Chcete se na nové verzi fotoaparat.cz poprvé přihlásit se svým starým účtem? Použijte prosím aktivační formulář.
RSS feed

Články autora - Soňa Lechnerová

 • ​Kamil Varga - HDR Technika: 2. část

  V druhé části rozhovoru s Kamilem Vargou o technice HDR se dostáváme k technické stránce věci. Jaké clonové číslo zvolit? Jaké ISO? A s jakou hodnotou hýbat k dosažení podexpozice a přeexpozice snímků? Potřebujete stativ? Nebo nějaké filtry? A u jakých snímků má technika HDR vůbec smysl?

   0
 • Natalia Lisovskaya - Fotografování jídla

  Natalia Lisovskaya pochází z Moskvy a její velkou vášní je krásné a dobré jídlo. Když přišly první nabídky fotografovat jídlo, byla skeptická. Vždyť svět fotografie pokrmů patří jiným, precizním fotografům se zvučnými jmény a ona fotografuje především lidi. Ovšem neváhala dlouho a nabídky přijala. Momentálně se na plný úvazek věnuje fotografování jídla pro internetové fotobanky. Fotografování pro ni nepředstavuje jen skvělé snímky, ale také způsob, jak komunikovat se světem. Více už v rozhovoru, který nám Natalia poskytla...

   0
 • ​Kamil Varga - HDR Technika: 1. část

  Věděli jste, že HDR techniku nejvíce rozvinuli tvůrci počítačových her? Ve světě počítačových her se točí velké peníze, které jsou investovány do vývoje nových technologií. Z tohoto vývoje ovšem těží i obor fotografie. Co je to technika HDR? Jak vlastně tato technika funguje? Jaká úskalí vás čekají při zpracování snímků HDR technikou? A jakou scénu touto technikou fotografovat? To vše se dozvíte v rozhovoru s fotografem Kamilem Vargou.

   0
 • ​Kamil Varga a jeho cesta k fotografii

  Kamil Varga fotografoval od svých 10 let, ovšem pro studium oboru fotografie se rozhodl až po střední škole. Rád maloval a zaobíral se grafikou, kde mohl své sny a fantazie zobrazovat na reálných obrazech. Při studiu na FAMU v Praze ho začalo trápit to, že fotografie vychází vždy z reality a jeho tvorba je tím velice omezená. Díky luminografii ovšem začal objevovat další rozměr fotografie a konečně mohl na svých snímcích zobrazovat svůj vnitřní svět. Více už v rozhovoru.

   3
 • ​Lenka Hatašová: Jak portrétuje osobnosti?

  Lenka Hatašová při portrétování slavných sází na hru světel a stínů. V posledních letech pro portrétování využívá především denního světla, které díky správně použitým fotografickým pomůckám dokonale vymodeluje tvář fotografovaného a portrét tak získá hloubku. Jak Lenka portrétuje slavné? A jak se dívá na výrok fotografa Roberta Vano, který tvrdí, že fotka nemusí být ostrá?

 • Jan Pohribný – současná luminografie část 3.

  V jakých fotografických oblastech můžete využít luminografie? Dá se s touto technikou pracovat v každém žánru? A co takhle k malbě světlem přidat ještě pohyb předmětu, na který malujete? Jaké časy využít při fotografování luminografických snímků? A dá se touto technikou nafotit i architektura, nebo auto? Odpovědi najdete v třetí části rozhovoru na téma luminografie s Janem Pohribným. Příjemné čtení.

   0
 • ​Steve McCurry FOTOGRAF

  V Ambitu kláštera Panny Marie Sněžné právě probíhá výstava amerického fotografa Steve McCurryho. Reportážní a válečný světoznámý fotograf Steve McCurry má za sebou opravdu bohatou fotografickou minulost. Za svou kariéru byl již 2x prohlášen za mrtvého. Smrti byl několikrát opravdu blízko. Štěstěna však chtěla, aby nadále tvořil silná a inspirující díla. Do roku 2004 fotografoval na klasický film a jeho snímky se vyznačují velkou sytostí barev díky barevnému inverznímu filmu Kodachrome. Ač je i válečným fotografem, na jeho snímcích neuvidíte krev ani mrtvoly. Výstava je silná a inspirující. Nastartuje vás novým směrem, vřele doporučuji. Vybrala jsem 10 fotografií, které mne na výstavě zaujaly a kurátor výstavy fotograf Garik Avanesian mi k nim řekl zajímavé informace.

   4
 • Jan Pohribný – současná luminografie část 2.

  Luminografie dává obrovský prostor kreativitě autorů. Nefotografujete pouze objekt v určitém prostředí, sami se účastníte uměleckého díla v podobě malby světlem na předměty, na které chcete upoutat pozornost. Doba jde kupředu a ani luminografie, ač je stará jako fotografie sama, nespí. Díky LED technologii se tento žánr vyvíjí dalším, novým směrem, a dává tak prostor ke vzniku neotřelých děl. Jaké novinky luminografie v poslední době zaznamenává? O tom již s Janem Pohribným. 

   0
 • Jan Pohribný – současná luminografie část 1.

  Jan Pohribný ve své volné tvorbě využívá především kouzla luminografie. Jedná se o technicky a časově poměrně náročnou techniku kreslení a malby světlem na fotografiích. Co je to vlastně luminografie? Jak můžete luminografii využít při své vlastní tvorbě? Co k tomu potřebujete? A jakou nejdelší expozici Jan použil při tvorbě svého díla? Čtěte již v rozhovoru.

   2
 • Robert Vano – Mistři ve fotografii, část 2.

  Kdy se fotograf stává mistrem? Je to věkem? Nebo si tento titul vyslouží za své celoživotní dílo? Za svou vytrvalost? Jedno procento lidí prý dostane talent od boha, ostatní musí každý den cvičit a trénovat. Někdy ovšem stačí, když o vás nějaký novinář napíše, že jste mistr. Opravdový mistr u své tvorby prý zůstává až do konce svého života...

   1

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace