Firma Pentax přispěla na trh digitálních zrcadlovek modelem Pentax K-x. V článku se podíváme detailněji na možnosti nastavení fotoaparátu a na reálné výsledky použitých podstatných funkcí.

HDR

Aneb jak zvládnout velký rozsah jasů. To vyřešil Pentax dobře. Lze vybrat ze dvou režimů tvorby snímku HDR. Exponují se tři snímky s různou expozicí a složí se v jeden. Jde fotit pouze přímým stiskem spouště, nebo pomocí dálkového ovládání. Nejde tedy se samospouští, což je škoda. Třeba to další firmware změní. Stabilizace se v HDR režimu vždy automaticky vypne – předpokládá se použití stativu (totéž platí pro použití samospouště). Nejsou dostupné digitální filtry ani režim Cross Processing.

Ukázka použití režimů HDR (bez, HDR1, HDR2) – náhledy snímků

Běžná expozice HDR1 HDR2

Originály snímků v různých režimech úprav

Originál,běžná expozice, f/4.0, 1/13 s, ISO: 100, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 31 mm Originál, HDR1, f/4.0,ISO: 100, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 31 mm Originál, HDR2, f/4.0,ISO: 100, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 31 mm  Originál, HDR2+stín3, f/4.0,ISO: 100, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 31 mm

Výřezy ze snímků pro různá nastavení funkcí korekce přepalů (DR200), kompenzace stínů, HDR

Náhled (R) Výřezy (R) Výřezy

Další nastavení snímání

Expoziční režimy

K dispozici jsou mimo základních režimů expozice (P,Tv,Av,M a výše uvedeného Sv) scénické režimy – Portrét, Krajina, Makro, Pohybující se objekt, Portrét noční scény, Bez blesku, které jsou na hlavním voliči. Nebo můžete zvolit jeden z dalších deseti režimů pod položkou SCN voliče. Uvedené scénické režimy lze libovolně kombinovat s výše uvedenými filtry a nastaveními. A pokud ani to nestačí nastavíte Automatický výběr režimu (Auto Pict), který vybere z variant Standardní, Portrét, Krajina, Makro, Pohybující se objekt, Portrét noční scény.

LCD v režimu focení Dostupne funkce po stisku INFO
Digitální filtry
Dostupné funkce  (FW 1.00) Nastavení funkcí

Když uvedu, že jeden snímek lze pořídit i 100 000 způsoby, nebudete tomu asi ani věřit. Je to dáno vzájemnou možnou kombinací všech možných nastavení zpracování snímků. Mezi ně patří typ snímku (7 druhů), Cross Processing (vypnuto x zapnuto – upraví nestandardně barvy a kontrast snímku; nový FW 1.01 jej doplňuje o další tři druhy efektů), digitální filtr (9 druhů s různou úrovní), režim HDR, korekce přepalů (vypnuto x DR200 – prakticky se aktivací této funkce zvýší nejnižší ISO na ISO200 a zvětší se dynamický rozsah), kompenzace stínů (čtyři úrovně), korekce zkreslení objektivu, nastavení korekce aberace (obojí vyp. x zap.; korekce lze provést jen při použití objektivu DA, DA L nebo D FA), vyvážení bílé (13 + jemné doladění), míra redukce šumu (zapnout pro delší časy, zapnout pro vyšší ISO a zvolit současně míru (4 režimy)). A najdeme i multiexpozici (až 9 snímků). Reálně platí, že je poměrně obtížné se v takovém množství možností rychle orientovat.

Přímé volby Přímé volby
Přímé volby Přímé volby

Podstatné je, že lze (samozřejmě) snímat i do formátu RAW (12bit), kde některé „barevné“ úpravy odpadají a lze je v případě potřeby nechat na PC.

A jako poslední jsem si nechal popis funkce, která zajistí expozici v okamžiku, kdy do daného místa zaostření vstoupí objekt (typicky člověk,zvíře,…). K aktivaci dojde pomocí Záchytného ostření v položce 21 v záložce C. Ale ani po přečtení manuálu není jasné, jak funkci opravdu spustit. Po detailním přečtení je jasné, že popis použití obsahuje nepřesnosti.

Prohlížení a úpravy při prohlížení

LCD při prohlížení Prohlížení - dostupné úpravy
Detail Úprava při prohlížení - filtry

Výdrž fotoaparátu, provozní časy

Umístění 4xAA baterií a SD karty

Pentax vyžaduje baterie v dobré kondici. Nové Energizer Ultimate (alkalické) vydržely cca 40 snímků, pak aparát oznámil, že „jsou vyčerpané“. Podle informací na www.pentax.cz opravuje FW 1.01 měření kapacity baterií, je tedy možné, že s ním kvalitní alkalické vydrží to, co mají. Použil jsem zcela nové dobíjecí Sanyo 2700mAh. Ty se mi již během dalšího používání vybít nepodařilo.

