V dnešním testu se podíváme na další novinku od Sony a tou je nová DSLR A450, která vychází z poslední DSLR A550. Tu jsem v minulém testu zařadil do střední třídy, či jako jakousi náhradu za DSLR A700. Kam zařadit dnešní novinku A450 uvidíme z recenze.

Režimy expozice a vyvážení bílé

Systém měření expozice je stejný jako u předešlých typů. Základní zelená – plná automatika, P – programová automatika, A – preference clony, S – preference času a M – manuál. Scénické režimy: portrét, krajina, makro, sport-akční, západ slunce, noční záběr/portrét. Expozimetr pracuje ve 3 režimech, 40segmentové měření, se zvýrazněným středem a bodové. Korekci expozice lze nastavit v rozsahu +/-2 EV v krocích po 1/3 EV.

Rozsah měření expozičních hodnot je +2 až +20 EV (+4 EV až +20 EV při bodovém měření). Závěrka je elektronicky řízená, plochá s vertikálním pohybem štěrbiny. Rozsah expozičních časů je 1/4000 až 30s a Bulb (trvalé otevření závěrky). Chod zrcátka je středně hlučný. Synchronizační čas pro blesk je 1/160s. Možnosti vyvážení bílé jsou stejné jako u A550 i dalších předchozích typů, zde není nutné se více rozepisovat. Více je možné si přečíst v technické specifikaci na stránkách Sony.

Tak jako u A550 je u A450 možné nastavovat i funkci „optimalizace dynamického rozsahu“ (D-Range Optimizer), která upravuje kontrast a odstín a pomáhá vám pořídit snímky v protisvětle a podobné záběry s velkým kontrastem. Stupeň optimalizace lze volit ve 3 krocích: vypnutá, DRO Auto a DRO s ručním nastavením v 5 krocích.

Další funkcí je HDR ( High Dynamic Range – Vysoký dynamický rozsah) je to speciální technika, která kombinuje dvě vrstvy téhož snímku s různým expozičním posunem. Fotoaparát využívá algoritmy pro kombinování a optimalizaci dvou následných snímků (vrstev). Výsledkem je jediný HDR snímek, napodobující maximálně přirozený rozsah odstínů lidského vidění – bez pomoci počítače nebo stativu. Lidově řečeno: po zmáčknutí spouště dojde k rychlé dvojí expozici s různým nastavením a sečtení snímku do jednoho. Není tedy radno používat tuto funkci na velmi rychlé akce, kdy by došlo k posunutí objektu na druhém snímku. Lze nastavit ručně v rozsahu 1–3 EV. Jako ukázku jsem vybral velmi kontrastní scénu.

normální expozice DRO Auto
DRO stupeň 4 HDR

V ukázkách je vidět jaký mají jednotlivé funkce vliv na výslednou expozici. Snad jen ještě doplním, že tyto funkce nejsou spasitelné a nemusí vám dát vždy výsledek s jakým budete spokojeni. U některých scén se zachovají jako u této, u jiných ale třeba jinak, hlavně HDR. Co bych doporučil je trvale zapnutá funkce DRO na hodnotu Auto, tím nic nepokazíte. Pokud nebude stačit a budete používat DRO v hodnotách větších jak Lv3, pak bude vhodná korekce expozice v rozsahu –0,3 až –1EV (je třeba vyzkoušet). Je také třeba mít na paměti, že při vysokém stupni DRO (Lv4,Lv5) dochází k nárůstu šumu.

Zaostřování a režimy snímání

Základní přepínání AF, MF je na přední straně, na zadní pak křížový volič pro výběr AF bodů. A450 je vybavena 9 bodovým systémem AF. Standardní je výběr z širokého zaostřovacího pole, středového AF, či vybírat ručně ze všech AF bodů. Standardní je i výběr z AF-S (statické AF) AF-C (kontinuální AF) a AF-A (automatické přepínání mezi AF-S a AF-C). Rozsah citlivosti je 0 až +18EV. V případě slabého osvětlení lze použít vestavěný blesk pro přisvětlení s dosahem 5 m. AF ostření u testovaného kusu bylo přesné a je možné se na něj plně spolehnout. Jeho rychlost je slušná a závislá od objektivu. Kromě jednotlivých snímků a stupňované expozice lze v režimu snímání exponovat i série s rychlostí až 7 snímků/s.

Vestavěný blesk a externí blesky

Vestavěný blesk se vyklopí pomocí tlačítka na boku, při expozičním režimu AUTO se vyklápí sám. Jeho konstrukce je masivní s kovovou výztuhou. S směrné číslo je 12 a pokrytí zorného pole odpovídá 18mm objektivu. Doba nabíjení je cca 4s. Při nastavení různých ISO je dosah blesku od 1m do 5m. Při použití externích blesků Sony je možná synchronizace i s nejkratším časem. Alpha 450 je plně kompatibilní i se starším bleskem Minolta 5600 HSD. Možnosti nastavení blesku jsou: vypnutý, automatický, při každé expozici, v synchronizaci pro dlouhé časy, expozice na druhou lamelu a bezdrátové ovládání s externím bleskem. Pro měření je používán systém ADI. Při použití blesků jiných výrobců je použito standardní TTL měření. Korekce expozice s bleskem je –2 EV až +2 EV v krocích po 1/3 EV a není svázaná s korekcí expozice. Je možné využít i stupňovanou expozici 3 snímků s krokem 0,3 / 0,7 EV.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • Karel Omes
    Karel Omes
    Autor
    31.03.2010 21:11

    Snad trochu porovnání zde, je to sice z A850, ale řekl bych že se A450 chová ke strktuře oblohy stejně. jde také o ISO 200. jpg je ukázka celého snímku a tif je výřez 1:1 z RAW
    http://ok.charli.sweb.cz/testy/_DSC0709.jpg
    http://ok.charli.sweb.cz/testy/_DSC0709.tif

  • Petr Koritina
    Petr Koritina
    31.03.2010 22:19

    "struktura" a struktura není totéž :-)

  • Tomáš Hrubý
    Tomáš Hrubý
    31.03.2010 22:57

    čárlí - něco rušivého tam sice je, ale silně pochybuji, že to na fotce na papíře v A3 bude patrné - tohle mi nepřipadá jako podstatný problém.

  • Karel Omes
    Karel Omes
    Autor
    01.04.2010 10:54

    určitě ne

  • Fotograf 59
    Fotograf 59
    07.04.2010 17:27

    Nevim proc se zastavat Sony. Sum na zrcadlovce pri ISO 100 na modre obloze snad nikdy nebyl. Aspon vime, na co se mame "tesit". Hon za megapixely jako u kompaktu asi zacina :((

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (17)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram