Test OLYMPUS PEN E-P3

Na test fotoaparátu OLYMPUS PEN E-P3 jsem se těšil. Mnoho jsem slyšel o jeho předchůdcích a jeho retro design vyvolával nostalgické vzpomínky na staré kompakty Olympus 35RS, 35RD a 35DC a snad i na Olympus OM4, které všechny vynikaly optikou i mechanikou.

Příslušenství

K OLYMPUS PEN E-P3 lze dokoupit: dálkové ovládání s kabelem RM-UC1, blesky FL-300R a FL-14, světlo pro Makro MAL-1 Macro Arm Light, PP-1 Pen Pal Bluetooth zařízení a řadu redukcí pro příslušenství z jiných sérií fotoaparátů Olympus.

Testovací snímky a podmínky

Testování jsem prováděl jako obvykle nafotografováním snímků v interiéru i exteriéru, testováním práce OLYMPUS PEN E-P3 s bleskem a při záběrech detailů.

Stabilizace Vykrytí bleskem
Bílá Efekt Pop Art
Efekt Změkčení Bledé a světlé barvy
Efekt Světlý tón Efekt Zrnitý ČB film
Efekt Camera obscura Efekt Diorama
Efekt Křížový proces Efekt Sepie
Efekt Dramatický tón (HDR) Protisvětlo
Noční snímek Detail
Bokeh Pleťová barva
Barevnost
Detail Barvy
Využití efektu ČB zrno Využití efektu Pinhole
OLYMPUS PEN E-P3  Využití efektu HDR
 Využití efektu HDR Využití efektu HDR
Využití efektu HDR

Závěr

OLYMPUS PEN E-P3 je kompaktní fotoaparát s výměnnými objektivy, elegantním designem a širokými možnostmi díky bohaté výbavě. Dovedu si jej představit jako fotoaparát pro reportéry, cestovatele, potápěče, horolezce a všechny, kteří potřebují „něco malého, lehkého s kvalitním výstupem“. Ti, kteří preferují spojení fotoaparátu s videokamerou, budou spokojeni s vysokým rozlišením videozáznamu. Optika od Olympusu nezklame, je však třeba znát technické meze těla PEN 3 a nezvyšovat zbytečně nastavení ISO nad 1600, kde se silně rušivě projeví šum spojený se ztrátou kresby v detailech snímku.

Klady Zápory
Kvalitní optika Šum při vysokém ISO
Kovová konstrukce Složité menu
Video s dlouhým záznamem a Full HD rozlišením Vliv šumového filtru na obraz
Bohatá výbava Pomalejší sériové snímání
Velmi rychlé ostření, spolehlivý WB, barva

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • Tomáš Hrubý
    Tomáš Hrubý
    12.09.2011 16:56

    RAW plus JPG u Sony snad jde (nevím jistě, mě stačí RAW), ale jen pro normální focení. Bohužel to ale nejde u těch "efektových programů" nebo třeba skládání panaromat v přístroji, tam se uloží jen výsledek, ne "zdroj". Pokud vím, tak u Oly je to stejně.

    Ad displej - v tomhle nesouhlasím, mě displej E-P1 proti NEXu přijde úděsný a naprosto neporovnatelný. Zvyknout se dá na ledacos, ale rozdíl to je fakt výrazný a mě to při výběru překlopilo k Sony, tohle se nedalo přehlédnout. U těch novějších PENů se to trochu zlepšilo, teď u P3 je to ještě o další kousek dále, ale už jen z principu mi vadí, když u zcela nového "top" přístroje důležitý parametr zaostává proti konkurenci i ve srovnání s defakto vyběhlým lowend modelem...

  • Petr Lavička
    Petr Lavička
    12.09.2011 17:13

    tomashr - panorama u Oly je tak, že soubory ze kterých sestává jsou samostatné, jenom jaksi "označené", a složení se následně provede až v PC, tedy pokud nemyslíte panorama jako ořez z jednoho snímku, u DSLR ale na to musel být zvláštní typ karty, u Penů to funguje s normální kartou
    jinak u těch efektů přímo ve foťáku to u Oly je tak, že původní soubor zůstává beze změn, ale použitím efektu vzniká ještě další jiný soubor s tím efektem - třeba převod do bw, nebo prosvětlení stínů, takže data pak celkem nabývají
    Ty Sony NEX vypadají velmi lákavě, jenom to mají v kombinaci s rozměrově nemožnými objektivy. To celkem nechápu. úplně se tím popírá koncepce. Oly má teď celkem dobrý výběr malých objektivů, ale ceny jsou někdy celkem značné (třeba 2/12).
    PL

  • Tomáš Hrubý
    Tomáš Hrubý
    12.09.2011 17:29

    Sony právě umí panoramu rovnou v přístroji a kupodivu docela slušně, jen holt není cesta zpět.

    S těmi objektivy a celým konceptem na 100% souhlas, to je právě to proč píšu, že mi systém PEN přijde domyšlenější, ač sám mám NEXe.

  • KarelV.
    KarelV.
    12.09.2011 19:47

    to Taffey: "...To už je lepší systém SLT od Sony, který sice není až tak malý, byť je výrazně menší, než low endové DSLR..." No to bych až tak netvrdil. A55 tělo 500g, 124x92x85 mm versus např. Nikon D5100 560g, 128x97x79 mm. Ano, o fous menší i lehčí, ale že by výrazně? To zas ne.

  • Tomáš Peltan pelt
    Tomáš Peltan pelt
    15.09.2011 10:14

    pro Taffey: ono to ODDĚLITELNÉ příslušenství má několik výhod: může se nechat doma, může se dát do jiné "kapsy" než foťák... Navíc proč mít dva foťáky, když se dá modulárně udělat z jednoho druhý (za předpokladu, že potřebuju převážně ten "menší")?

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Obsah článku

Komentáře k článku (11)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram