Canon EOS 100D byl představen spolu s nedávno recenzovaným EOS 700D, se kterým také sdílí část vlastností. EOS 100D je ale zatím nejmenší DSLR s APS-C snímačem. Jak se to projevilo na výbavě a vlastnostech fotoaparátu se podíváme v testu.

Vzhled a ovládání

Canon EOS 100D byl představen spolu s nedávno recenzovaným EOS 700D, se kterým také sdílí část vlastností. V čem je ale 100D odlišný od zatím jakékoli DSLR Canon, je vzhled. Fotoaparát je opravdu malý s rozměry pouze 116,8 × 90,7 × 6­9,4 mm a hmotností těla 407g včetně baterie a karty. Při přímém porovnání je viditelně menší než nejmenší Nikony (řada 3×xx) a blíží se k větším bezzrcadlovkám. Vizuálně fotoaparátu nejvíc ubírá zmenšení gripu a menší šířka, naopak prakticky se nezměnila tloušťka přístroje – je dána vzdáleností snímač-objektiv a zmenšovat ji nelze. Stále se totiž jedná o plnohodnotnou APS-C zrcadlovku s optickým hledáčkem.

Kompletní specifikace EOS 100D na webu Canon

Podle Canonu jsou vnitřnosti 100D nové, protože větší komponenty z jiných modelů nebylo možné použít. Navenek je ale viditelnou změnou hlavně grip s novou „protiskluzově pogumovanou“ povrchovou úpravou. Pokud nemáte opravdu malé ruce, grip pořádně neuchopíte a fotoaparát nevezmete úplně do dlaně. A svou velikostí 100D svádí k fotografování jednou rukou. Vzhledem k hmotnosti přístroje to při focení nevadí, při nastavování, kdy potřebujete palec k ovládání a fotoaparát držíte v jedné ruce jen prsty za grip, už riskujete, že přístroj neudržíte (nebo si vykloubíte palec). Raději používejte obě ruce.

Canon EOS 100D vs. Nikon D3100 Canon EOS 100D vs. Nikon D3100
Canon EOS 100D vs. Nikon D3100

Zadní strana, LCD, hledáček

Právě zadní strana přístroje ovládaná palcem doznala při miniaturizaci největších změn. Některé prvky se přemístily a zmizela čtyři tlačítka křížového voliče. Ta nahradil plastový kroužek, který sice funguje jako čtyř-směrný ovladač, ale neslouží k rychlému nastavení jako u stovkové řady. I při běžném focení jste odkázáni na přístup k nastavení přes displej tlačítkem Q. Pak teprve oceníte, že je displej 100D dotykový. Veškeré ovládání je výrazně pohodlnější než pomocí miniaturního plastového ovladače.

LCD je multidotykový Clear View II TFT s úhlopříčkou 7,7 cm (3,0"), poměrem stran 3:2 a přibl. 1 040 000 body. Tedy stejný displej jako má 700D, jen není výklopný. Je kapacitní, proto v běžných rukavicích nebude dotyková vrstva reagovat. Ovládání a nastavení fotoaparátu je pohodlné a předhledné – chcete změnit nastavení, klepnete na něj, změníte – hotovo. Dotykový displej oceníte také pří prohlížení fotografií, kdy si, podobně jako u mobilních telefonů, roztažením prstů fotografii přiblížíte a posouváním prstu listujete mezi snímky.

Zrcadlový (pentamirror) hledáček pokrývá 95% pole se zvětšením 0,87×. Žádný zázrak, ale na takto miniaturizovanou zrcadlovku dobrý výsledek. Dioptrická korekce je nastavitelná od –3D do +1D. Kromě expozičních hodnot včetně ISO najdete v hledáčku řadu informací o nastavení: zámek expozice, nabití blesku, jeho synchronizace a kompenzace, prioritu zvýraznění tónu, snímky v sérii a ostření. Také je v hledáčku ukazatel expozice s rozsahem ± 2EV. Samotnou kompenzaci expozice ale můžete nastavovat v rozsahu ±5EV a v hledáčku pak přesnou hodnotu nevidíte.

Ostření

EOS 100D má stejně jako 650D a 700D dva systémy ostření. Obvyklý systém senzorů AF fázovou detekcí aktivní při používání hledáčku a AF senzory pro fázovou detekci přímo na snímači – hybridní systém AF CMOS II.

Klasický AF systém využívá devíti křížových ostřicích bodů. Ostření je, jak je obvyklé, rychlé a přesné. Středový bod ostří od –0,5EV a ostatní od 0,5EV. Pokud je málo světla, může si fotoaparát na zaostření přisvítit rychlým blikáním vestavěného blesku.

V režimu živého náhledu lze zapnout ostření AFQuick pomocí „standardních“ ostřicích bodů, nebo zvolit jednu z metod využívající AF na hybridním senzoru. Ty zahrnují detekci tváře a případné sledování objektu vybraného dotykem na displeji, velkou AF oblast (ve které si fotoaparát sám zvolí kam zaostřit), nebo malou AF oblast. Pokud v trackingu nezvolíte objekt ke sledování a není v záběru tvář, volí fotoaparát velkou AF oblast. Také lze zapnout průběžné ostření při živém náhledu, což se ukázalo jako překvapivě použitelná funkce hlavně u natáčení videa.

Nikon D3300 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • omar gorre
  omar gorre
  03.07.2013 20:21

  Testovat kvalitu výstupu na ISO 12800 za slunečnýho dne a na zelenejch stromech mi přijde kapku ujetý, nicméně odborníci z fotoaparat.cz tomu jistě rozuměj líp...

 • Taffey
  Taffey
  02.08.2013 16:11

  gorre, test při ISO 12800 za slunečného dne je plně na místě. Asi tak fotí málokdo, ale osobně jsem se přesvědčil už víckrát, že tuhle informaci je třeba znát, neboť jsem se už párkrát dostal do situace, kdy jsem potřeboval extrémně krátký čas na extrémně dlouhém ohnisku při focení rychlého pohybu a tak se mii stalo mockrát, že jsem musel nastavit ISO 6400. Přes den. Tak proč neotestovat i ještě vyšší citlivost? Abych pravdu řekl, tak když používám 300mm a potřebuju clonit, tak pod ISO800 nejdu, a to je ta nejnižší citlivost. To by si ještě mnozí z nás před pěti lety klepali na čelo. Naštěstí jde vývoj mílovými kroky kupředu a ISO1600 přes den není vůbec na závadu kvality. V estrémních případech je dobře znát, jak se mašinka chová při ještě vyšších citlivostech. MYslím, že ti odborníci na fotoaparat.cz vědí dobře, proč to otestovali. No a ten rozdíl mezi ISO 800 a 12800 je jen 5 clon nebo 5 časů. To není nic moc. Poteřbuji-li clonit na F22, tak to zas není tolik. Je to rozdíl mezi tou F22 a F5,6.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Obsah článku

Komentáře k článku (2)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak vybrat objektiv: f/4 nebo f/2,8
Jak vybrat objektiv: f/4 nebo f/2,8

Mezi se­to­vými zo­o­mo­vými ob­jek­tivy pro za­čí­na­jící fo­to­grafy a pro­fe­si­o­nál­ními ob­jek­tivy se svě­tel­ností f/2,8 v ce­lém roz­sahu leží zo­o­mové ob­jek­tivy ob­jek­tivy se svě­tel­ností f/4 rov­něž v ce­lém roz­sahu. Jsou lehčí a lev­nější. Není to pří­liš velký kom­pro­mis?

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram