Knižní BESTSELLERY vydavatelství Zoner Press

Nedílnou součástí fotografova rozvoje jsou knihy. V nich najdete ustálené myšlenky a mnohaleté zkušenosti těch, kteří se fotografií živí. O fotografických bestsellerech posledních dvou let jsem si povídala s Květou Filipi z vydavatelství Zoner Press. V Zoner Press se specializují na vydávání a překlady publikací především ze světa fotografie. A jaké knížky by neměly chybět ve vaší knihovně?

Kolik knih se stalo naprostými bestsellery v posledních dvou letech?

V nabídce vydavatelství Zoner Press je řada publikací, které si čtenáři oblíbili. Mohu jmenovat známé zahraniční fotografy, autory knih – Bryan Peterson, Michael Freeman, Scott Kelby nebo Joe McNally, jejichž knihy jsou v celosvětovém měřítku označovány za naprosté bestsellery. Většinu knih uvedených autorů několik let dotiskujeme, takže se nedá jednoznačně určit rok, kdy se publikace u nás staly bestsellery. V roce 2016 jsme vydali knihu předního českého fotografa Jana Pohribného – Kreativní barva ve fotografii, která zaznamenala na českém knižním trhu velký úspěch.

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

Podle čeho poznáte, že daná kniha má velkou šanci stát se hitem?

Sledujeme zahraniční i domácí trendy v oblasti fotografie, důležitá je pro nás zpětná vazba od čtenářů. Spolupracujeme se všemi významnými světovými vydavateli, ale oslovujeme i české autory. V loňském roce jsme například vsadili na unikátní knihu Kompozice v [digitální] fotografií pohledem dvaceti pěti českých fotografů – spoluautory jsou uznávaní čeští fotografové, kteří se v knize vyslovují k tématu z pohledu svých oblíbených žánrů. U této publikace se úspěch dal předpokládat z jednoduchého důvodu. Koncept knihy není nový, použili jsme ho již několikrát, poprvé v publikaci Naučte se komponovat kreativně, která vyšla v roce 2005, několik jejích vydání bylo velmi rychle rozebráno.

Velký zájem o knížku určuje její obálka? Název? Téma? Cena? Nebo jméno autora? 

Na tuto otázku se nedá jednoznačně odpovědět. Co člověk, to jiná priorita při výběru knihy.

Kolik kusů knihy se musí prodat, aby byla prohlášena za trhák?

Na jednu stranu může být trhákem kvalitní kniha, které se prodá třeba jen 500 kusů, na druhou stranu může někdo považovat za trhák knihu, které se prodá 10 tisíc výtisků a nejde vůbec o kvalitní čtení. Nemůžeme srovnávat například kuchařky s populárními osobnostmi s knihami, které lidem něco dají, které lidi něco naučí. Nechceme v Zoner Press vydávat populistické knihy, které jsou zaměřené například na pikantnosti ze života známých fotografů. Vydáváme literaturu, která dokáže fotografy posunout dál, která má schopnost naučit je kreativně myslet a fotit, a to v tom pravém slova smyslu. Vydavatelství Zoner Press se za celou dobu svého působení zaměřuje na kvalitu, nikoliv na kvantitu.

Nemyslím si tedy, že čím více prodaných knih, tím větší trhák.

Mohla byste krátce jednotlivé knížky popsat a uvést u nich, proč byly v posledních dvou letech nejprodávanější?

Bryan Peterson - Naučte se fotografovat dobře

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

Bryan Peterson shrnul své předchozí knihy do jediné praktické příručky, která tak obsahuje nejlepší části z publikací (všechny vyšly v češtině ve vydavatelství Zoner Press): Naučte se vidět kreativně, Naučte se exponovat kreativně, Naučte se fotografovat digitálně, Portrét – naučte se fotografovat kreativně, Naučte se používat expoziční čas kreativně a Naučte se fotografovat detail kreativně. Některé z uvedených publikací již není možné sehnat jinak než v tomto sborníku.

Tato kniha je mezi fotografy oblíbená z toho důvodu, že obsahuje všechny praktické rady a doporučení, které potřebuje začínající až středně pokročilý fotograf znát. Od základních informací o digitální fotografii, přes vysvětlení, jaké nastavení expozice volit pro získání působivých snímků, až po rady, jak fotografovat scény s pohybem.

Bestsellerem se kniha stala proto, že nezatěžuje čtenáře složitou technikou, autorův výklad nevyžaduje žádné předchozí znalosti. Knihu mohou dobře použít i naprostí začátečníci, ale díky množství praktických rad a podrobně popsaným ukázkám, ji využijí i zkušení fotografové.

Fil Hunter, Steven Biver, Paul Fuqua - Svícení – Věda a magie ve fotografii (Upravené a doplněné vydání)

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

Tato publikace je upraveným, doplněným a rozšířeným vydáním úspěšného titulu Fotografie&světlo – naučte se techniky fotografického svícení, která vyšla v Zoner Press již před více než deseti lety (v roce 2007). Původní vydání bylo do půl roku vyprodáno a pro velký zájem z řad fotografů ihned dotisknuto. Úvodní části se věnují světlu jako takovému, jeho vlastnostem, chování v různých podmínkách, ale především tomu, jak světlo vnímá člověk. Kniha je populární z toho důvodu, že je v ní uvedena řada příkladů a jasných schémat, pomocí kterých se čtenáři seznámí s tím, jak pracovat se světlem při nasvícení různých předmětů v různých podmínkách.

Informace v publikaci nejsou vztaženy jen na prostředí ateliéru. Autoři se zaměřili také na světelné podmínky v interiéru a exteriéru, kombinování přirozeného a umělého světla, tedy na podmínky náročné i pro zkušené fotografy.

Scott Kelby - Digitální fotografie 1 – 5 (To nejlepší z Digitální fotografie)

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

Scott Kelby je autor, který píše tak trochu jinak. Zatímco většina ostatních autorů ve svých knihách vysvětluje, jak funguje clona nebo formát JPEG, Scott se vydal mnohem praktičtější cestou. V prvních čtyřech dílech Digitální fotografie radí čtenářům, jak snadno dosáhnout kýženého výsledku, a nepouští se do zbytečné teorie. Od toho, jak sám říká, jsou tu jiné knihy. Pátý díl je inspirovaný tou nejoblíbenější kapitolou všech předchozích knih ze série Digitální fotografie – recepty na fotografie. Tato řada je velmi oblíbená z toho důvodu, že na každé dvoustraně čtenáři najdou postupy, jakými Scott fotil konkrétní fotografii, a na závěr je uveden i výsledný snímek.

Většina knih této série byla již dotiskována, první a druhý díl navíc v novém aktualizovaném a doplněném vydání.

V předloňském roce Scott Kelby vybral z těchto pěti knih to nejzajímavější, doplnil o některé nové věci a vydal jako unikátní kompilaci pod názvem To nejlepší z Digitální fotografie.

Jan Pohribný - Kreativní barva ve fotografii

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

Profesionální fotograf, pedagog a autor Jan Pohribný, QEP, uvádí tímto titulem do světa barev. Zkušeně řídí cestu fotografů při poznávání toho, jak s barvami ve fotografii pracovat. Autor v této knize zpracovává další velmi široké téma, které by mělo zajímat snad všechny fotografy od úplných začátečníků, až po zkušené profesionály. Publikace představuje velmi obsažné a nejen na české poměry mimořádné dílo. Záběr knihy je skutečně rozsáhlý – od spíše technických částí věnovaných např. barevným modelům, podstatě transformace barev na fotocitlivý materiál nebo senzor digitálního fotoaparátu nebo třeba principům míchání barev postupuje autor přes působení barev na pozorovatele. Popisuje i způsoby, jak cíleně využívat barvy k dosažení určitých účinků na diváka, až po celou řadu námětů, postupů a inspirativních ukázkových fotografií téměř stovky uznávaných českých i zahraničních fotografů.

Michael Freeman - Fotografie v praxi – řada 8 knih

(Kompozice, Expozice, Černobílá fotografie, Krajina, Světlo a svícení, Pouliční fotografie, Digitální úpravy, Portrét)

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

Ediční řada Fotografie v praxi je určena všem zájemcům nejen o digitální fotografii. V této řadě vyšly postupně specializované publikace pro různé okruhy problémů, které zajímají každého fotografa. Výhodou těchto knih je skutečnost, že se v nich stále dokola neopakují informace o základech fotografování, fungování digitálního fotoaparátu a podobné věci, kterým se v jiných publikacích věnuje spousta místa. Každá z knih se zabývá pouze určitou oblastí fotografování a probírá ji důkladně v rozsahu vhodném pro začínajícího až středně pokročilého fotografa. Oblíbenými se tyto knihy staly pro cvičení, která může čtenář s knihou absolvovat, a ukázky, jak tato cvičení splnili studenti autorových kurzů. Podnětné je i autorovo hodnocení a poznámky k těmto ukázkovým fotografiím.

Za rozhovor děkujeme Květě Filipi.

Vydavatelství Zoner Press

 www.zonerpress.cz

     

Líbil se vám článek?

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

Podzimní aktualizace Zoner Photo Studio X: Více lokálních úprav, nová Luma křivka a varianty souborů
Podzimní aktualizace Zoner Photo Studio X: Více lokálních úprav, nová Luma křivka a varianty souborů

Pro­gram pro správu a úpravu fo­tek Zo­ner Photo Stu­dio X se v pod­zimní ak­tu­a­li­zaci za­mě­řuje zejména na mo­dul Vy­vo­lat a při­náší lo­kální úpravy ba­rev, no­vou Luma křivku a více va­ri­ant úprav u jedné fotky.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram