Je to již nějaká doba, co Canon uvedl model 760D, ale jde o fotoaparát stále aktuální a často dotazovaný zejména od zájemců o první zrcadlovku. Napravujeme tedy rest a přinášíme vám test. 

Úvodem

„Stovková“ řada Canonu (počínaje EOS 300D a momentálně konče právě 760D) byly vždy digitální fotoaparáty stavící na finanční dostupnosti a snadnosti ovládání, zaměřené hlavně na amatérské fotografy (z lat. amator, „milovník“). Nabízela ale vždy o něco víc, než řada „tisícovková“ (EOS 1000D – 1300D).

Kdo chtěl pokročilé ovládání (dva rollery, stavový displej, dedikovaná tlačítka…) musel k poloprofi „desítkové řadě“ (EOS 10D až nejnovější 80D) nebo profesionální „jednotkové“ (počínaje EOS 1D až k současným 7d II, 6D, 5DS a 1D X II).

Až do loňského roku bylo toto členění jasné.

„Stovková řada“ se však po modelu EOS 700D rozvětvila hned na dva nástupce, kteří jsou základem totožní, ale ovládáním jiní.

760D má totiž navíc druhý roller (vzadu) a stavový displej. Trochu jiné je i rozmístění tlačítek. Celkově máte z uchopení modelu 760D pocit, jako když držíte trochu sražený 70D než nástupce 700D. 750D pak druhý roller ani stavový displej nemá.

Canon se tak zaměřil na amatérské fotografy, kteří chtějí upgradovat staré tělo, zůstat v cenové hladině „stovkové“ řady, přičemž ale pošilhávají po desítkové kvůli lepšímu ovládání. Komu na tom nesejde, může ušetřit tisícovku až dvě koupí 750D.

Zbytek je totiž u obou fotoaparátů naprosto totožný. Velikost, polohovatelný dotykový displej, sada ostatních ovladačů, vše je stejné. Pouze 750D má navíc tlačítko kompenzace expozice/AV (760D na to má roller) a 760D má navíc tlačítko podsvětlení stavového displeje (750D by neměl co podsvětlovat).

Stejné jsou i vnitřnosti obou modelů. Co tedy nabízejí?

Vlastnosti EOS 760D

Základem je nový 24MPx APS-C (1.6×) senzor. Je to ale jiný senzor než ten v později ohlášeném modelu 80D.

Modely 70D (20MPx) a 80D (24MPx) totiž používají technologii Dual-pixel AF, kdy každá dioda senzoru je zároveň PDAF snímačem. Senzor 760D (a750D) je klasičtějšího střihu – jde o běžný senzor jen s určitým počtem PDAF snímacích diod. Celý systém se jmenuje Hybrid CMOS AF III. Měl by být rychlejší a přesnější, než u předchozí verze Hybrid CMOS AF modelu 700D.

V kombinaci s procesorem DIGIC 6 tento snímač umí rozsah citlivostí ISO 100 – 12800, v rozšířeném režimu (softwarově docílené zesílení signálu) pak až 25600.

Video pak tato kombinace zvládne v rozlišení Full HD (1920×1080) se snímkovou frekvencí 30p a ve formátech MPEG-4 nebo H.264. To jsou dnes běžné, až podprůměrné hodnoty. Ale papírové údaje nejsou všechno; video je poměrně kvalitní, nahrává stereo zvuk a fotoaparát při něm hlavně umí plynule přeostřovat. Pro amatérské využití formou „video z oslavy“ to bude OK.

Co model 760D oproti vyšším řadám neumí, je čas závěrky 1/8000s. Zvládne to pouze v rozsahu 30s – 1/4000s, který je pro tuto třídu typický.

AF systém je 19-bodový, převzatý z vyšších modelů minulých generací (7D, 70D). Je tedy již letitý, ale tím, že pochází z původně profi-modelů je stále poměrně výkonný. Co velmi potěší je, že jsou všechny body křížové. Rozhodně zde vidíme výrazný upgrade od modelu 700D, který měl bodů jen 9 (byť také všechny křížové).¨

Oproti vyšším modelům chybí (podle mě) primárně tři vlastnosti:

  • Tou první je mikronastavení AF, funkce amatéry obcházená, profesionály vyžadovaná – umožní uživatelskou ko­rekci chyby ostření typu front- a backfocus. Ta na vás může číhat zejména při používání světelných objektivů nebo dlouhých ohnisek. Což jsou obvykle objektivy, které profesionál využije víc, než amatér; ale i ten může narazit a pak mu zbývá jen návštěva servisního centra.
  • Druhou je uživatelské nastavení maximálního času expozice při používání automatické citlivost ISO (více v tomto článku). Canon ji umožňuje až od „desítkové“ řady výše. Není ovšem jediný, komu v této třídě chybí.
  • Třetí chybějící vlastností je utěsnění proti stříkající vodě a vniknutí prachu. Opět není potřeba kvůli tomu Canon kritizovat, v této třídě zrcadlovek není běžná a má ji vlastně jen Pentax.

Tyto vlastnosti budou podle mého názoru rozhodovat o tom, zda se zákazník „spokojí“ s 760D, nebo sáhne po 70D/80D. Pokud již teď víte, že vám chybět nebudou, neuděláte s 760D chybu. Ve většině ostatních kritérií totiž udělá 760D uživateli stejně dobrou službu (samozřejmě mají vyšší modely další výhody, jako rychlejší burst a hlubší buffer, čas závěrky až 1/8000s atd.)

Ovládání fotoaparátu je pro Canony tradiční.

Na horní straně najdeme hlavní roller (nekonečný volič), tlačítka pro nastavení způsobu výběru ostřících bodů, ISO, tlačítko podsvětlení displeje a spoušť. A samozřejmě již zmíněný monochromatický LCD displej, ukazující expoziční údaje a nastavované parametry (nebo ikonku připojení Wi-Fi). Pro Canon je typická jednoduchá spoušť bez prstence kolem. Je zde i indikace roviny snímače.

Na opačné straně od kapličky hledáčku pak máme volič režimů expozice (P, Tv, Av, M, scénické režimy, Soprt, Makro, Krajina, Portrét, Kreativní automatika, Automatika bez blesku, Automatika úplná zelená). Volič má středovou aretaci a kolem něj je páčka vypínání a zapínání fotoaparátu.

Na zadní straně se nachází zejména plně polohovatelný dotykový displej (umí se otočit i do polohy na „selfie“) a zbytek knoflíků: Vlevo nahoře vstup do MENU a tlačítko INFO pro přepínání zobrazených informací. Vpravo od displeje nahoře pak společné tlačítko živého náhledu/videa. Zcela vpravo pak sada voličů – Q pro vstup do rychlého menu, tačítko přehrávání, tlačítko mazání a čtyřsměrný volič s druhým rollerem dokola. Má potvrzovací střed a čtyři tlačítka s předvolenými funkcemi: vyvážení bílé, režim AF, nastavení snímku a režim snímání (neboli DRIVE jak tomu říkají vyšší řady). Na gripu pro palec pak tradiční dvojice zámku expozice (hvězdička) a výběru ostřících bodů. Slouží i pro zoomování vyfocených snímků.

Na přední straně toho moc není – tlačítko aretace objektivu, tlačítko vyklopení blesku, dioda a IR přijímač. 

Na spodní straně je vstup do baterie (není naštěstí společný s kartou) a závit pro stativ (kovový, v ose objektivu). Velmi sympatické je, že Canon pro 760D nabízí i battery grip.

Na stranách najdeme – na gripové vstup pro kartu (SD/HC/XC, jen jeden slot). Na opačné sadu konektorů pod gumovými chlopněmi (micro USB 2.0, mini-HDMI, mikrofon, dálková spoušť).

Jak EOS 760D vypadá tedy víme.

Pojďme se tedy podívat, jak fotí.

Canon EOS 760D lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Líbil se vám článek?

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Obsah článku

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak vybrat objektiv: f/4 nebo f/2,8
Jak vybrat objektiv:  f/4 nebo f/2,8

Mezi se­to­vými zo­o­mo­vými ob­jek­tivy pro za­čí­na­jící fo­to­grafy a pro­fe­si­o­nál­ními ob­jek­tivy se svě­tel­ností f/2,8 v ce­lém roz­sahu leží zo­o­mové ob­jek­tivy ob­jek­tivy se svě­tel­ností f/4 rov­něž v ce­lém roz­sahu. Jsou lehčí a lev­nější. Není to pří­liš velký kom­pro­mis?

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram