​Linda Radostová - Stylistka

Obdivujete fotografie v módních časopisech, které jsou vyšperkované do posledního detailu a chcete mít také takové? Za perfektními snímky, kde vše dokonale ladí, se skrývají většinou stylisté. Právě stylista může vašim snímkům dodat rozměr, jaký na vašich snímcích chybí. Mnoho fotografů, kteří jsou úspěšní ve světových soutěžích, si do týmu pozvalo právě stylistu. Styling, lokace, modelka, líčení, oblečení, účes, to vše vám musí hrát do karet. I když se fotografováním neživíte, vaše fotografie mohou být zase o level výše a můžete dosáhnout na zajímavé ceny ve fotosoutěžích. Více již v rozhovoru se stylistkou Lindou Radostovou, která dokonce prozradila několik úžasných lokalit, kde se dá skvěle fotografovat.


Lindo, když se řekne stylista, většina lidí si představí extravagantně oblečeného člověka, který obléká celebrity a udává jim styl, čím vším se stylista vlastně zabývá?

Stylista se nezabývá pouze udáváním stylu, to jsou podle mne silná slova. Stylista radí svým klientům a zákazníkům, jak se oblékat, chodí s nimi nakupovat oblečení na jednotlivé příležitosti. Je důležitým prvkem i při fotografování módních editoriálů, e-shopů, při natáčení reklam nebo filmů. Ne každý stylista se obléká extravagantně. Stylista si především zakládá na originalitě v podobě kvality oblečení, střihu a designu.

Jak se to stane, že se někdo stane stylistou? Dá se tento obor vystudovat?

Móda by člověka měla především bavit a být jeho vášní. Stylista by měl mít tento obor v krvi, mít určité vidění a vnímání módy, které nemá každý. Konkrétní stylistický obor se podle mě studovat v České republice nedá. Samozřejmě je tady umělecká škola, která vás vede určitým směrem, ale je věnována spíše lidem, kteří se chtějí stát návrháři. Existují různé stylistické kurzy, které vám pomohou a rozšíří vědomosti nejen v módě, ale například v barevné typologii, která je pro tuto práci také velmi důležitá.


Jak jste se k tomuto oboru dostala vy?

K módě a stylu jsem měla vždycky blízko. Moje mamka pracovala v různých oděvních společnostech, a já tak měla příležitost účastnit se nejen prodeje nových módních kolekcí na showroomech, ale také různých módních přehlídek a veletrhů. Postupem času jsem si uvědomila, že i mě móda baví a naplňuje.

Dá se toto povolání dělat na plný úvazek? Dá se tím dobře uživit?

Určitě můžete pracovat jako stylista na plný úvazek v různých módních časopisech nebo sám na sebe. Pokud máte „dobré jméno“, můžete se s tímto povoláním dobře uživit. Pro mne je styling koníčkem. Nedělám to na plný úvazek, a tak mi to vyhovuje.

Kde všude nachází stylisté uplatnění?

Fotografování e-shopů, fototestů pro modelingové agentury, fotografování módních editoriálů nejen do módních časopisů. Natáčení reklam, filmů, zábavných pořadů – stylista obléká i moderátory atd.

Jak může stylista pomoci fotografovi? Co vše dokáže zařídit? 

Pokud jde pouze o styling, stylista může fotografovi a celé jeho fotografii dodat úplně jiný rozměr. Záleží ale na konkrétním člověku a jeho možnostech. Pokud bychom se bavili o mně, jsem schopná zajistit i kompletní produkci celého fotografování. Produkce obnáší organizaci fotografování, lokaci, modelky, make-up / vizážistku, kostýmy, rekvizity a tak dále.

S fotografem nejprve vykomunikujete, o jaké fotografování jde, a poté hledáte vhodnou lokaci, oblečení a tak dále? Máte vytipovaná nějaká exkluzivní místa, kde se dají pořídit exkluzivní snímky? 

Ano, přesně tak. S fotografem nejprve vymyslíme téma fotografování a poté se začíná organizovat zbytek. Vhodná lokace, modelka a tak dále. Lokace samozřejmě závisí na tématu fotografování. Rozhodně znám pár skvělých míst, kde se dají pořídit úžasné snímky, ta místa mne uchvátila svým kouzlem. Jde například o písečné lomy. Fotografovali jsme v lomu u Karlštejna a nedávno v lomu Ledčice. Doporučuji.

Využívají služeb stylistů spíše profesionální fotografové, nebo i fotografičtí nadšenci?

Služby stylistů využívají převážně profesionální fotografové, ale najde se i pár nadšenců.

Myslíte si, že stylisty u svých projektů využívají spíše fotografové v zahraničí než u nás?

Myslím, že i u nás využívají fotografové stylisty ke svým projektům. Ale v zahraničí je stylista u fotografování, myslím si, běžnější.

Popište mi, jak vypadá váš den s fotografem?

Můj den s fotografem začíná většinou v ranních hodinách, kde po setkání a seznámení vyzkoušíme a připravíme stylingy, které se budou fotografovat. Je to týmová práce, kdy vše společně konzultujeme, ale někdy si musím prosadit svůj názor. Poté se musí modelky nalíčit a začíná fotografování na stanovených lokacích. Styling se musí hlídat a upravovat po celou dobu fotografování, takže je moje přítomnost většinou nutná po celý den. Den, kdy se daný projekt snímá, není už tak náročný jako dny před a po fotografování. Velmi časově i fyzicky náročné je sehnat správný typ oblečení, který je potřeba. Musíte obejít mnoho obchodů a zapůjčit i více velikostí oblečení pro případ, že by daná velikost neseděla.

Jaký snímek, na kterém jste spolupracovala, vám utkvěl v paměti a proč?

Snímky, které mi utkvěly v paměti, jsou pořízené v jednom ze zmiňovaných lomů. Pracoval na tom celý tým lidí. Fotograf, kadeřník, vizážistka, kamarád na fotografování backstage snímků a do toho ještě doga Berta od mé kamarádky. Byl to skvělý den a perfektní styling, který jsem měla půjčený od jedné české návrhářky, což dodalo snímkům originalitu a zvláštnost. Snímky měly velké ohlasy na facebooku.

Co nejbizarnějšího jste kdy pro fotografickou scénu sháněla a obstarávala?

Přemýšlím, ale myslím, že nic extra bizarního to nebylo. Samozřejmě jsou různé požadavky od šperků, po ovoce a jídlo, které stylujete na tělo modelky.

Co vše musí dobrý stylista znát? Historii? Dobu Renesance, Baroka, komunistickou éru, módní trendy? 

Určitě by měl znát současné trendy, ale rozhodně i historii. Pokud jdete fotografovat pin-up, musíte vědět, co to obnáší. Máte různá tematická fotografování, natáčení reklam a filmů z různých časových období. Správný stylista by měl vědět, co se v určité době nosilo a nenosilo.

Vzděláváte se v tomto oboru stále?

Určitě. Člověk se hlavně posouvá díky zkušenostem, které získává během jednotlivých zakázek, které ho posouvají dál. Snažím se číst knížky o historii módy a sledovat aktuální trendy. Do budoucna mám v plánu i další kurzy nejen v oblasti módy.

Jsou i stylisté, ke kterým vzhlížíte, nebo kterými se inspirujete?

Samozřejmě. Převážně jsou to zahraniční stylisté, ale pár se jich najde i tady v Čechách.

Můžete někoho konkrétně jmenovat?

Z českých jsou to Maria Kohutik, která je módní ředitelkou časopisu Dolce Vita. Ze zahraničních Kate Young nebo Monica Rose.

I zdánlivě jednoduché fotografování dokáže stylista dovést k dokonalosti? Čím? Uveďte příklad.

Správným a vhodným výběrem oblečení. Jako příklad mohu uvést náš projekt „Proměny“ ve spolupráci se studiem Jany Burdové. Není to sice jednoduché fotografování, ale je to dobrý příklad, jak velmi důležitý je výběr oblečení u proměňovaných dam. Oblečení musí dámě nebo slečně lichotit a dodávat sebevědomí. Vše se pak hodně odráží právě na finálních fotografiích.

Děkuji za rozhovor.

www.lindaradostova.cz

     

Líbil se vám článek?

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

Doporučujeme: Nejlepší širokáče pro zrcadlovky
Doporučujeme: Nejlepší širokáče pro zrcadlovky

Ši­ro­ko­úhlé ob­jek­tivy ne­boli ši­ro­káče jsou mezi fo­to­grafy ob­lí­bené, ale ne vždy je snadné se mezi nimi vy­znat. Proto při­ná­šíme pře­hled nej­lep­ších ši­ro­ko­úh­lých ob­jek­tivů pro Ni­kon a Ca­non.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace