V dnešním testu se podíváme na další novinku od Sony a tou je nová DSLR A450, která vychází z poslední DSLR A550. Tu jsem v minulém testu zařadil do střední třídy, či jako jakousi náhradu za DSLR A700. Kam zařadit dnešní novinku A450 uvidíme z recenze.

Sony A450

Již na první pohled je patrné, že rozdíly mezi A450 a A550 budou minimální. Rozhodně v designu a velikosti. Z přední strany, boků i spodní strany jsou obě zrcadlovky identické. Na přední straně najdeme kromě tlačítka uvolnění objektivu i přepínání AF/MF a kruhový volič clony a exp.času. Na pravé straně jsou umístěna dvířka, pod kterými najdete prostor pro umístění 2 typů paměťových karet (SD a Memory Stick PRO Duo). Nad nimi konektor DC IN pro připojení napájecího adaptéru, na levé straně pod gumovou krytkou jsou konektory pro HDMI, USB a konektor dálkové spouště. Na spodní straně je v ose bajonetu umístěn kovový standardní závit při připojení na stativ a vedle něj kryt pro akumulátor.

Pohled zepředu Pohled zezadu Pohled shora

První rozdíl nalezneme na horní straně, kde u A450 chybí výstupek s umísteným přepínačem pro LiveView a to proto, že klasické zobrazení živého náhledu spojené s AF ostřením není u této DSLR možné. Těžko se zamýšlet na důvodem změny, snad je to snahou o zlevnění výrob. Otázkou však je, zda je toto šetření na správném místě. Tlačítko pro MF ostření pomocí živého náhledu zůstalo. Je to také jediná možnost jak živý náhled zapnout. Ostatní tlačítka a ovládací prvky jsou na známých místech, stejně jako hlavní vypínač umístěný pod spouští. Na tuto novinku, poprvé umístěnou na zrcadlovkách základní řady Sony DSLR A230, 330 a A380 si dlouholetý uživatel přístrojů Minolta jen pomalu a těžce zvyká. Jeho blízkost a podobnost s kruhovým voličem clony a exp. času má často za následek, že při snaze nastavit clonu či expoziční čas si fotoaparát prostě vypnete. Za ten rok jsem od mnoha uživatelů slyšel již dost nelichotivých výrazů na tuto „inovaci“. Vše je ale o zvyku.

Největší změnou, dá-li se to tak říci, prošla zadní stěna přístroje. Na první pohled je u ní patrné zjednodušení oproti A550. Výklopné LCD se změnilo na pevné, je o poznání menší (6,7cm proti 7,6cm u A550), zmizel i senzor pro nastavení automatického jasu LCD a z porovnání technických parametrů se dozvíme, že i rozlišení z kvalitních 921kpix se snížilo na standardních 230kpix, používané u nižších typů.

Z ovládacích tlačítek zmizelo tlačítko pro nastavení funkce inteligentního telekonvertoru, což znamenalo možnost prodloužit si ohniskovou vzdálenost použitého objektivu o 1,4× nebo 2×. Toto prodloužení nebylo vytvářeno digitálním přiblížením, ale výřezem ze základního rozlišení 14Mpix snímače. Při 1,4× tak měl výsledný snímek cca 7,4Mpix (3344×2224pixel) a při 2× cca 3,5Mpix (2288×1520pixel). Stejné možnosti docílíte pomocí oříznutí snímku v jakémkoliv bitmapovém editoru v počítači.

Poslední změnou na zadní straně je přesunutí očního snímače, který je u všech ostatních DSLR pod hledáčkem, nad hledáček. Tato změna mě překvapila. Umístění pod hledáčkem bylo bezproblémové, spolehlivě fungovalo a to dokonce i s případně nasazenou jinou např. zvětšovací očnicí. Změna však neumožní používání funkce automatického vypínání LCD, pokud budete mít nasazenou jinou očnici než tu, která je s A450 dodávaná. Inovace je tedy diskutabilní a je určitým porušením kompatibility s některými doplňky Alpha systému.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Karel Omes
  Karel Omes
  Autor
  31.03.2010 21:11

  Snad trochu porovnání zde, je to sice z A850, ale řekl bych že se A450 chová ke strktuře oblohy stejně. jde také o ISO 200. jpg je ukázka celého snímku a tif je výřez 1:1 z RAW
  http://ok.charli.sweb.cz/testy/_DSC0709.jpg
  http://ok.charli.sweb.cz/testy/_DSC0709.tif

 • Petr Koritina
  Petr Koritina
  31.03.2010 22:19

  "struktura" a struktura není totéž :-)

 • Tomáš Hrubý
  Tomáš Hrubý
  31.03.2010 22:57

  čárlí - něco rušivého tam sice je, ale silně pochybuji, že to na fotce na papíře v A3 bude patrné - tohle mi nepřipadá jako podstatný problém.

 • Karel Omes
  Karel Omes
  Autor
  01.04.2010 10:54

  určitě ne

 • Fotograf 59
  Fotograf 59
  07.04.2010 17:27

  Nevim proc se zastavat Sony. Sum na zrcadlovce pri ISO 100 na modre obloze snad nikdy nebyl. Aspon vime, na co se mame "tesit". Hon za megapixely jako u kompaktu asi zacina :((

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (17)

Tisknout článek

Tip na článek

LISTOPADOVÉ NOVINKY SPOLEČNOSTI NIKON
LISTOPADOVÉ NOVINKY SPOLEČNOSTI NIKON

Spo­leč­nost Ni­kon mi­nulý tý­den roz­ší­řila svoji na­bídku o čtyři nové pro­dukty. Řadu pro­duktů roz­ši­řuje černá verze iko­nic­kého fo­to­a­pa­rátu Ni­kon Z fc, ob­jek­tiv NIK­KOR Z 40 mm f/2 (SE), grip pro dál­kové ovlá­dání MC-N10 a  su­per­te­le­ob­jek­tiv NIK­KOR Z 600 mm f/4 TC VR S. Na všechny se dnes po­dí­váme. 

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram