Test fotoaparátu Canon PowerShot SX730 HS

Canon PowerShot SX730 HS je malý rodinný kompaktní ultrazoom, který zaujme především 40x zoomem a v bílé variantě rozhodně i vzhledem. Jak je na tom s fotografickým výstupem? 

Canon PowerShot SX730 HS, Ohniskov? vzd?lenost: 5.35 mm, Clona: f/4.0, ?as: 1/800 s, ISO: 160, Kompenzace expozice: 0, Vyrovn?n? b?l?: Automatick?  �

Parametry fotoaparátu

Základní parametry fotoaparátu Canon PowerShot SX730 HS najdete v tabulce níže (údaje výrobce).

Snímač 1/2,3", CMOS
Efektivní pixely Přibližně 20,3 megapixelů (poměr stran 4:3)
Objektiv 4,3 až 172 mm (ekvivalent k 35 mm: 24 až 960 mm), 40× zoom, f/3,3 – f/6,9, stabilizovaný
Vybrané funkce GPS prostřednictvím mobilního telefonu
Nejmenší zaostřitelné vzdálenosti vzdálenost 1 cm od objektivu (4,3 mm), 30 cm (24,03 mm), 50 cm od objektivu (30,23 mm ) *)
Citlivost ISO Manuálně ISO 80 až ISO 3 200, Auto
Rychlost závěrky 15 až 1/3 2000 s (podle režimu)
LCD Výklopný displej LCD s úhlopříčkou 7,5 cm (3,0"). Přibližně 922 000 bodů.
Kontinuální snímání S jednorázovým zaostřením až 5,9 snímku/s. S automatickým zaostřováním až 4,6 snímků/s
Velikost snímku poměr stran 4:3, max. 5184×3888 bodů
Typy souborů JPEG, MP4
Video FullHD/60 fps
Konektivita Wi-Fi, bluetooth, NFC
Výdrž baterie Přibližně 250 snímků, režim přehrávání 300 min.
Rozměry (Š x V x H), hmotnost 110,1×63,8×39,9 mm, 300 g (včetně baterie a paměťové karty)

* fyzická ohnisková vzdálenost

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

Design a ergonomie

Jde o klasický rodinný kompaktní fotoaparát tvaru „cihla“, kdy je cílem co nejlepší skladnost. Výstupků je opravdu minimálně, jen to nejnutnější lehce přečnívá. Zajímavě je vyřešena opora pro palec na zadní stěně – je společně s displejem výrazně nad všemi ovladači. Nebo to lze napsat tak, že ovladače jsou níže než jejich okolí. A je to velmi praktické.

Canon PowerShot SX730 HS Canon PowerShot SX730 HS
Canon PowerShot SX730 HS Canon PowerShot SX730 HS

Veškeré ovládací prvky jsou velmi dobře čitelné, stisk je jasný. Jedinou poznámku mám k tlačítku pro spuštění záznamu videa. To z principu musí být utopené, ale mně se příliš často stávalo, že jsem jeho stiskem trhal celým tělem a je to v záběrech pak znát. Tady je třeba jistě praxe a zkušenost. Docela bych uvítal jeho prohození s tlačítkem zapnutí WiFi. Ale to je čistě subjektivní názor.

Zajímavě a pro mě poměrně nedobře je řešen zámek expozice. Aktivujete jej tím, že při stisku spouště současně stisknete šipku vzhůru. Při jejich vzdálenosti je to poměrně krkolomné. Pokud by šlo rozlišit dlouhý stisk voliče od krátkého, pak by to bylo lepší řešení.

Zadní stěně dominuje výklopný nedotykový 3" LCD displej s rozlišením 922 000 bodů. Jak je dnes při charakteristice rozlišení obvyklé, uvádí se počet subpixelů, kde tři tvoří jeden obrazový pixel. Nedotykovost u výklopného displeje má své nesporné výhody, ovládání tlačítky není třeba suplovat či doplňovat za každou cenu i displejem. S výklopným displejem jdou ruku v ruce některé automatické režimy snímání. Například autoportrétu s úsměvem. Pak jde vlastně o automatické selfie. Pro cílovou skupinu určitě zajímavá věc.

Canon PowerShot SX730 HS Canon PowerShot SX730 HS

Stativový závit je mimo osu objektivu a je hned vedle krytu baterie a karty. Takže na jakoukoliv manipulaci s kartou při přišroubované stativové destičce zapomeňte.

Canon PowerShot SX730 HS

Menu je relativně jednoduché a je velmi přehledné. Nejpodstatnější nastavení najdete při focení pod tlačítkem Set uprostřed křížového voliče a „generální“ menu najdete pod tlačítkem Menu. Mezi již klasické možnosti nastavení patří například automatické ostření na tvář, které je hned v první položce.


LCD při snímání

Režimy ostření

Protože při velkých přiblíženích může docházet ke ztrátě objektu ze zorného pole, tak tu máme funkci Asistenční oblast – hledání, která zajistí stiskem tlačítka oddálení (změnu zoomu), vy najdete objekt a po puštění tlačítka se obnoví původní zoom.

Pod stejným tlačítkem najdeme snad až příliš chytrou funkcí focení zvolené části těla (tvář, horní tělo, celé tělo), kde cílem je mít tvář či část těla na záznamu stále stejně velkou. Fotoaparát určí sám velikost zoomu tak, aby byla v obraze definovaná část těla a pak jej v případě pohybu objektu mění. To platí i pro režim natáčení videa.

Při prohlížení snímků a videí je k dispozici celá řada úprav a nastavení. Jejich detailní popis nechme na Návodu k použití.? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • Lukáš Burget
    Lukáš Burget
    31.03.2018 23:44

    Asi takto: Kombinace velkého zoomu a malého snímače nedopadá dobře a udělat to ještě v (téměř) kapesním vydání dopadá ještě hůř, jako tady. Nemůžu si pomoci, ale snímky s velkým zoomem nejsou hezké ani v malém rozměru, stabilizace také nevypadá, že je bůhvíjak výkonná. Já se jen modlím, aby výrobci začali zase vyrábět kompaktní fotoaparáty s 1/1,7" snímačem a s rozumným zoomem. U špičkových mobilů už na to najeli (třeba ten nový Samsung s 1/1,78" hlavním snímačem).

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Obsah článku

Komentáře k článku (1)

Tisknout článek

Tip na článek

Doporučujeme: Nejlepší širokáče pro zrcadlovky
Doporučujeme: Nejlepší širokáče pro zrcadlovky

Ši­ro­ko­úhlé ob­jek­tivy ne­boli ši­ro­káče jsou mezi fo­to­grafy ob­lí­bené, ale ne vždy je snadné se mezi nimi vy­znat. Proto při­ná­šíme pře­hled nej­lep­ších ši­ro­ko­úh­lých ob­jek­tivů pro Ni­kon a Ca­non.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace