Databanka SmartDisk FlashTrax 40 GB

S přibývajícím počtem digitálních fotoaparátů z rozlišením 6, 8 a více Mpx si stále více majitelů klade otázku, kam s pořízenými obrázky, když už není na co ukládat. Že uložené množství dat není zanedbatelné, se jistě přesvědčil každý, kdo během pár hodin naplnil 256MB paměťovou kartu. Vhodnou alternativou, kam ukládat data, jsou databanky, kde můžete deponovat až 80GB dat. Jednou z těch vybavenějších je SmartDisk FlashTrax, kterou se pokusím po čtyřech měsících intenzivního používání představit. Přístroj dostal v zimních měsících v ČR i na třítýdenní cestě jachtou po ostrovech východního Karibiku zabrat a ne vše ustál bez úhony.

Ovládání databanky

Ovládání databanky

Přístroj se i přes širokou nabídku funkcí ovládá snadno a intuitivně. Nebojím se říci, že každý běžný uživatel počítače zvládne obsluhu FlashTraxu bez prostudování návodu. Přečíst si manuál však doporučuji, poznáte široké možnosti přístroje. Dominantním ovládacím prvkem je kurzorové tlačítko s klávesou ENTER, kterým rolujete v menu a snadno přepínáte módy zobrazování (soubory, obrázky, hudba, nastavení přístroje). Dalšími tlačítky jsou ZOOM (přibližování náhledů), MODE (výběr režimu zobrazení), FM (ovládací lišta) POWER (zapnutí a vypnutí) a ESC.

File Explorer zajišťuje prohlížení souborů a všechny potřebné editační funkce, přičemž obsluhuje HDD přístroje i vloženou CF kartu. Photo Viewer mimojiné umožňuje nastavení slideshow a veškerou práci s obrázky. Music Player zajišťuje podobné služby pro zvukové soubory, nechybí možnost vytváření playlistů a jejich změna. Schopnosti přístroje jsou až nečekaně široké. Lze nastavit počet kroků zoomu, nastavení TV normy (PAL/NTSC), jazyk (čeština bohužel ne), informovat se o stavu baterie (kroky po 20 %) nebo například provést update systémových programů přístroje. Nastavitelných možností je opravdu velké množství, v případě potřeby se však veškerá individuální nastavení dají vrátit do původního stavu.

Subjektivní hodnocení

Databanka toho se mnou za čtyři měsíce zažila hodně. Po týdnu používání v zimě zkratoval a shořel HDD. Důvod může být jeden, po přinesení přístroje z velkého mrazu do tepla na disku zkondenzovala voda, která po zapnutí přístroj zkratovala, shořely spoje a mohl jsem kopat hrobeček. Po rychle vyřízené a bezproblémové reklamaci jsem však dostal přístroj nový. Ačkoli jsem uvažoval o konkurenčních modelech, databanku jsem si nakonec nechal. Nebyl čas shánět jinou a navíc jsem měl v hlavě článek Tomáše Kašpara a jeho zkušenosti s databankami Delkin, kterých také vystřídal několik.

FlashTrax dostal zanedlouho šanci na reparát při třítýdenní cestě jachtou a při lezení po kopcích ostrovů východního Karibiku. Každý večer jsem do ní stahoval data z mého aparátu Canon EOS 300D a z Canon A70 mojí přítelkyně (karty CompactFlash I a II). Občas jsem si pustil hudbu z MP3 přehrávače nebo pustil AVI videosekvenci. Ojediněle jsem si i prohlížel nafocené obrázky. Výjimečně proto, že nabitá databanka vydrží pracovat cca 2 hodiny. A to jen za normálních podmínek a ty tam rozhodně nebyly, stále bylo teplo a vlhko. Přístroj však ustál vše bez úhony. Možnost nabít přístroj jsem měl na cestě 4×. Přivezl jsem skoro 5 GB dat, která jsem bez problému doma za cca 15 minut přesunul do počítače.

Plusy

Plusy:
  • malé kompaktní rozměry
  • vyklápěcí vysoce kvalitní LCD panel
  • velká kapacita (40GB, lze koupit model s až 80GB)
  • snadné ovládání a dostatek užitečných funkcí
  • plnohodnotný přehrávač hudby (MP3)
  • kvalitní přehrávání videosekvencí (AVI)
  • další použití, třeba jako externí disk, pro přenos dat
  • dva typy kabelů se zásuvkou
></div

Mínusy

Mínusy:
  • výdrž baterie pouze 2 hodiny
  • pokud se s databankou déle nepracuje, vybíjí se
  • v dodávce pouze pro Compact Flash I, II a IBM Microdrive
  • chybí podpora souborů TIFF
  • delší doba pro zobrazení náhledu (u větších souborů)
></div

Závěr

V databance SmartDisk FlashTrax 40 GB najdete plnohodnotný přístroj na zálohování dat z digitálních fotoaparátů na cestách, který se může oproti konkurenci pochlubit dalšími užitečnými funkcemi. Přímým konkurentem může být aktuálně databanka Coolwalker MSV-01od firmy Nikon, která navíc nabízí podporu přímého tisku PictBridge. Neumí však přehrávat MP3 soubory, má menší displej, kapacitu pouze 30GB a cena je vyšší.

I přes malou nehodu u prvního exempláře mohu potvrdit, že se jedná o databanku kvalitní, i když oproti konkurenci trochu dražší. V únoru 2004 byla cena 14.792 Kč s DPH, k dostání je v některých fotoobchodech a na internetu. Přístroj do ČR dodává společnost ComDis (stejně jako výrobky firmy I-Tec). Další informace najdete na stránkách výrobce – www.smartdisk.com.

Srovnání databanky SmartDisk FlashTrax 40GB se současnou konkurencí:

Model databanky kapacita hmotnost náhledy fotek cena s DPH
SmartDisk FlashTrax 40 GB 340g ano 16 832 Kč
SmartDisk FlashTrax 80 GB 340g ano 21 271 Kč
I-Tec Digital Photobank Pro 30 GB 446g ano 13 677Kč
I-Tec Digital Photobank Pro 40 GB 446g ano 13 206Kč
I-Tec X-Drive DataBank 30 GB 288g ne 8 690Kč
I-Tec X-Drive DataBank 40 GB 288g ne 9 566Kč
Nikon MSV-01 COOLWALKER 30 GB * ano 17 341Kč
Delkin PicturePad 20 GB * ano 14 932Kč
Delkin PicturePad 30 GB * ano 16 733 Kč
Jobo GigaStoxx 7 v 1 20 GB 20 GB * ne 11 749Kč
Nixvue Vista 30 GB * ano 28 524Kč
Minds@Work MindStor 20 GB * ne 22 865Kč
Minds@Work MindStor 30 GB * ne 27 923Kč
Super DigiBin 20 GB * ne *
Super DigiBin 30 GB * ne *
></div

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • Duke Vam Piere 0 7
    Duke Vam Piere 0 7
    30.06.2004 09:56

    murphy: Takže nakonec panuje všeobcená shoda s malým rozdílem v tom, jestli 16k je dost na to, aby podporoval RAW nebo ne. <BR><BR>
    A mně je to jedno, protože si myslím, že náhledy jsou stejně zbytečnost - umím na to mrknout ve foťáku (a ten má naštěstí i videokábl, takže mi nic dalšího netřeba).

  • murphy o o
    murphy o o
    01.07.2004 16:02

    Vamp :o) presne tak. je to nevyhoda neosobni komunikace po internetu. Kdyby sme si to vypraveli u piva, tak se myslim shodneme behem minuty. takhle nam to trvalo cca 6 dnu :)))

  • Kapo 1
    Kapo 1
    25.07.2004 15:23

    Poridil jsem si FlashTrax 40GB a jsem s nim velice spokojeny. Pred tim jsem mel Delkin 30GB, ale ta databanka neumela video a dalsi veci. O databance X-drive 2 se ani nezminuji, to je zoufala nahrazka. Vzkaz pro Tino_ : No jo, proc zbytecne vyhazovat penize za Volvo, kdyz Trabant te taky doveze kam chces! Neni poznat rozdil? * U autorova clanku o testu FlashTraxu postradam popis postupu pri zpetnem prepisu dat z banky na pametovou kartu-pro servis pri vyrobe fotografii, v navodu tento postup neni uveden.

  • Kapo 1
    Kapo 1
    25.07.2004 15:36

    Jeste dodam, ze pouzivam kartu xD 512 MB a s FlashTraxem nemam zadne problemy za pomoci redukce CF/xD.

  • David Štěpánek
    David Štěpánek
    05.12.2004 23:20

    Jedna databanka RAW umí zobrazit - EPSON P-2000, včera jsem si ji koupil v NY za 380USD. Je rychlá, disk 60GB, velký displej.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (23)

Tisknout článek

Tip na článek

KONTRAST JAKO ZÁKLAD (NEJEN) BAREVNÉ SKLADBY OBRAZU, ŠKOLA BARVY JANA POHRIBNÉHO, 14. DÍL
KONTRAST JAKO ZÁKLAD (NEJEN) BAREVNÉ SKLADBY OBRAZU, ŠKOLA BARVY JANA POHRIBNÉHO, 14. DÍL

Čtr­náctý díl se­ri­álu „Škola barvy od Mi­s­tra Jana Po­hrib­ného“ je vě­no­ván té­matu KON­TRAST JAKO ZÁ­KLAD (NEJEN) BA­REVNÉ SKLADBY OB­RAZU. 

Cvi­čení: Vy­tvořte ale­spoň 2 kre­a­tivní fo­to­gra­fie, kdy každá bude vý­razně po­sta­vená na jed­nom z ba­rev­ných kon­trastů, pří­padně i na kom­bi­naci více kon­trastů v jed­nom snímku.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram