Nový čip i zpracování dat, videorežim 4K, výklopné LCD, jen jeden slot na karty. Tam najdeme základní rozdíly mezi D7500 a D7200. Více o této nové zrcadlovce střední třídy v dnešním testu.

Autofokus

Systém autofocusu zůstal stejný jako u D7200. To je trochu škoda, ale je to pochopitelné. D500 by měl vlastní konkurenci a výrazně levnější. Připomenu, že pracovní rozsah je od -3EV do 19EV. O ostření se stará AF modul Nikon Multi-CAM 3500 II s TTL fázovou detekcí, možností jemného doladění zaostření (volba v menu), 51 zaostřovacími poli (15 křížových snímačů; 1 snímač s podporou světelnosti f/8). Praxe je taková, že fotoaparát ostří v šeru (až tmě) na něco, co už sami přes hledáček neuvidíte. Přisvícení osobně nepoužívám, protože když je třeba, je skutečně černá tma. Kdybych ho zapnul, nepostřehnu, že autofokus potřebuje chvilku čas. Krátce – autofokus funguje skvěle.

Čip a zpracování obrazu

Nikon D7500 ponížil rozlišení na 20,9 Mpx. Důsledkem má být a také je nižší šum, protože jednotlivé pixely jsou větší (o 16%). S tím souvisí i navýšení maximální hodnoty ISO na astronomických ISO 1 640 000. Standardně je k dispozici rozsah ISO 100 až ISO 51 200. Vyšší hodnoty se musí povolit v menu a k nim patří i nižší hodnota ISO 50. Že až takové hodnoty jsou obtížně použitelné, spíše jsou k ničemu, uvidíme dále. Vše souvisí se vším a tak najdeme i vyspělejší zpracování obrazu EXPEED 5, které je rychlejší a nepřekvapí, že buffer pobere až padesát snímků v RAW formátu. Při sériovém snímání lze fotit s maximální frekvencí 8 snímků za sekundu. Není bez zajímavosti i skutečnost, že v maximální kvalitě jpg je velikost souborů relativně malá.


Čip opět neobsahuje antialiasingový filtr. A to je docela důležitý fakt pro maximální ostrost fotografie. Teoretickou nevýhodou je možnost vzniku reálně neexistujících struktur při focení velmi jemných detailů, např. peří. Domnívám se, že to nastane skutečně výjimečně, pokud vůbec. Mně se to nestalo.

Funkce a vlastnosti

Vybavenost funkcemi je tradičně obrovská a spíše než na výčet v testu, je to o pročtení manuálu. Stále máme režim Dynamická volba zaostřovacích polí (s využitím 9, 21 nebo 51 polí), 3D sledování objektu a režim Automatická volba zaostřovacích polí. V režimu živého náhledu, kdy se uplatňuje systém detekce kontrastu, zůstalo také vše při starém. Funkce HDR se již zabydlela. Funkce Active D-Lighting již delší dobu považuji za velmi zdařilou a osobně fotím v režimu Auto (což je i tovární nastavení).


Bohužel opět došlo ke snížení množství snímků na jedno nabití baterie. Výrobce uvádí „jen“ 950 snímků, což je pokles o 23% v porovnání s D7200. Přesto to není výrazně omezující, pokud nejdete do divočiny.

Videorežim


Cituji z našeho dřívějšího článku: Kapitolou samou o sobě je potom video, s novým procesorem přichází i podpora 4K. Model D7200 podporoval pouze Full HD při 60 snímcích za sekundu. Problémem je při 4K videu ořez – ohnisko (resp. úhel záběru) musíte vynásobit (ještě oproti FX) 1,5×. Stejné je to u D500, takže musíte zapomenout na nahrávání širokoúhlých 4K videí. Pochopitelně máte vždy možnost přepnout do Full HD rozlišení. A přibyla možnost 4K timelapse videí. 

Ukázka videa FullHD.

Ukázka videa 4K.

Podle mě stále platí, že kontinuální ostření při videu nelze doporučit a aby nebylo vidět, že měníte zoom, tak se musíte samozřejmě hodně snažit.

Konektivita

Připojení Bluetooth® a Wi-Fi® fotoaparátu jsou k dispozici pouze při použití aplikace SnapBridge. Před použitím funkce SnapBridge s tímto fotoaparátem je třeba nainstalovat do kompatibilního chytrého zařízení aplikaci Nikon SnapBridge.

Bohužel vestavěný modul GPS nenajdeme.

   

Nikon D7500 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • hupsy
  hupsy
  09.10.2017 18:34

  Dobrý den Jakube, kde jste přišel na to, že D500 má GPS? Že by mně jako jejímu vlastníkovi zůstalo něco utajeno?
  P.

 • Jakub Súkeník
  Jakub Súkeník
  09.10.2017 19:16
  Reaguje na hupsy 09.10.2017 18:34:

  "Dobrý den Jakube, kde jste přišel na to, že D500 má GPS? Že by mně jako..." - zobrazit celý komentář

  D500 samozřejmě GPS nemá, do článku se to vloudilo kdoví odkud, děkujeme za upozornění :-)

 • kos257
  kos257
  11.10.2017 22:16

  Koupil jsem D7500 a Nikkor 16–80mm f/2,8–4,0E AF-S DX ED VR abych měl něco dobrého a univerzálního také na video.. Fotky celkem v pohodě, i když to ostření ve tmě bez přisvícení nemohu potvrdit. Co mě ale naprosto zklamalo je natáčení videa, kde přeostřování je pomalé, nepřesné a někdy nutné ruční doladění. V porovnání v Canonem 80d či 77d je to o několik tříd horší. Stále si nějak nedokážu připustit, že by Nikon něco takového vypustil.Myslím,že asi někde dělám chybu, i když jsem manuál četl dost podrobně. Může nějaký další vlastník tohoto modelu či 7200 napsat, jaké s tím má zkušenosti a jaké používá nastavení? Děkuju za radu.
  Karel Král

 • Jakub Súkeník
  Jakub Súkeník
  12.10.2017 07:38
  Reaguje na kos257 11.10.2017 22:16:

  "Koupil jsem D7500 a Nikkor 16–80mm f/2,8–4,0E AF-S DX ED VR abych měl něco..." - zobrazit celý komentář

  Celý problém je v pouze kontrastním ostření v živém náhledu u Nikonu (CDAF), které prostě není na video příliš vhodné. Canon používá detekci fázového posunu (PDAF) která je na to mnohem lepší.
  Na druhou stranu mám podezření, že technologie dělených fotodiod, která to umožňuje, může za trochu horší "tabulkové hodnoty" (šum, DR) Canonu v různých nezávislých měřeních.
  Něco za něco. Fakt je, že pro fotografování přes displej a natáčení videa je Canon lepší volba. Nikon má jiné silné stránky.

 • kos257
  kos257
  12.10.2017 14:43
  Reaguje na Jakub Súkeník 12.10.2017 07:38:

  "Celý problém je v pouze kontrastním ostření v živém náhledu u Nikonu (CDAF)..." - zobrazit celý komentář

  Děkuju za informaci, tak nějak jsem si to myslel. Obracel jsem se i na technickou podporu Canonu, tam mě přesvědčovali, že to bude tím, že nemám objektivy od Nikonu (měl jsem Sigmu 17-70/2,8-4,0 DC OS HSM Macro [C] pro Nikon a Tamron 70-300/4,0-5,6 SP Di VC USD Nikon) a pořídil si Nikkor 16–80mm f/2,8–4,0E AF-S DX ED VR. Přesto, že ten Nikkor stále více než oba předchozí objektivy dohromady, přeostřování při videu bylo horší, něž sestava Canon EOS 77D + 18-135 IS USM, která byla levnější než jen samotné tělo Nikonu. Tak to asi vypadá opět na návrat ke Canonu. Pokud nezvolín lehčí 77D potom připadá v úvahu Canon EOS 7D Mark II, což je ale zase již poněkud starší model a tak se možná zanedlouho objeví jeho nástupce?

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Obsah článku

Komentáře k článku (6)

Tisknout článek

Tip na článek

Jsou zrcadlovky mrtvé?
Jsou zrcadlovky mrtvé?

A jéje, další člá­nek na téma zr­ca­dlovky ver­sus bez­zr­ca­dlovky, ko­li­krát jsme to už četli, ří­káte si? A máte pravdu. To­hle téma se řeší už od doby, kdy bez­zr­ca­dlovky při­šly na trh. Téma je po­řád stejné, ale od­po­věď se v prů­běhu let mění. Jak si ta­hle de­bata stojí v roce 2021?

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram