Mám objektiv Laowa 10 mm/F2 a vše až na vinětaci je zde korigováno opticky téměř dokonale. Přitom se jedná o levné přímo kapesní sklo. Takže ono to jde, jen se musí chtít...
"Není možné i to, že se optickými korekcemi zhoršuje ostrost objektivů víc,..." -
zobrazit celý komentář
Samozřejmě. Ale komu to vadí, že? ...tím chci říct, že se "závěry" autora článku nesouhlasím. Stejně tak s nynějším trendem výrobců čehokoli. Ale to je asi tak všechno, co s tím můžu udělat :-)
"Mám objektiv Laowa 10 mm/F2 a vše až na vinětaci je zde korigováno opticky..." -
zobrazit celý komentář
No, u profikompaktů od Canonu (mám G7X II) bez korekce nejsou na nejširších ohniscích rohy vůbec. Přesto fotky vypadají OK.
Korigovat pevné sklo je určitě mnohem jednodušší, než zoom, ne?
"No, u profikompaktů od Canonu (mám G7X II) bez korekce nejsou na nejširších..." -
zobrazit celý komentář
Pochopitelně, optická korekce u pevného skla bude vždy snadnější, než u zoomu. Nicméně upozorňuji na to, že tento Laowa je ultraširokoúhlý, kde tedy tyto korekce jsou už z podstaty náročné, dále je maličký, světelný a levný. Jinak řečeno, skutečnost, že výrobci ustupují od optických korekcí a nechávají to na elektronice vidím výrazně na straně redukce výrobních nákladů, nikoli na straně toho, zda se to dá nebo nedá realizovat.
To: E.B.E Osobně mám radši nezničitelné objektivy bez korekce. Po deseti letech nemají v servisech náhradní díly a u elektroniky je to problém. Třeba rozbitá stabilizace, která často odejde jako první. Zajímavé je porovnat novou Sigma 14mm f/1,4 a Sony 14mm f/1,8. Stojí stejně a rozdíl v hmotnosti je skoro kilo. Hmotnost vs. trvanlivost bude vždy otázkou. A to já jsem ochoten tahat celkem dost.
"To: E.B.E Osobně mám radši nezničitelné objektivy bez korekce. Po deseti..." -
zobrazit celý komentář
Třeba používáš "špatný" systém :-) Moje objektivy nikdy servis nepotřebovaly (a to občas dostaly pěkně zabrat.Od písku až po skok ze skály, kdy kilo a půl objektivu s kilem těla dokáže ulomit pěkný kus kamene). Stabilizace v nich navíc není (stabilizuje se tělo), používám různé objektivy, různého stáří i výrobce, což samo o sobě vylučuje jakékoli SW korekce. A pokud jde o váhu, pak je to už individuální. Všeobecně mě ale mrzí nemožnost výběru. Napříč produkty. A to nejen fotografickými. Prostě: Na tomhle si víc nahrabeme, tak nebudeme dělat nic jinýho
"To: E.B.E Osobně mám radši nezničitelné objektivy bez korekce. Po deseti..." -
zobrazit celý komentář
PS: A tu poruchovost chápu. Sám se zabývám přes čtvrt století opravou techniky. Srovnávat v tomhle "moderní" výrobek s deset let starou verzí nemá smysl. Ať už je to objektiv, pračka, auto, nebo cokoli jiného. Prostě masovost výroby, šetření (i plánované) za každou cenu. A není cesta ven. Ubývá konkurence. Korporáty zhltly ty menší. Spousta výrobků, byť různých značek patří jednomu "majiteli"... věděls, že třeba paměti, pevné disky už patří jen pod dvě firmy na světě ? Jsem zvědavej, co se stane, až jakýkoli výrobek bude skutečně vyrábět jen jedna jediná globální firma bez konkurence :-( Když už jsme u té techniky: Zdá se to jenom mě, nebo s tou staralou technikou lidé vytvářeli mnohem lepší, kvalitnější i hodnotnější, fotografie než dnes ? Zvlášť dobře pozorovatelné na zdejším webu
Není možné i to, že se optickými korekcemi zhoršuje ostrost objektivů víc, než matematickým dorovnáním?
Mám objektiv Laowa 10 mm/F2 a vše až na vinětaci je zde korigováno opticky téměř dokonale. Přitom se jedná o levné přímo kapesní sklo. Takže ono to jde, jen se musí chtít...
"Není možné i to, že se optickými korekcemi zhoršuje ostrost objektivů víc,..." - zobrazit celý komentář
Samozřejmě. Ale komu to vadí, že? ...tím chci říct, že se "závěry" autora článku nesouhlasím. Stejně tak s nynějším trendem výrobců čehokoli. Ale to je asi tak všechno, co s tím můžu udělat :-)
"Mám objektiv Laowa 10 mm/F2 a vše až na vinětaci je zde korigováno opticky..." - zobrazit celý komentář
No, u profikompaktů od Canonu (mám G7X II) bez korekce nejsou na nejširších ohniscích rohy vůbec. Přesto fotky vypadají OK.
Korigovat pevné sklo je určitě mnohem jednodušší, než zoom, ne?
"No, u profikompaktů od Canonu (mám G7X II) bez korekce nejsou na nejširších..." - zobrazit celý komentář
Pochopitelně, optická korekce u pevného skla bude vždy snadnější, než u zoomu. Nicméně upozorňuji na to, že tento Laowa je ultraširokoúhlý, kde tedy tyto korekce jsou už z podstaty náročné, dále je maličký, světelný a levný. Jinak řečeno, skutečnost, že výrobci ustupují od optických korekcí a nechávají to na elektronice vidím výrazně na straně redukce výrobních nákladů, nikoli na straně toho, zda se to dá nebo nedá realizovat.
To: E.B.E Osobně mám radši nezničitelné objektivy bez korekce. Po deseti letech nemají v servisech náhradní díly a u elektroniky je to problém. Třeba rozbitá stabilizace, která často odejde jako první. Zajímavé je porovnat novou Sigma 14mm f/1,4 a Sony 14mm f/1,8. Stojí stejně a rozdíl v hmotnosti je skoro kilo. Hmotnost vs. trvanlivost bude vždy otázkou. A to já jsem ochoten tahat celkem dost.
"To: E.B.E Osobně mám radši nezničitelné objektivy bez korekce. Po deseti..." - zobrazit celý komentář
Třeba používáš "špatný" systém :-) Moje objektivy nikdy servis nepotřebovaly (a to občas dostaly pěkně zabrat.Od písku až po skok ze skály, kdy kilo a půl objektivu s kilem těla dokáže ulomit pěkný kus kamene). Stabilizace v nich navíc není (stabilizuje se tělo), používám různé objektivy, různého stáří i výrobce, což samo o sobě vylučuje jakékoli SW korekce. A pokud jde o váhu, pak je to už individuální. Všeobecně mě ale mrzí nemožnost výběru. Napříč produkty. A to nejen fotografickými. Prostě: Na tomhle si víc nahrabeme, tak nebudeme dělat nic jinýho
"To: E.B.E Osobně mám radši nezničitelné objektivy bez korekce. Po deseti..." - zobrazit celý komentář
PS: A tu poruchovost chápu. Sám se zabývám přes čtvrt století opravou techniky. Srovnávat v tomhle "moderní" výrobek s deset let starou verzí nemá smysl. Ať už je to objektiv, pračka, auto, nebo cokoli jiného. Prostě masovost výroby, šetření (i plánované) za každou cenu. A není cesta ven. Ubývá konkurence. Korporáty zhltly ty menší. Spousta výrobků, byť různých značek patří jednomu "majiteli"... věděls, že třeba paměti, pevné disky už patří jen pod dvě firmy na světě ? Jsem zvědavej, co se stane, až jakýkoli výrobek bude skutečně vyrábět jen jedna jediná globální firma bez konkurence :-( Když už jsme u té techniky: Zdá se to jenom mě, nebo s tou staralou technikou lidé vytvářeli mnohem lepší, kvalitnější i hodnotnější, fotografie než dnes ? Zvlášť dobře pozorovatelné na zdejším webu
Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen(a).