RSS feed

Články autora - Soňa Lechnerová

 • Instantní fotoaparáty POLAROID

  Instantní fotoaparáty zažívají velký boom. A není se čemu divit. Fotograf s digitální technikou vám svatební fotografie dodá nejdříve za pár dnů, někdy týdnů, někdy dokonce za několik měsíců. Nezbývá, než si namíchat instantní fotografii. Lidé se s Polaroidem opravdu baví a tato značka zažívá, dá se říct, znovuzrození. Rozhodně nezaostává a nabízí již i Polaroidy digitální. A na podzim připravila úplnou novinku... O značce Polaroid a instantní fotografii jsem si povídala s Matějem Sumkou z firmy Penta, oficiálním distributorem fotoaparátů Polaroid do České republiky.

   0
 • Garik Avanesian: Charakter versus fotografie

  Garik má tak vytrénované fotografické oko a prostředí fotografie zná tak dobře, že z vašich snímků dokáže odhadnout, jaký jste člověk. Jestli jste introvert, extrovert, kliďas, či pruďas. Co vše o vás vaše fotografie prozradí? Garik Avanesian je původem Armén, díky snímkům přináší svědectví o bídném životě lidí ve východních zemích. Jaký je život v Arménii? O tom už v rozhovoru.

   0
 • S Květou Filipi o nabídce knih Zoner Press

  Vydavatelství Zoner Press se na svém počátku zabývalo především vydáváním počítačové literatury. Později své postavení na českém knižním trhu Zoner Press upevnilo fotografickými publikacemi, které jsou nyní jeho nosným pilířem. S paní Květou Filipi ze Zoner Press jsem si povídala o tom, jaké publikace by neměly chybět v knihovně začínajících či pokročilých fotografů. A mimo jiné jsem se dozvěděla, že prodej papírových knih stále stoupá. E-knihy u nás žádný velký boom prý nezaznamenaly. Více již v rozhovoru.

   0
 • Jaroslav Dobiáš - Analogová fotografie

  Jaroslav Dobiáš fotografuje výhradně na analog. Má rád proces zrodu fotografie, který má pevně ve svých rukou. Mnoho věcí se naučil úplně sám, metodou pokus-omyl. Stát při zrodu své vlastní fotografie, od počátku až do konce, váš vztah s fotografií prohlubuje. Při fotografování musíte více přemýšlet a nemáte k dispozici náhled na displeji fotoaparátu. Také musíte porozumět expozičním zákonitostem, které ovšem Jaroslav velice rád porušuje a vytváří si tím vlastní autorský rukopis. Více už v rozhovoru se zajímavým amatérským fotografem, jehož fotografie obdivuje i sám mistr Robert Vano. 

 • Garik Avanesian - FOTOGRAF LIDSKÝCH OSUDŮ

  Garik Avanesian má arménskou krev a arménské kořeny, žije ovšem už dlouhá léta v Čechách a cítí se tu doma. Fotografuje především lidi, jejich osudy, touhy, radosti i smutky. Jeho doménou je dokumentární, reportážní a portrétní fotografie. Se svými snímky uchvacuje diváky po celém světě a sklízí úspěchy v podobě nejrůznějších ocenění. Jak to dělá, že jeho snímky přitahují pozornost? Jak to dělá, že lidé na jeho snímcích jsou tak přirození a spontánní? Něco ze své fotografické kuchyně nám Garik prozradil v rozhovoru.

   1
 • ​Veronika Souralová - Czech Press Photo zahájeno!

  Od 1. září 2017 je otevřen 23. ročník prestižní fotosoutěže Czech Press Photo. Od minulého ročníku je soutěž v rukou nové ředitelky Veroniky Souralové, která je zakladatelkou úspěšného Czech Photo Centre v Praze. Fotosoutěž posunula o level výše tím, že pořídila speciální hlasovací software, který neumožňuje chybné hlasování či ovlivňování porotců. Nově byly v této soutěži také zavedeny nominace a o vítězných snímcích se dozví autoři až na slavnostním galavečeru, který se letos koná 21. listopadu 2017 v Brožíkově síni. Nutno říci, že soutěž Czech Press Photo se opravdu posunula neuvěřitelným způsobem a zdá se být ještě prestižnější. Zúčastníte se letos i vy? Čtěte pozorně a jděte do toho, stojí to za to. Uzávěrka soutěže je 30. září 2017.

   0
 • O objektivech Samyang

  S Matějem Sumkou z firmy Penta jsme si povídali o objektivech Samyang, původem z Jižní Koreji. Tato značka se zabývá především pevnými světelnými skly, která mají vynikající kvalitu obrazu a jsou cenově velmi lákavá. Zaujal mne objektiv Samyang 14mm, který je prý nejlepším širokoúhlým objektivem na světě pro fotografování noční oblohy. Značka Samyang nabízí i řadu kvalitních videoobjektivů, které jsou oblíbené u kameramanů. Více už v rozhovoru...

   2
 • Robert Vano – neostrost ve fotografii část 2.

  Jak na focení portrétů se snovou neostrostí podle Roberta Vano? Hraje zde roli prý objektiv a clonové číslo. Mnoho fotografů prý nikdy nezkusilo použít clonu f1.4. Fotograf musí ostrostí a neostrostí na snímku docílit upoutání pozornosti na objekt, který fotografoval. Fotograf by se neměl nechat řídit fotoaparátem, ba naopak. Fotograf je ten, kdo určuje, jak přesně bude snímek vypadat.

   0
 • ​Jan Pohribný - Toskánsko

  Toskánsko je jak známo oblíbenou destinací krajinářských fotografů. Malebnost toskánské krajiny známe již ze středověkých obrazů. V období renesance byla toskánská krajina námětem mnoha malířů, Leonarda Da Vinci nevyjímaje. Je to krajina mírně zvlněná kopci, kde bují kultura už od doby bronzové. Antika, románské umění i renesance ve spojení s nádhernou krajinou tvoří Toskánsko tak neodolatelným. Všemu dominuje Florencie, meka umění srovnatelná jen s Římem a Paříží. Více o Toskánsku s Janem Pohribným, který zde pořádá pravidelné workshopy.

   0
 • Robert Vano: Neostrost ve fotografii - 1.část

   Robert Vano je známý tím, že hlásá, že fotka nemusí být ostrá. Ovšem s neostrostí na snímku musíme umět zacházet a musíme vědět, jak na to. Vždy prý musí být něco na snímku ostré. Fotografie by měla odpovídat především našemu reálnému vidění světa. Když se přibližujeme k nějakému předmětu, jeho okolí se pomalu rozostřuje. A takto bychom měli zacházet i s neostrostí na snímku.

   4

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace