Canon PowerShot SX40 HS

Firma Canon dodala na náš trh další novinku. Následovníka fotoaparátu PowerShot SX30 IS a to PowerShot SX40 HS. Na první pohled jsou změny malé, pokud si jich vůbec všimnete, ale realita je jiná. Nový procesor DIGIC 5 a zřejmě i snížení počtu pixelů se na výsledné fotografii skutečně projeví.

Základní technické parametry aparátu Canon PowerShot SX40 HS

Canon PowerShot SX40 HS Po zapnutí
Maximální zoom, vyklopený blesk Umístění baterie a SD karty
Velikost čipu 1/2,3” (back-illuminated CMOS) / 12,1 Mpx
Obrazový procesor Procesor DIGIC 5 s technologií iSAPS
Objektiv 4,3 – 150,5 mm (ekvivalent 35mm filmu: 24 – 840 mm)
Základní clonové číslo f/2,7(W) – f/5,8(T)
Závěrka 15s – 1/3200 s (podle režimu).
Vyvážení bílé Automatické (včetně vyvážení bílé při detekci obličeje), Denní světlo, Zataženo, Žárovka, Zářivka, Zářivka H, Blesk, Vlastní. V režimu Smart Auto je dostupná korekce vyvážení bílé pro vícenásobné oblasti
Ostření detekce obličeje, 1bodové AF (dostupná je jakákoli pozice, fixní na střed nebo výběr obličeje a sledování), blokování AF, manuální ostření
Stabilizace 4,5 kroková inteligentní stabilizace
Hmotnost / rozměry 601 g (včetně baterie) / 122,9 × 92,4 × 107,7 mm

Kompletní specifikaci naleznete na stránkách firmy Canon.

Já zde srovnám především výstup verze SX30 IS s novou verzí SX40 HS. SX40 má nižší rozlišení a novou technologii zpracování obrazu. A v závěru uvidíte, že je to opravdu značný rozdíl. „Železo“ je kromě čipu shodné.

Mezi posledními ultrazoomy na FotoAparát.cz najdete:
Ultrazoomy – Fujifilm FinePix HS20EXR, Sony DSC-HX100V
Canon PowerShot SX30 IS
Nikon Coolpix P500 

Tělo a ovládání aparátu

Horní strana Přední strana

Jen připomenu to, co jsem napsal u verze SX30 IS. Tělo vidíte na přiložených snímcích. Jeho držení je velmi dobré. Rozmístění ovládacích prvků je standardně výborné. Mírně problematická je (tradičně) pouze krajní poloha výklopného LCD – nejde jej dát rovnoběžně se zadní stranou fotoaparátu, což vadí.

Veškerá tlačítka jde ovládat pouze hmatem, zpaměti. Dobře se ovládá i otočný volič kolem středového tlačítka SET, který současně funguje jako křížové tlačítko. Tradiční je i grafický styl Menu a Nastavení. Veškeré podstatné funkce mají vlastní tlačítko a pokud by nějaká chyběla, lze ji přiřadit programovatelnému tlačítku (z výběru v Menu).

CCD, LCD, EVF

Zadní strana s výklopným a otočným LCD

Čip back-illuminated CMOS má rozměr 1/2,3" a počet efektivních pixelů je cca 12 milionů. Výklopné a otočné LCD o úhlopříčce 2,7" má rozlišení 230 tisíc bodů, které je v dané kategorii standardní. Obraz na tomto LCD snese i velmi vysoké nároky, je totiž opravdu velmi dobrý. Elektronický hledáček (EVF) s dioptrickou korekcí disponuje 202 000 body. Při pohledu do něj vás ovšem překvapí jeho relativně malá plocha uprostřed „tmy“. Již standardně mi osobně vadí, že LCD nelze dát rovnoběžně se zadní stěnou fotoaparátu a je tedy neustále „nakřivo“.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • pm 2
    pm 2
    27.10.2011 07:03

    hmm , tak to si asi nzatim stale necham starou SX-1 , ktera sice nema tak velky zoom (28-520mm), ale zato po prehrani firmware uz ma RAW , fullHD uz ma davno taky , takze nic tak uzasnyho SX-40 nenabizi.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (1)

Tisknout článek

Tip na článek

David Weinhauer - fotograf aktů
David Weinhauer - fotograf aktů

Da­vid Weinhauer je br­něn­ský fo­to­graf aktů, známý pře­de­vším svou in­stagra­mo­vou sé­rií por­trétů „Sprosté kafe“. Něj­čas­těji fotí s ama­tér­skými kli­ent­kami. Ně­které z nich chtějí fotky pro sebe, ji­ným po­má­hají v psy­cho­te­ra­pii. Na­jdou se i ta­kové, které za fo­cení ne­chtějí za­pla­tit a vy­u­ží­vají k tomu různé tak­tiky.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace