, aniž by potřebovali korigovat své optické vady pomocí software. Jenže i v zrcadlovkách, které v té době vládly, se zvyšoval výkon procesorů. V zrcadlovce vidíme v hledáčku e obraz pomocí zrcátka a optického hranolu. Díky tomu nemá zrcadlovka žádné zpoždění (narozdíl od levných bezzrcadlovek, kde je obraz v hledáčku elektronický). Plný rozvoj softwarových korekcí nastal až v posledním období. Než bezzrcadlovka promítne obraz do hledáčku nebo na display, stačí ho ještě software ve fotoaparátu zkorigovat (některá těla umožňují tuto korekci vypnout v menu).
Má cenu se bránit softwarovým korekcím objektivů?
Můj názor je ne. Důležitý je výsledek. To samé se týká i uživatelských testů objektivů. Vypínat korekce tak, aby se ukázalo, že objektiv za moc nestojí, je z hlediska uživatele nesmysl. Ve skutečnosti byl objektiv od začátku konstruován tak, že výrobce s matematickou korekcí počítal. Důvodem je jednoduše cena. V případě, že budete chtít vyrobit opticky maximálně kvalitní objektiv, bude jeho konstrukce složitá a díky tomu i drahá. Negativem bude i vyšší hmotnost. Komu se chce tahat těžké objektivy?
Korekce optických vad softwarem však má i svou negativní stránku. Tou je kompatibilita s tělem fotoaparátu. Všimněte si, že výrobci jako Tamron nebo Sigma mají na tělech svých bezzrcadlovkových objektivů USB konektory. Není totiž jasné, zda v budoucnu výrobci těl neudělají takové změny, že objektivy bude třeba překonfigurovat.
Nové elektronické “features – fíčury” bezzrcadlovek jako focus peaking (obarvení hran zaostřených oblastí obrazu) však nahrávají i nasazení starých objektivů bez jakékoliv elektroniky, na moderní bezzrcadlovku. Stačí jen vhodná redukce, tak aby fungoval přenos obrazu. Pokud je objektiv čistě mechanický, budete ovládat clonu přímo na objektivu. Tohoto faktu dnes využívají méně sofistikovaní výrobci objektivů z Číny nebo Jižní Korea s nabídkou čistě mechanických objektivů (Artisan, Laowa atd..).
Závěr
Software je dnes nejvíce se rozvíjející část fotografie. Třeba v astrofotografii hlubokého vesmíru tady na Zemi je hlavním problémem chvění atmosféry. Obří dalekohledy používají tzv. adaptivní optiku. To je hlavně software, který toto chvění koriguje. Dnes už existuje project, jak tuto technologii přenést do podmínek amatérské astronomie. Když sledujeme vývoj ve smartphonech, což jsou miniaturní výkonné počítače a ve Photoshopu (je vždy o krok zpátky za smartphony), můžeme počítat s tím, že některé technologie se časem přenesou i do bezzrcadlovek. Z tohoto pohledu je kombinace hardware/software hned od začátku vývoje objektivu logická.
Komentáře
Zobrazit diskusi ke článku ve fóru"Mám objektiv Laowa 10 mm/F2 a vše až na vinětaci je zde korigováno opticky..." - zobrazit celý komentář
No, u profikompaktů od Canonu (mám G7X II) bez korekce nejsou na nejširších ohniscích rohy vůbec. Přesto fotky vypadají OK.
Korigovat pevné sklo je určitě mnohem jednodušší, než zoom, ne?
"No, u profikompaktů od Canonu (mám G7X II) bez korekce nejsou na nejširších..." - zobrazit celý komentář
Pochopitelně, optická korekce u pevného skla bude vždy snadnější, než u zoomu. Nicméně upozorňuji na to, že tento Laowa je ultraširokoúhlý, kde tedy tyto korekce jsou už z podstaty náročné, dále je maličký, světelný a levný. Jinak řečeno, skutečnost, že výrobci ustupují od optických korekcí a nechávají to na elektronice vidím výrazně na straně redukce výrobních nákladů, nikoli na straně toho, zda se to dá nebo nedá realizovat.
To: E.B.E Osobně mám radši nezničitelné objektivy bez korekce. Po deseti letech nemají v servisech náhradní díly a u elektroniky je to problém. Třeba rozbitá stabilizace, která často odejde jako první. Zajímavé je porovnat novou Sigma 14mm f/1,4 a Sony 14mm f/1,8. Stojí stejně a rozdíl v hmotnosti je skoro kilo. Hmotnost vs. trvanlivost bude vždy otázkou. A to já jsem ochoten tahat celkem dost.
"To: E.B.E Osobně mám radši nezničitelné objektivy bez korekce. Po deseti..." - zobrazit celý komentář
Třeba používáš "špatný" systém :-) Moje objektivy nikdy servis nepotřebovaly (a to občas dostaly pěkně zabrat.Od písku až po skok ze skály, kdy kilo a půl objektivu s kilem těla dokáže ulomit pěkný kus kamene). Stabilizace v nich navíc není (stabilizuje se tělo), používám různé objektivy, různého stáří i výrobce, což samo o sobě vylučuje jakékoli SW korekce. A pokud jde o váhu, pak je to už individuální. Všeobecně mě ale mrzí nemožnost výběru. Napříč produkty. A to nejen fotografickými. Prostě: Na tomhle si víc nahrabeme, tak nebudeme dělat nic jinýho
"To: E.B.E Osobně mám radši nezničitelné objektivy bez korekce. Po deseti..." - zobrazit celý komentář
PS: A tu poruchovost chápu. Sám se zabývám přes čtvrt století opravou techniky. Srovnávat v tomhle "moderní" výrobek s deset let starou verzí nemá smysl. Ať už je to objektiv, pračka, auto, nebo cokoli jiného. Prostě masovost výroby, šetření (i plánované) za každou cenu. A není cesta ven. Ubývá konkurence. Korporáty zhltly ty menší. Spousta výrobků, byť různých značek patří jednomu "majiteli"... věděls, že třeba paměti, pevné disky už patří jen pod dvě firmy na světě ? Jsem zvědavej, co se stane, až jakýkoli výrobek bude skutečně vyrábět jen jedna jediná globální firma bez konkurence :-( Když už jsme u té techniky: Zdá se to jenom mě, nebo s tou staralou technikou lidé vytvářeli mnohem lepší, kvalitnější i hodnotnější, fotografie než dnes ? Zvlášť dobře pozorovatelné na zdejším webu
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.