V režimu kontinuálního snímání lze nafotit s frekvencí cca 4,7 snímků za sekundu až 17 snímků (5RAW), pak se ukládání zpomalí. V režimu pomalého kontinuálního snímání lze fotit cca 2sn/s v JPG do zaplnění karty, ve formátu RAW cca 11 snímků.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
  • xMeda
    xMeda
    01.03.2010 03:23

    Proč mám Pentax K20D a Pentaxí objektivy? Proc jsme do labu koupili prave tento fajnovy Kx?

    Sepsal jsem to sem.. vcetne odkazu a dalsiho infa: http://pentax.xf.cz/

  • Daniel Zappe
    Daniel Zappe
    22.04.2010 15:56

    Polohu vybraného ostřícího bodu si není potřeba pamatovat, je vidět na displeji. A těsně po jeho vybrání si to snad zapamatuje každý :-)

  • Branislav Golkovský
    Branislav Golkovský
    26.04.2010 08:39

    Zdravím všetkých, sám vlastním tento model a som s ním nadmieru spokojný. Čo sa týka ostriacich bodov? Mám 11 ročného syna a po manuálnom výbere počtu ostriacich bodov mu nerobí problém zapametať si čo má navolené, tak naozaj neviem prečo by to malo robiť problém skúsenému fotografovi. Odporúčam všetkým kto má tú možnosť si tento prístroj zobrať do ruky a vyskúšať, nech tak urobia a nezatracujú ho po prečítaní recenzie.
    Záverom: "Najlepšia Entry - level DSLR roku 2010".
    Po mnohých oceneniach, ktoré získali produkty PENTAX počas minulého roka v printových médiách, Vám s potešením oznamujeme, že digitálna zrkadlovka PENTAX K-x bola asociáciou TIPA zvolená za „Najlepšia Entry - level digitálna zrkadlovka roku 2010. Digitálna zrkadlovka K-x so svojimi parametrami – rozlíšenie 12 Mpix, režim odstránenia prachu, optický stabilizátor obrazu, video režim, rýchlosť uzávierky až do 1/6000 s, rozsah citlivosti až do ISO 12800 – je excelentná pre plnohodnotné využitie všetkých funkcií digitálnej zrkadlovky. Zaujímavá cena a slušné technické vybavenie sú dobrou kombináciou pre každodenné fotografovanie. PENTAX je prvá značka, ktorá predstavila digitálnu zrkadlovku v 12-tich rôznych farbách. Okrem toho, sme presvedčení, že prestížne ocenenie, ktoré PENTAX digitálna zrkadlovka K-x získala, odráža nielen jej výnimočné technické schopnosti, ale aj snahu byť iný v tejto oblasti."
    Z vyhlásenia členov TIPA, ktorí rozhodli o udelení tohto prestížneho ocenenia na stretnutí 9. apríla 2010 v New Yorku.

    Prajem všetkým dobré svetlo:-)))

  • Urgy
    Urgy
    04.05.2010 23:45

    neviete niekto či sa dá na kx pripevniť batériový grip?

  • MV-foto
    MV-foto
    13.10.2010 23:20

    Vážení,
    mám K-x asi měsíc a jsem spokojený. Je to moje první digizrcadlovka.
    Předtím dlouhá léta Zenit a Praktica.
    Jiné digizrcadlovky jsem měl nějaký čas půjčené, tak jsem úplně do neznáma nešel.
    Vybíral jsem dlouho, hlavně finance byly silně omezené.
    Volba padla po velkém studování dostupných informací právě na tento Pentax.
    Abych to shrnul, K-x mě ničím nepřekvapila.
    Vše o ní jsem měl už pečlivě načtené, okamžitě jsem byl jako doma.
    Všechny chválené vlastnosti jsou pravdivé.
    Ty první origo baterky vydržely cca 1300 snímků!
    Pravda, bleskem fotím minimálně, tak 30 snímků asi.
    I na dobíjecí AA vydrží dost hodně a to je nemám nejlepší ani nejnovější.
    Přidám pár postřehů k zaostřovacím bodům.
    Fotím z 99% přes hledáček, LV skoro nepoužívám.
    Jsem zvyklý ostřit na středový, tedy ostřím výhradně na něj a překomponuji. Jsem schopen se s absencí ostřících bodů, vlastně bodu, vyrovnat.
    Vadí mi to, ale zase ne moc.
    Dle různých srovnání je toto snad jediná nevýhoda proti srovnatelné konkurenci.
    Taky proto jsem si K-x koupil, protože jsem předpokládal, že mi to nebude činit potíže.

    Ze všech těchto důvodů nesouhlasím se závěrem testu: "...Při focení přes hledáček nevíte, kam aparát ostří. Je zřejmé, že aparát míří především k užívání živého náhledu, kde tento problém není...".
    Fotoaparát ostří tam, kam chci já!
    Přece to nenechám jako jeho volbu?!
    Živý náhled využívám minimálně, asi nejsem ten typ, co ho nějak extra potřebuje.
    Tolik tedy jedno subjektivní hodnocení K-x od nadšeného fotoamatéra.
    VladaM

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (51)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram