Panasonic má v čím dál tím populárnější řadě bezzrcadlovek "G" i model Lumix DC-GX9. Má duální stabilizaci, 4K video, ostření s technologií DFD... A jaký je v praktickém nasazení?

Parametry fotoaparátu

Základní parametry fotoaparátu Panasonic LUMIX DC-GX9 najdete v tabulce níže (údaje výrobce).

Snímač 17,3 × 13,0 mm (4:3), Live MOS senzor
Efektivní/celkový počet pixelů Přibližně 20,30/21,77 m­egapixelů
Citlivost ISO Manuálně ISO 100 až ISO 25 600 (ISO 100 v rozšířeném režimu), Auto, iISO
Rychlost závěrky 60 s až 1/4000 s mechanickou závěrkou, 1 s až 1/16000 s elektronickou závěrkou, v režimu B až 30 minut
LCD Výklopný otočný dotykový displej TFT LCD s úhlopříčkou 7,5 cm (3,0"). Přibližně 1 240 000 bodů
EVF (hledáček) 2 760 000 bodů, zvětšení přibližně 1,39× / 0,7× (ekvivalent 35mm filmu), dioptrická korekce –4D až +3D.
Kontinuální snímání Až 30 snímků za sekundu (4K), až 9 snímků za sekundu (standardní režim snímání v režimu High)
Velikost snímku poměr stran 4:3, jpg max. 5184×3888, RAW 5192× 3896
Typy souborů JPEG, RAW, MP4, AVCHD
Video až 4K/30p
Konektivita Wi-Fi, bluetooth, QR kód
Výdrž baterie Přibližně 260 snímků
Rozměry těla; hmotnost 124 × 72,1 × 4­6,8 mm (bez výčnělků); přibližně 450 g (SD karta, baterie, tělo)

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

Panasonic LUMIX DC-GX9 je bezzrcadlovka s čipem formátu 4/3. Jde o model ze střední cenové hladiny a tomu odpovídá i výbava. Špičkové vlastnosti modelů H-čkové řady nenajdete, ale rozhodně to není žádný lowend.

V kombinaci s kompatibilními objektivy je k dispozici 5osá stabilizace. Ale i tomu je třeba pomoci a jít výsledku „naproti“ a nespoléhat se na ni bezvýhradně.

Baterii lze nabíjet přímo v těle přes mikro USB konektor, nebo baterii vyndat a nabíjet na externí nabíječce. Já opakovaně nabíjel powerbankou, typicky při přemísťování a dost jsem si na to zvykl. Začíná mi tahle vlastnost chybět u mé zrcadlovky.

Design a ergonomie

Tělo se drží dobře. Musíte vzít v úvahu, že je to „cihla“ a tam mnoho nevymyslíte. Takže opora pro palec na zadní straně musí stačit a stačí. Pokud si vzpomenete na recenzi modelu, který nemá v názvu „X“, tak upozorňuji, že GX9 má méně funkcí, není tak rychlý a hlavně nemá odolné tělo.


Rozmístění ovládacích prvků najdete na přiložených snímcích. Jak je u zavedených značek zvykem, ovládání je téměř dokonalé. Já osobně mám ale raději přední roller pod spouští na přední stěně, tady je na horní stěně a uprostřed je spoušť. Ale to je jen otázka zvyku a jen můj pohled na věc. Pokud na nějakou funkci nemáte tlačítko rovnou, tak si funkci pod vybrané naprogramujete. Vedle standardních Fn tlačítek (ty jsou tři) lze nadefinovat chování tlačítka pro nahrávání videa a tlačítka zadního rolleru. Programovatelných tlačítek (voličů) jsem tedy napočítal pět.

Na hlavním voliči je deset pozic, z toho jedna programovatelná a čtyři standardní P, A, S, M a k nim patří obvyklé iAuto, scénické režimy, kreativní efekty, režim panorama a režim (manuálního) videa.


Hlavní volič sice nemá aretaci, ta je až u vyšších modelů, ale mě moc těší, že hned pod ním je volič kompenzace expozice.

Na zadní stěně je vedle tří funkčních tlačítek k dispozici například režim snímání v rozlišení 4K. To se ukládá reálně jako MOV soubor, s ním se dá pak pracovat buď ve fotoaparátu (ukládat jednotlivé snímky), nebo v jakémkoliv editoru videa.


Zadní stěně dominuje LCD dotykový otočný displej (parametry v tabulce). Dotykem lze nejen ovládat volbu funkcí, ale i ostřit a exponovat. Nad LCD je v levém rohu výklopný hledáček. Jeho rozlišení je 2 700 000 bodů a zvětšení přibližně 0,7× (ekvivalent 35mm filmu). Není to úplně výkladní skříň, ale je dobře použitelný a za slunných dnů bude skvělý. Navíc má v porovnání s „běžnou“ zrcadlovkou širší interval nastavení dioptrické korekce a to od –4D do +3D.

Stativový závit je v ose objektivu, prostor pro baterii a úložiště se nesdílí. Kryt karty je vyřešen perfektně. Zasouvá se a nikde nic neplandá. GX9 podporuje SD (SDHC, SDXC) karty rychlostní třídy UHS 3 standardu UHS-I.


Samotné menu a možnosti nastavení jsou relativně přehledné. Jen sem tam zatápete, co je co. Tak sáhnete po manuálu, případně často pomůže „bublinková“ nápověda. Hlavní Menu a nastavení přístroje najdete pod tlačítkem Menu/Set, menu pro aktuální režim pod tlačítkem Q.Menu.A stále platí, že na co si u Panasonicu nemohu zvyknout, je to, že pokud se nějaká dříve zvolená funkce vylučuje s tou, kterou chcete zapnout, tak to prostě nejde. A pár kolizí je. Uvítal bych, kdyby se změna nabídla s tím, že se povolí, co se musí současně přenastavit. Sem patří například délka expozice při zvolené elektronické závěrce.Interní blesk je takové tintítko se směrným číslem 6 při ISO 200. Prostě interní blesk. K dispozici jsou sáňky na blesk externí, takže když nebude stačit interní, máte možnost to vyřešit koupí externího blesku.

Shrnu výše uvedené. GX9 je velmi dobrý bezzrcadlový fotoaparát s řadou dostupných funkcí a přiměřenou ergonomií.

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Lukáš Burget
  Lukáš Burget
  25.10.2018 14:27

  Má to jen 4/3" čip a je to větší, než leckterá APS-C bezzrcadlovka, vydrží to jen 260 snímků, je to drahé. To jsou pro mě ta vyložená negativa, která autor recenze nenašel.

  Micro four thirds prostě kvalitativně není APS-C, v mnoha případech je ten kvalitativní rozdíl zbytečné řešit, pokud však člověk při kompaktních rozměrech chce co největší dynamický rozsah a odstup od šumu, musí dát přednost stejně velké APS-C bezzrcadlovce.

  Jistě je GX9 kvalitní a svižný přístroj, to však nic nemění na mém názoru, že ho považuji za vhodný především pro ty, kteří často fotí teleobjektivem a využijí tedy duální stabilizace a menších rozměrů teleobjektivů pro M43 formát. Myslím, že Panasonic si toho je vědom a proto ho nabízí v setu s tím povedeným 12 - 60 univerzálním objektivem, který má pětinásobný zoom a leckdo o takové kombinaci bude uvažovat jako o konkurenci APS-C bezzrcadlovky se setovým třínásobným zoomem.

 • Petr Koritina
  Petr Koritina
  Autor
  25.10.2018 17:58

  Trošinku budu polemizovat s termínem "nenašel". Velikost - osobně preferuji větší těla (nezávisle na velikosti čipu), takže to pro mě není negativum. Pro mě je to stále malé. Výdrž - ta je opravdu slabá, ale dá se to nabíjet z powerbanky, takže mimo okamžik focení vlastně pořád. Moje zrcadlovka tuhle vlastnost nemá. Cena - je řada bezzrcadlovek i s APS-C čipem s nižší cenou, ano. Ale i s vyšší a reálně leží v řadě uprostřed. Tím nechci odporovat Vašemu názoru. Jen to nevidím tak černobíle.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Obsah článku

Komentáře k článku (2)

Tisknout článek

Tip na článek

David Weinhauer - fotograf aktů
David Weinhauer - fotograf aktů

Da­vid Weinhauer je br­něn­ský fo­to­graf aktů, známý pře­de­vším svou in­stagra­mo­vou sé­rií por­trétů „Sprosté kafe“. Něj­čas­těji fotí s ama­tér­skými kli­ent­kami. Ně­které z nich chtějí fotky pro sebe, ji­ným po­má­hají v psy­cho­te­ra­pii. Na­jdou se i ta­kové, které za fo­cení ne­chtějí za­pla­tit a vy­u­ží­vají k tomu různé tak­tiky.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace