Články autora - Soňa Lechnerová

 • Výstava: ​Steve McCurry fotograf

  Do ambitu pražského kláštera Panny Marie Sněžné se znovu vrací výstava amerického fotografa Steve McCurryho, můžete ji zde navštívit do 4.11.2018. Reportážní a válečný světoznámý fotograf Steve McCurry má za sebou opravdu bohatou fotografickou minulost. Za svou kariéru byl již 2× prohlášen za mrtvého. Smrti byl několikrát opravdu blízko. Štěstěna však chtěla, aby nadále tvořil silná a inspirující díla. Do roku 2004 fotografoval na klasický film a jeho snímky se vyznačují velkou sytostí barev díky barevnému inverznímu filmu Kodachrome. Ač je i válečným fotografem, na jeho snímcích neuvidíte krev ani mrtvoly. Výstava je silná a inspirující. Nastartuje vás novým směrem, vřele doporučuji. Vybrala jsem 10 fotografií, které mne na výstavě zaujaly a kurátor výstavy fotograf Garik Avanesian mi k nim řekl zajímavé informace.

   4
 • Kamil Varga - Low key

  Low key je velice specifická metoda svícení, která si pohrává s liniemi tváře a těla člověka. Je to nejklasičtější klasika svícení pro akt a fotografy je hojně využívána. Jelikož tato technika pracuje většinou s tvrdým světlem, musíte být velmi opatrní. Low key se hodí pro osobitý typ lidí, kteří mají poutavé či pozoruhodné kontury tváře, zajímavý tvar lebky, nebo výrazně tvarované tělo. Jde zde o získání geometricky zajímavé světlé linky, tvaru. Jak svítit a na co si dát u Low key pozor? Jaké pozadí použít a jak docílit kýženého výsledku? Více už v rozhovoru s fotografem Kamilem Vargou, který tuto metodu vyučuje na Fotoinstitutu. 

   1
 • ​Kamil Varga - High key

  High key je nejlyričtější a nejromantičtější typ svícení, jaké fotografie zná. Je určeno především pro bělochy a bělošky s blond vlasy, takže jde o takové rasistické svícení, nebo ne? U High key techniky na snímku nesmí být žádná černá, povolená je pouze středně šedá. Jak na High key metodu? A kde jí můžete nejlépe využít? O tom všem už v obsáhlém rozhovoru s Kamilem Vargou, který High key techniku vyučuje ve FotoInstitut.cz. 

   1
 • ​MONITORY EIZO a kalibrace s tiskárnou

  Antonín Charvát, generální manažer značky Eizo pro Českou Republiku, velmi často školí fotografy. Pokrok v technologiích je prý velmi rychlý. Před pěti lety mu žáci kladli často otázku: Na co si mám pořizovat monitor Eizo, který má velký barevný rozsah, když tiskárna má barevný rozsah menší a není tedy někdy schopna zobrazit barvy tak, jak je můžeme vidět na monitoru? Odpověď a další informace ohledně kalibrace monitoru a tiskárny už ve velmi zajímavém rozhovoru.

   0
 • ​Linda Radostová - Stylistka

  Obdivujete fotografie v módních časopisech, které jsou vyšperkované do posledního detailu a chcete mít také takové? Za perfektními snímky, kde vše dokonale ladí, se skrývají většinou stylisté. Právě stylista může vašim snímkům dodat rozměr, jaký na vašich snímcích chybí. Mnoho fotografů, kteří jsou úspěšní ve světových soutěžích, si do týmu pozvalo právě stylistu. Styling, lokace, modelka, líčení, oblečení, účes, to vše vám musí hrát do karet. I když se fotografováním neživíte, vaše fotografie mohou být zase o level výše a můžete dosáhnout na zajímavé ceny ve fotosoutěžích. Více již v rozhovoru se stylistkou Lindou Radostovou, která dokonce prozradila několik úžasných lokalit, kde se dá skvěle fotografovat.

   0
 • Mária Švarbová - úspěšná slovenská fotografka

  Mária Švarbová je mladá a talentovaná slovenská fotografka, která udělala díru do světa díky svým snímkům ze Slovenských plováren. Podařilo se jí něco, co se v dnešním světě plném fotografů a fotografií podaří jen málokomu. Našla neotřelé téma, kterého se ujala s velkou precizností a vytvořila tím dílo vystavované v Miami, New Yorku a jiných světových destinacích. Do žil fotografie vlila novou krev a vsadila na správnou kartu. Více už v rozhovoru. 

   3
 • Robert Vano – barevná fotografie část 2.

  Barevné fotografie prý nesou více informací než fotografie černobílé. Jak k fotografování barevných fotografií přistupuje Robert Vano? Jak fotil snímek, který zdobí obálku jeho knihy Memories? U barevných fotek musíte s barvami zacházet prý opatrně a už při focení volit prostředí, modela a rekvizity, které spolu budou korespondovat. O barevné fotografii již podruhé s mistrem Robertem Vano.

   0
 • Stanislav Pokorný – KRAJINA část 2.

  Jak fotograf pozná, že udělal opravdu skvělý snímek? Josef Sudek měl osvědčenou metodu, která jeho fotografie vždy důkladně prověřila. Prý to zaručeně funguje! A co previzualizace, říká vám to něco? Buďte lepší než ostatní, fotoaparát za sto tisíc za vás žádnou práci neudělá, diamanty najdete ve znalostech těch, kteří vyšlapali dlouhou fotografickou cestu. Stačí číst, přemýšlet a uvést vše v praxi. Nejen o krajinářské fotografii se Stanislavem Pokorným již podruhé.

   0
 • Robert Vano – barevná fotografie část 1.

  Robert Vano se ve své vlastní tvorbě věnuje především černobílé fotografii. Barevné fotky prý nemá rád už od svého mládí. Je zde ovšem jedna výjimka a tou jsou fotografie kolorované. Jak vlastně vypadaly začátky barevné fotografie? Zkoušel někdy Robert kolorovat své fotky? A jak to dopadlo? Robert Vano právě dnes slaví významné jubileum. Dnes 5.5. ve 14hodin můžete shlédnout na ČT2  film "Robert Vano - Příběh člověka", stojí za to. Roberte, přejeme ti tady na Fotoaparát.cz hodně životní energie, kterou umíš tak dobře rozdávat...

   1
 • Robert Vano: Itinerář fashion fotografa 3.díl

  Výbava módního fotografa neskýtá deset objektivů, stačí vám dva. Také nepotřebujete fotky ostré jako břitva. Robert celý život fotí na jednu patnáctinu sekundy, čímž si vybudoval svůj vlastní rukopis, díky kterému je ve světě fotografie rozeznatelný. Módní fotograf nepotřebuje auto plné techniky, stačí foťák, dva objektivy, expozimetr, odrazný reflektor a jde se na věc.

   1