Fotočlánky

 • Jak fotí objektiv Sony 100/2.8 (T5.6) STF a objektiv 85/1.8?

  Víte, co je to apodizační filtr? Jestli ne, nevadí, v článku vám to řekneme. Právě tento filtr má novinky Sony FE 100mm F2.8 (T5.6) zabudovaný a díky němu má zcela unikátní jemný bokeh. Podobné objektivy se výjimečně na trhu objeví, ale novinka má zatím efekt apodizace nejsilnější. V článku najdete fotky v plném rozlišení. Nejen z novinky 100mm, ale také z klasického "portréťáku" 85/1.8, který Sony uvedlo zároveň.

   0
 • Setkani fotografu
 • Sigma 24-105mm F4 - jaký je ARTový zoom?

  Sigma 24-105mm je lákavou náhradou setového zoomu - má delší dosah, konstantní světelnost i stabilizaci. Řada "ART" navíc obvykle sdružuje objektivy se solidní optickou kvalitou. Podívali jsme na ní blíže, konkrétně na verzi pro Nikon. Nabízí se ale i pro uživatele zrcadlovek Canon, Sony a Sigma.

   0
 • Jan Pohribný – Kreativní barva, část druhá

  Zobrazení barev na fotografiích, monitorech nebo v tisku má stále své limity. Technika se reálnému zobrazení pouze přibližuje. Co má vliv na co nejvěrnější zobrazení barev? Jaké barvy dělají na fotografiích největší neplechu a proč? Jak eliminovat nevzhlednou pleťovou barvu lidí na snímcích? A líbí se lidem obecně spíše barevná či černobílá fotografie? O tom všem v rozhovoru s Janem Pohribným.

   1
 • Fotografování polárních září

  Fotografování Aurora borealis neboli polární záře je vždy úžasný zážitek. Poprvé jsme ji fotografovali na Islandu v září 2011 a od té doby se tam každý rok vracíme. Island díky své poloze západně od břehů Evropy je pro pozorování aurory výborným místem. Toto je aktualizovaný článek, který původně vyšel v roce 2011. Najdete v něm potřebné informace pro fotografování polárních září a hlavně nové fotografie.

   8
 • Světelný zoom za rozumnou cenu - test fullframe objektivu Tamron 24-70/2.8

  Konstantní světelnost F2.8 a široké ohnisko 24mm bývá výsadou drahých profesionálních zoomů. Tamron má však v nabídce takový objektiv za nebývale příznivou cenovku. Přidává navíc stabilizaci či základní ochranu před nepřízní počasí. Je to dobrá volba?

   0
 • Setkání fotografů letos na apríla

  Setkání fotografů, celorepublikový svátek pro všechny, kteří rádi fotí, proběhne letos na apríla! tedy v sobotu 1.4.2017 v Praze 4 Chodově. Nabídne vám jedinečnou příležitost setkat se s předními českými fotografy jako jsou Robert Vano, Jan Pohribný, Lenka Hatašová, Antonín Lavrenčík, Andrej Macenauer, lektoři FotoInstitut.cz, ambasadoři generálních partnerů Canon, Nikon, Megapixel. Fotografický festival umožní každému získat rady pro zlepšení svých fotografií či v přátelské atmosféře načerpat inspiraci pro své další fotografické zážitky.

 • Jan Pohribný – Kreativní barva, část první

  Barvy jsou všude kolem nás. Setkáváme se s nimi každý den. Jsou přirozenou součástí našeho života. Možná proto jim nevěnujeme tolik pozornosti, kolik bychom měli. Přitom barvy mají velkou moc a psychologicky nás ovlivňují. Fotografové, kteří fotografují barevně mají v kapse velký trumf. Když budete s barvami cíleně a promyšleně pracovat, můžete své diváky ovlivňovat. Získávat si jejich přízeň a nadšení. Probouzet v nich libovolné emoce. Obsáhlou publikaci o používání barev ve fotografii napsal profesionální fotograf, pedagog a autor Jan Pohribný. Více o knize a barvách v rozhovoru.

   0
 • Nikon D3400 - nejnovější základ od Nikonu

  Nikon D3400 navazuje na model D3300. Na první pohled vypadají oba stejně, změny se udály pod kapotou. Něco ubylo, něco naopak přibylo. Nové jsou i setové objektivy typu AF-P Nikkor. V dnešním článku se pro vás pokusíme novinky tohoto modelu shrnout.

   2
 • Vyhlášení výsledků Okem profesionála prosinec 2016: Moje Vánoce

  Prosincovým tématem seriálu Okem profesionála bylo "Moje Vánoce". Vaše fotografie hodnotil profesionální fotograf Karel Cudlín. Přinášíme galerii vybraných prací s komentářem Karla Cudlína, který také jeden soutěžní příspěvek vybral jako vítězný.

   2
 • Stanislava Brůhová začínala na fotoaparat.cz

  Jak sama říká, zkušenosti a ostruhy získala na portálu fotoaparat.cz. Byla prý na portálu přímo závislá. Ostatně 385 fotografií v galerii, 3 832 komentářů, 2 články a 180 927 bodů hovoří za vše. V její osobní galerii můžete vidět exteriérové portréty, ateliérové fotografie, velmi neobvyklé fotomontáže, akty, krajinky i různá zátiší. Co dělá Stanislava dnes? Našla tu jedinou a správnou cestu v určitém žánru fotografie? A jak vlastně vnímala léta strávená tady, mezi lidmi, kteří mají stejnou vášeň jako ona? 

   0

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace