Fotografování v cirkusu Humberto

Pár zkušeností z nedávného fotografování krátké reportáže v cirkusu Humberto v době covidové. Fotografoval jsem  s bezzrcadlovkou Fujifilm X-Pro3 a objektivy Fujifilm XF 16 mm F/1,4 WR + XF 35 mm F/1.4. Při zpracování fotografií jsem vycházel z filmových simulací Fujifilm - Acros pro černobílé snímky a Classic Negative pro barevné.

Snad každý jako malé dítě byl v cirkusu, viděl Devět medvědů s Cibulkou nebo slyšel o artistech a jejich nadpřirozených výkonech ve vzduchu. Je to 30 let, takže si pamatuji jen úlomky scén prostorného šapitó a výrazný blikající červený nos klauna. Chtěl jsem si to vše připomenout, a tak jsem popadl batoh, do něj uložil fotoaparát Fujifilm X-Pro3 a objektivy Fujifilm XF 16 mm F/1,4 WR + XF 35 mm F/1.4 a vyrazil do cirkusu Humberto.

Cirkus Humberto byl postaven v blízkosti Tho­mayerovy nemocnice. Přijel jsem o něco dříve, ať si můžu prohlédnout okolí a popřemýšlet, jak bych mohl fotit z různých míst, jakou clonu a časy použít. Když už jsem měl hrubou představu, vyrazil jsem k pokladně. Od začátku na mě dýchala nostalgie a najednou jsem se stal malým a nadšeným klukem v momentě vstupu do prostorného šapitó. Chvíli jsem přemýšlel, kde si vybrat své místo s tím nejlepším úhlem záběru. Vyzkoušel jsem si expozici a usoudil, že většinu fotografií budu pořizovat s clonou F1.4 na časy 1/125 a 1/250 s dopočítáváním automatického ISO do max. ISO 6400.

Bylo jsem překvapen, že na tak zajímavé představení byla zaplněna pouze třetina míst…přišlo mi to prázdné, bez maminek, tatínků a nedočkavých dětí. Máme „covidovou dobu“, v médiích slyšíme pouze negativní a účelové zprávy, vlastně by měli být všichni doma a mít v sobě ne 3, ale klidně 4 dávky kubánského rumu dle nařízení Ministerstva zdravotnictví. Je třeba mít zdravý rozum, nic víc a nic míň a nezemřít hlavně z vyděšení. Chci žít, chci dýchat, chci fotit a bavit se.. A věřte nebo ne, zábava v cirkusu Humberto byla opravdu velká.. Co k tomu říct dál..? Slov je někdy moc, tak raději přidám pár fotografií, které vám přiblíží skvělou atmosféru a zážitek, který se v cirkusu Humberto nezapomíná.

Fotografie byly pořízeny do RAWu (*.RAF), postprodukce zpracována v Capture One 21 do černobílé filmové simulace ACROS nebo barevné simulaci Classic Negative od FUJIFILMU. V postprodukci je přidáváno zrno CUBIC GRAIN GRAIN.

O cirkusu Humberto

Od roku 1951 stávající státní podnik Československé cirkusy, varieté a lunaparky Praha převzaly název z románu Eduarda Basse. Vznikl tak Cirkus Humberto, který dodnes brázdí vesnice a města České a Slovenské republiky, ale i v zahraničí. Více se můžete dočíst na webových stránkách http://www.cirkushumberto.com/ nebo raději zajít na představení.

O filmových simulacích FUJIFILMU

Společnost FU­JIFILM poskytu­je ve svých fotoaparátech filmové simulace, které jsou pojmenovány po nejznámějších fotografických filmech FUJIFILMu. Simulace dodávají např. teplé tóny pleti, ostré modré odstíny oblohy a živou zelenou svěží zeleň nebo plynulé přechody, hluboké odstíny černé a krásné textury, které jej odlišují od běžného monochromatického režimu. Mezi filmové simulace FUJIFILMU můžeme zařadit: Provia, Velvia, Astia, Acros, Clasisic Chrome, Classic Negative, Pro Neg. Std a další. Filmové situace dokážou svým barevným podáním a zpracováním připomínat analogovou fotografii. Analog je ovšem analog a má svůj charakter a svou nezaměnitelnou tvář, tak jako FUJIFILM a jeho filmové simulace.

Fujifilm X-Pro3 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>
     

Líbil se vám článek?

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Obsah článku

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

Přehledně: Nejlepší zrcadlovky
Přehledně: Nejlepší zrcadlovky

Ne­pře­berné množ­ství růz­ných mo­delů di­gi­tál­ních zr­ca­dlo­vek na­jdeme na čes­kém trhu, na­víc s často ne­pří­liš pře­hled­ným zna­če­ním. Po­tom se vý­robci ne­mo­hou di­vit, když zá­kaz­ník nemá po­nětí, jaká DSLR je pro něj ide­ální. Proto při­chá­zíme s pře­hle­dem, který při­nese světlo a po­může Vám s vý­bě­rem zr­ca­dlovky. Člá­nek je v říjnu 2021 ak­tu­a­li­zo­ván.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram