Nástupce fotoaparátu Nikon D7000 se liší v názvu opravdu málo. Jmenuje se totiž jednoduše D7100. Ve vývoji jsou to ale téměř tři roky. Jak se změnil uvnitř se podívejte v následujícím redakčním testu tohoto fotoaparátu.

Obrazová kvalita, čip

Jednou z nejdůležitějších součástí každé zrcadlovky je její snímací čip. U D7100 je to osvědčený typ CMOS formátu DX (APS-C) o rozměrech 23,5 × 15,5 m­ilimetru, tedy s crop faktorem x1,5. S rozlišením se nešetřilo – 24Mpx. Ale, a to je podstatné, vliv na nárůst šumu jsem nezaznamenal (viz. testové snímky). Standardně je k dispozici ISO 100 až ISO 6400. V menu lze povolit hodnoty až ISO25600 (Hi.2). O zpracování obrazových informací se stará procesor Expeed třetí generace. Snímky je možné ukládat v obvyklých formátech NEF (RAW Nikonu) a JPEG, případně v obou současně a to i s možností nastavení míry komprese, barevného prostoru a dalších parametrů. Protože D7100 má opět dvě pozice pro SD karty, lze je využít buď „nejprve jedna, pak druhá“, nebo se ukládá na obě současně, případně na jednu NEF na druhou jpg. Odděleně lze ukládat i videa.

Čip neobsahuje antialiasingový filtr. A to je docela důležitý fakt pro maximální ostrost fotografie. Teoretickou nevýhodou je možnost vzniku reálně neexistujících struktur při focení velmi jemných detailů, např. peří. Domnívám se, že to nastane skutečně výjimečně, pokud vůbec. „Moje normální kachnička“ je v pořádku (viz. foto).

Závěrka fotoaparátu je testována na 150.000 cyklů a umožňuje použít rozsah expozičních časů od 1/8000 až po 30 vteřin a nechybí samozřejmě ani čas “B“, tedy trvale otevřená závěrka. Fotografie lze pořizovat rychlostí až 6 snímků za vteřinu, ovšem lze ji také natavit v menu přístroje. Nechybí ani dva propracované časovače. První z nich je spojen se samospouští, kde lze zvolil sérii jednoho až devíti snímků a definovat lze i prodlevu mezi jednotlivými fotografiemi. Tím lze dosáhnout opravdu dlouhé prodlevy mezi prvním a posledním snímkem v sekvenci. Druhým je klasické intervalové snímání.

Funkce

Volba počtu zaostřovacích polí Definice počtu snímků v režimu kontinuálního snímání CL

Vybavenost funkcemi je obrovská. Pro začátečníka rozhodně v první chvíli až přespříliš :-). Zmíním jen ty nejpodstatnější, nebo ty, které mě zaujaly. Obecně jsem se již výše vyjádřil k systému ostření („přes hledáček“ – s využitím detekce fáze). Zde jen doplním, že samozřejmě umožňuje vybrat libovolný ostřící bod, ale i režim Dynamická volba zaostřovacích polí (s využitím 9, 21 nebo 51 polí), 3D sledování objektu a režim Automatická volba zaostřovacích polí. V režimu živého náhledu, kdy se uplatňuje systém detekce kontrastu, výrobce slibuje také zlepšení. To se špatně objektivně určuje, ale subjektivně to mohu potvrdit.

Nastavení velikosti pole Active D-Lighting, nastavení HDR Nastavení HDR - jeden snímek, pro každý snímek Intenzita HDR

Ne nezajímavý je režim výřezu 1,3×. Zrychlí se sekvenční snímání na 7 sn. za sekundu, u videa se také posune maximální frekvence snímání. Především se však posunou ostřící body téměř ke krajům snímku.

Za poměrně zdařilou považuji funkci HDR (při ukládání do RAW není dostupná), která má celkem tři úrovně a poskytuje překvapivě dobré výsledky. Technicky aparát exponuje dva snímky a ukládá sloučený výsledek.

Intenzita redukce šumu Nastavení citlivosti, včetně povolení automatické s omezením Režim použití DO Nastavení vícenásobné expozice

Nikon D7100 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • Petr Lavička
    Petr Lavička
    29.04.2013 10:27

    Dobrý článek,
    ale chybí tam obrázek jak tedy skutečně vypadá rozmístění bodů v hledáčku, případně srovnání s předešlým modelem D7000, aby bylo možné posoudit jak to je a nakolik se to změnilo.
    Ještě dotaz na podporu starých objektivů - jak to konkrétně funguje s přenosem clony do těla? Je tam klasický unašeč AI přenosu u bajonetu nebo se jenom zadá někde v menu světelnost a clona se řídí pomocí ovladače na aparátu?
    PL

  • Petr Koritina
    Petr Koritina
    Autor
    29.04.2013 10:51

    Body v hledáčku se pokusím dohledat. Ty jsem bohužel nenafotil a Nikon jej na webu nemá.
    ad přenos clony-klasický unašeč u bajonetu

  • David Hruska
    David Hruska
    29.04.2013 13:22

    hledáček http://3.static.img-dpreview.com/reviews/nikon-d7100/images/vfoverlay.jpg?v=2116

  • robert rovina sr
    robert rovina sr
    29.04.2013 14:16

    Musím potvrdit že nikon D7100 je excelentný. Rýchlo zaostruje a má relatívne malý šum,a o to pri fotení ide! RRsr

  • Břetislav MÜLLNER
    Břetislav MÜLLNER
    29.04.2013 19:48

    ale GPS už tam taky mohi dát

  • robert rovina sr
    robert rovina sr
    29.04.2013 19:57

    To je fakt škoda! RRsr

  • David Martan
    David Martan
    30.04.2013 15:08

    Když už tam konečně začnou dávat GPS :-( Jinak hezky napsáno.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Obsah článku

Komentáře k článku (12)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram