Test fotoaparátu Sony Cyber-Shot RX100

Malý kompakt Sony RX100 na první pohled příliš nezaujme. Snad jen nezvykle vysokou cenou. Uvnitř fotoaparátu se ale skrývá nezvykle velký snímač a objektiv má solidní světelnost. Fotoaparát se evidentně snaží zaujmout pokročilé fotografy. Zda se mu to může podařit se dočtete v testu.

Kompakt Sony RX100 rozhodně míří vysoko. Zaujme hned několika parametry. Snímač fotoaparátu je 1", je tedy stejně velký jako snímače Nikon CX z řady bezzrcadlovek Nikon 1. Efektivní rozlišení snímače je 20,2 megapixelů a objektiv má na nejkratším ohnisku světelnost F1.8. Fotoaparát však zaujme také cenou. Za cca 18000kč můžete pořídit zrcadlovku i s objektivem.

 • 1" 20,2Mpix Exmor CMOS snímač
 • 3,6× zoom (28–100mm po přepočtu) se světelností f/1.8–4.9
 • stabilizaci
 • ISO 125–6400 (rozšiřitelné na 80 a 100)
 • 3" LCD s více než 1,2 milionu bodů
 • FullHD video
 • velmi přizpůsobitelné ovládání
 • režimy P/A/S/M (a automatické)
 • RAW
 • SD/SDHX/SDXC karty
 • kompletní specifikace na webu Sony

Konstrukce

RX100 je opravdu kompaktní. Z těla vypnutého fotoaparátu vystupuje jen mírně o necelý centimetr objektiv, který na výšku zabírá celé tělo. Jinak je fotoaparát plochý, bez gripu. Rozměry RX100 jsou cca 101,6×58,1×35,9 mm, do běžné kapsy se tedy vejde a s váhou 240g ji neprotrhne.

Na fotoaparátu najdete běžné kolečko voliče režimů P/A/S/M, režimu MR (memory recall), videa, panoramatu, scénických režimů SCN (které si pak již volíte na displeji) a dvou plných automatů. Kolem spouště je páčka zoomu. Na zadní straně vedle rozměrného displeje najdete tlačítko movie pro okamžité spuštění nahrávání videa (funguje ve všech režimech), zadní kolečko sloužící také jako 4-směrný ovladač s potvrzovacím tlačítkem uprostřed (lze přenastavit), tlačítko Fn, kterému lze přiřadit různé funkce a tlačítka menu, přehrávání snímků a nápovědy. Posledním ovládacím prvkem je kroužek kolem objektivu. Ten má v různých režimech různé funkce a je třeba si na něj zvyknout, poté vám však manipulaci s fotoaparátem usnadní – skvěle například při manuálním ostření.

Vyskakovací blesk je na levé horní straně fotoaparátu úplně na kraji. Bohužel je to přesně místo, kde fotoaparát držím ukazováčkem levé ruky. Ne že by to nějak vadilo. Tlak blesku ucítíte a prst dáte pryč. A i když nedáte, RX100 prostě fotí bez blesku. Je-li málo světla, pomůže si přístroj při ostření přisvětlovací diodou. Jen expozice bude pochopitelně špatně. Sáňky na blesk na fotoaparátu bohužel nenajdete.

Až na tuto drobnost se fotoaparát drží dobře a na ovládání si rychle zvyknete. Hlavně díky dobré přizpůsobitelnosti, kdy si na tlačítka přiřadíte často používaná nastavení. Nastavit lze takto kroužek kolem objektivu, na zadním 4-směrném ovladači tlačítka do stran, prostřední tlačítko a pochopitelně tlačítko Fn. To je nejzajímavější, protože můžete ze seznamu dostupných funkcí zvolit více položek a opakovaným stiskem Fn mezi nimi následně přepínáte.

A že má fotoaparát nastavitelné kde co. Kromě obvyklých parametrů zvládá RX100 například i kompenzaci zábleskové expozice, synchronizaci na druhou lamelu, HDR a optimalizaci DR a obrazové efekty. Vše nastavené pak vidíte v podobě na displeji přímo při focení. Zobrazení displeje je možné přepnout i na virtuální horizont, stupnici vztahu clony a času, nebo vše až na základní expoziční parametry vypnout.

nastavitelná tlačítka a kolečka
zobrazení informací při fotografování

Objektiv fotoaparátu má ekvivalentní ohniskovou vzdálenost 28–100mm, což znamená 3,6× zoom, a světelnost f/1.8–4.9. Mohlo by to být lepší, ale pravděpodobně právě velký 1“ snímač neumožnil širší zoom nebo lepší světelnost na dlouhém konci. Maximální hodnota clony je v celém rozsahu zoomu 11. Za zmínku rozhodně stojí, že clona je irisová se 7 lamelami, nastavitelná po 1/3EV a má ve většině rozsahu kruhový tvar.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Taffey
  Taffey
  27.08.2012 15:03

  A myslíte si, Jene Dobrovdský, že ten váš "vetší zoom" by cenu ospravedlnil a ne spíš opačně? Pod vaším úhlem pohledu byste musel Fuji PinePix X100 odepsat úplně. Víte, já sice s ostatními Vašimi názory, stran RX100 docela souhlasím, ale tyhle názory, ohledně zoomů, vedou právě k tomu, že se lidé choavají jako smyslu zbavení a 45x zoom ej to pravé. Pak se není čemu divit, že člověk čte názory, že jak je možné, že jsem si koupil za 40 tisíc sklo 70-200/2,8 a ono to nemá ani 3x zoom, když seťák 18-55 má o něco víc než 3x zoom a přitom to je širokáč. Možná by nebylo od věci trochu té osvěty a nepropagovat velké rozpětí ohnisek furt dokola. Mi na RX100 spíš vadí těch 20 megapixelů a to pře 1´´ čip. Je to strašné, na takové rozlišení to chce aspoň ten APSc formát. K čemu foťák s větším kompaktním čipem, když to, za šera, šumí? Aůe jinak vypadá mašinka docela dobře, ale za tu cenu mám nexe 5N s APSc čipem. A to je už jiné kafe.

 • Miroslav Zitka
  Miroslav Zitka
  27.08.2012 15:20

  Taffey - u pana Dobrovodského je to pravidlem, že velebí zoomy a megapixely - jako by mu nešlo o kvalitu snímků, ale o marketingové dostihy. Také si myslím, že kdyby dali na tento čip cca 12Mpix, tak by to bylo slušné a kdyby navíc ještě dali hledáček, tak už by se o tom dalo mluvit jako o kompaktu pro "pokročilé" amatéry a nadšence. Takto to je jen další hračka pro lovce šumících megapixelů.

 • Walther Krupinsky 1
  Walther Krupinsky 1
  27.08.2012 20:00

  Proč se někdo nemůže divit tomu, že si někdo kupuje za 40 tisíc sklo 70-200/2,8? Jakým způsobem to žere chleba? Pokud mam gearfagotry na urovni 1/4 milionu tak co s tím mají dělat dotazy majitelů 34x zoom?

 • Jiří Novotný Jifi
  Jiří Novotný Jifi
  28.08.2012 09:33

  Mně ty fotky minimálně do ISO 400-800 připadají úplně v pohodě. Mnohem líp než z levných kompaktů, spíše srovnatelné s DSLR. Zoom podle mě stačí, jaký je. Na můj vkus je u takovéto kategorie foťáku těch 20 MPix zbytečně moc. Cena je na můj vkus dost vysoká. Jedinou výhodou tady zůstává, že se tohle vejde do kapsy. Já osobně bych to za ty peníze nekoupil. Co však nějak nechápu, je, k čemu je vypnutí foťáku po detekování 2sekundového volného pádu. To je podle mě jen zbytečnost, která foťák prodraží. Jedna zbytečnost ke druhé, a cena jde nahoru.

 • Robert Kujan
  Robert Kujan
  09.09.2012 21:11

  Foťáček je to zajímavej. V porovnání s dnešníma kompaktama opravdu ano. Ikdyž, asi bych volil spíš nikony J1 nebo V1 - no prostě ty co mají taky palcový čip. Ale to jen proto, že mám doma zrcadlovku a spoustu objektivů. Chápu, že je to jiná kategorie. Co ovšem nechápu na této recenzi je fakt, že na konci článku testujete-hodnotíte kresebnost objektivu na základě snímku při maximálním zaclonění nebo odclonění... To je vážně nonsense. Tedy fotit na plnou díru chápu, u kompaktu určitě, ale na clonu 11 je to skoro zbytečný a pokud chci hodnotit kresebnost, tak bych spíš volil clony někde mezi. Optimální clona objektivu je obvykle ta třetí až čtvrtá, u lepších objektivů i druhá, to ví každej kdo trochu fotí.

 • BronaVoznica
  BronaVoznica
  09.08.2016 21:23

  Pro nadšence do RX100vek:
  https://www.facebook.com/groups/RX100CzSk/

 • KIV
  KIV
  09.08.2016 22:16

  Facebook
  Zaregistrovat se.
  Pokud chcete pokračovat, musíte se přihlásit.
  Přihlásit se na Facebook
  Zapomněli jste přístup k účtu? · Zaregistrovat se na Facebooku

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (12)

Tisknout článek

Tip na článek

Přehledně: Nejlepší zrcadlovky
Přehledně: Nejlepší zrcadlovky

Ne­pře­berné množ­ství růz­ných mo­delů di­gi­tál­ních zr­ca­dlo­vek na­jdeme na čes­kém trhu, na­víc s často ne­pří­liš pře­hled­ným zna­če­ním. Po­tom se vý­robci ne­mo­hou di­vit, když zá­kaz­ník nemá po­nětí, jaká DSLR je pro něj ide­ální. Proto při­chá­zíme s pře­hle­dem, který při­nese světlo a po­může Vám s vý­bě­rem zr­ca­dlovky. Člá­nek je v říjnu 2021 ak­tu­a­li­zo­ván.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram