RSS feed

Články autora - Soňa Lechnerová

 • Robert Vano – neostrost ve fotografii část 2.

  Jak na focení portrétů se snovou neostrostí podle Roberta Vano? Hraje zde roli prý objektiv a clonové číslo. Mnoho fotografů prý nikdy nezkusilo použít clonu f1.4. Fotograf musí ostrostí a neostrostí na snímku docílit upoutání pozornosti na objekt, který fotografoval. Fotograf by se neměl nechat řídit fotoaparátem, ba naopak. Fotograf je ten, kdo určuje, jak přesně bude snímek vypadat.

   0
 • ​Jan Pohribný - Toskánsko

  Toskánsko je jak známo oblíbenou destinací krajinářských fotografů. Malebnost toskánské krajiny známe již ze středověkých obrazů. V období renesance byla toskánská krajina námětem mnoha malířů, Leonarda Da Vinci nevyjímaje. Je to krajina mírně zvlněná kopci, kde bují kultura už od doby bronzové. Antika, románské umění i renesance ve spojení s nádhernou krajinou tvoří Toskánsko tak neodolatelným. Všemu dominuje Florencie, meka umění srovnatelná jen s Římem a Paříží. Více o Toskánsku s Janem Pohribným, který zde pořádá pravidelné workshopy.

   0
 • Robert Vano: Neostrost ve fotografii - 1.část

   Robert Vano je známý tím, že hlásá, že fotka nemusí být ostrá. Ovšem s neostrostí na snímku musíme umět zacházet a musíme vědět, jak na to. Vždy prý musí být něco na snímku ostré. Fotografie by měla odpovídat především našemu reálnému vidění světa. Když se přibližujeme k nějakému předmětu, jeho okolí se pomalu rozostřuje. A takto bychom měli zacházet i s neostrostí na snímku.

   4
 • ​Kamil Varga - HDR Technika: 3. část

  Ve třetím a posledním ze série rozhovorů s Kamilem Vargou o HDR se dozvíte něco o přepalech a podpalech na fotografiích. Proč se dnes přepaly a podpaly řeší víc, než dříve? Probereme také nejpoužívanější a kvalitní software pro zpracování HDR obrazu a objasníme, že není HDR, jako HDR!

   3
 • ​Kamil Varga - HDR Technika: 2. část

  V druhé části rozhovoru s Kamilem Vargou o technice HDR se dostáváme k technické stránce věci. Jaké clonové číslo zvolit? Jaké ISO? A s jakou hodnotou hýbat k dosažení podexpozice a přeexpozice snímků? Potřebujete stativ? Nebo nějaké filtry? A u jakých snímků má technika HDR vůbec smysl?

   0
 • Natalia Lisovskaya - Fotografování jídla

  Natalia Lisovskaya pochází z Moskvy a její velkou vášní je krásné a dobré jídlo. Když přišly první nabídky fotografovat jídlo, byla skeptická. Vždyť svět fotografie pokrmů patří jiným, precizním fotografům se zvučnými jmény a ona fotografuje především lidi. Ovšem neváhala dlouho a nabídky přijala. Momentálně se na plný úvazek věnuje fotografování jídla pro internetové fotobanky. Fotografování pro ni nepředstavuje jen skvělé snímky, ale také způsob, jak komunikovat se světem. Více už v rozhovoru, který nám Natalia poskytla...

   0
 • ​Kamil Varga - HDR Technika: 1. část

  Věděli jste, že HDR techniku nejvíce rozvinuli tvůrci počítačových her? Ve světě počítačových her se točí velké peníze, které jsou investovány do vývoje nových technologií. Z tohoto vývoje ovšem těží i obor fotografie. Co je to technika HDR? Jak vlastně tato technika funguje? Jaká úskalí vás čekají při zpracování snímků HDR technikou? A jakou scénu touto technikou fotografovat? To vše se dozvíte v rozhovoru s fotografem Kamilem Vargou.

   0
 • ​Kamil Varga a jeho cesta k fotografii

  Kamil Varga fotografoval od svých 10 let, ovšem pro studium oboru fotografie se rozhodl až po střední škole. Rád maloval a zaobíral se grafikou, kde mohl své sny a fantazie zobrazovat na reálných obrazech. Při studiu na FAMU v Praze ho začalo trápit to, že fotografie vychází vždy z reality a jeho tvorba je tím velice omezená. Díky luminografii ovšem začal objevovat další rozměr fotografie a konečně mohl na svých snímcích zobrazovat svůj vnitřní svět. Více už v rozhovoru.

   3
 • ​Lenka Hatašová: Jak portrétuje osobnosti?

  Lenka Hatašová při portrétování slavných sází na hru světel a stínů. V posledních letech pro portrétování využívá především denního světla, které díky správně použitým fotografickým pomůckám dokonale vymodeluje tvář fotografovaného a portrét tak získá hloubku. Jak Lenka portrétuje slavné? A jak se dívá na výrok fotografa Roberta Vano, který tvrdí, že fotka nemusí být ostrá?

 • Jan Pohribný – současná luminografie část 3.

  V jakých fotografických oblastech můžete využít luminografie? Dá se s touto technikou pracovat v každém žánru? A co takhle k malbě světlem přidat ještě pohyb předmětu, na který malujete? Jaké časy využít při fotografování luminografických snímků? A dá se touto technikou nafotit i architektura, nebo auto? Odpovědi najdete v třetí části rozhovoru na téma luminografie s Janem Pohribným. Příjemné čtení.

   0

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace