Fotoaparát.cz

Pentax K-x

Firma Pentax přispěla na trh digitálních zrcadlovek modelem Pentax K-x. V článku se podíváme detailněji na možnosti nastavení fotoaparátu a na reálné výsledky použitých podstatných funkcí.

Pentax K-x, pohled shora

Těla současných nejlevnějších zrcadlovek působí prakticky stejně. Je to dáno tím, že jsou poměrně malá, plastová, vždy s pořádným gripem. Ergonomie Pentaxu K-x nevybočuje z této uniformity a dá se tedy říci, že padne do ruky velmi dobře. Po nějakém čase si osvojíte i způsob nastavení základních funkcí.

Pravá strana Levá strana

Technické možnosti fotoaparátu

S vyklopeným bleskem Umístění 4xAA baterií a SD karty

Fotoaparát umožňuje nastavit čas expozice od 1/6000 s až do 30s a také režim Bulb (při kterém je nejvyšší citlivost ISO1600). Clona u setového objektivu SMC Pentax-DAL 18–55mm je od f/3,5 do f/22.

Nastavení fotoaparátu Nastavení fotoaparátu

Citlivost lze vybrat z hodnot ISO 100, 200, 400, 800, 1600, 3200, 6400, 12800. Obě krajní hodnoty se musí povolit v Menu. V režimu DR200 (korekce přepalů = zvětšení dynamického rozsahu) je nejnižší hodnota citlivosti posunuta na ISO200.

Mezi technické speciality Pentaxu patří priorita citlivosti Sv. Zde lze vybrat z hodnot (liší se od standardního výběru): 100, 125, 160, 200, 250, 320, 400, 500, 640, 800, 1000, 1250, 1600, 2000, 2500, 3200, 4000, 5000, 6400, 8000, 10000, 12800.

Blesk disponuje všemi možnými režimy, ale jejich dostupnost závisí na zvoleném expozičním režimu. Synchronizační čas je 1/180s a delší. Směrné číslo pro ISO200 je GN16. Nastavit lze: synchronizace s denním světlem, synchronizace s delšími expozičními časy, funkce automatického vyklopení. Zapnout lze i bezdrátové řízení externích blesků pomocí blesku vestavného. V případě potřeby si pro zaostření také přisvítí bleskem.

Nastavení fotoaparátu Nastavení fotoaparátu - detail
Nastavení fotoaparátu

Redukci vibrací řeší čip 12Mpx CMOS. Má dva režimy – vypnuto, zapnuto. Nastavuje se zvlášť pro režim focení a zvlášť pro video. Pentax uvádí, že dokáže prodloužit expoziční čas až o 4EV. Příjemnou pomůckou je mechanické „oklepání“ prachu ze snímače, které najdeme v Menu. Pentax K-x disponuje i speciálním režimem pro eliminaci vadných pixelů – funkcí Mapa pixelů.

Rozměry snímků jsou pro JPEG: [12M] 4288×2848 pixelů, [10M] 3936×2624 pixelů. Pro RAW platí totéž, co pro 12Mpx JPEG.

Již tradičně lze „Zelenému tlačítku“ přiřadit funkci – ta se určuje v Menu. Při použití samospouště se předsklopí zrcátko.

Tělo s příslušenstvím, ale bez objektivu má hmotnost 680g, včetně dodávaného objektivu DAL 18–55mm 885 gramů. Rozměry těla jsou 123×92×68 mm.

Video, PC konektor Zadní strana

Hledáček pokrývá cca 96% scény, při zvětšení 0,85×. Má dioptrickou korekci v rozsahu –2,5D až +1,5D. LCD má velikost 2,7" a je tvořen 230 000 body. Živý náhled pokrývá 100% scény.

Pohled do hledáčku

Podrobnou specifikaci fotoaparátu Pentax K-x naleznete na www.pentax.cz.

Živý náhled (LV)

Záložka s LV je "hluboko"

Trochu mě zarazilo, že LV nemá vlastní záložku, ale je pouze jako „řádek“ v menu. Volba typu ostření v případě LV je tedy hluboko v Menu. Nastavení pro režim videa je na tom prakticky stejně.

Živý náhled + zvětšení

Ostření při LV může být ve třech různých režimech. Detekce obličeje, detekce kontrastu, pomocí ostřících bodů. V prvních dvou vše funguje obdobně jako u klasického kompaktu – ostří se porovnáním kontrastu, případně vyhledáním obličeje (neumí detekci úsměvu). Automatické ostření po namáčknutí spouště je však podivné – objektiv projede z „dorazu na doraz“ a teprve pak se vrátí na nejostřejší místo. Ostření pomocí ostřících bodů vyžaduje samozřejmě zdvihnutí zrcátka, zaostření a sklopení zrcátka.

Menu LV Ostření při použití ostřících bodů

Škoda, že nastavení ostření pomocí ostřících bodů je závislé na nastavení „globálním“. Chceme-li totiž v režimu LV ostřit na libovolný z 11 bodů, ale v globálním nastavení máme pevně zvolen bod prostřední (abychom alespoň tušili, kam je zaostřeno), pak v LV lze ostřit také jen na střed. Očekával bych, že nastavení LV bude ignorovat nastavení „globální“, a že si bod zaostření budu moci určit vždy.

Menu LV - detekce kontrastu Volba místa ostření při detekci kontrasu

Kladem je, že v režimu ostření pomocí detekce kontrastu lze posouvat ostřícím bodem libovolně po velké části plochy snímku.

Zoom při ostření
Režim ostření detekce tváře Režim ostření detekce tváře

Video

V režimu video lze nastavit poměr stran 16:9 (0,9Mpx), 4:3(0,3Mpx), tři úrovně komprese, nahrávání zvuku (zap. x vyp.), nastavit clonu (Auto x Fixní) a stabilizaci (zap. x vyp.). Maximální rozlišení je 1280×720/24. Aparát při natáčení videa automaticky neostří, zůstane zaostřeno podle prvního snímku. Druh ostření je shodný s ostřením v režimu LV. Ostřit lze samozřejmě v případě potřeby manuálně. S vyšší fixní clonou lze dosáhnout vhodného zaostření.

HDR

Aneb jak zvládnout velký rozsah jasů. To vyřešil Pentax dobře. Lze vybrat ze dvou režimů tvorby snímku HDR. Exponují se tři snímky s různou expozicí a složí se v jeden. Jde fotit pouze přímým stiskem spouště, nebo pomocí dálkového ovládání. Nejde tedy se samospouští, což je škoda. Třeba to další firmware změní. Stabilizace se v HDR režimu vždy automaticky vypne – předpokládá se použití stativu (totéž platí pro použití samospouště). Nejsou dostupné digitální filtry ani režim Cross Processing.

Ukázka použití režimů HDR (bez, HDR1, HDR2) – náhledy snímků

Běžná expozice HDR1 HDR2

Originály snímků v různých režimech úprav

Originál,běžná expozice, f/4.0, 1/13 s, ISO: 100, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 31 mm Originál, HDR1, f/4.0,ISO: 100, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 31 mm Originál, HDR2, f/4.0,ISO: 100, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 31 mm  Originál, HDR2+stín3, f/4.0,ISO: 100, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 31 mm

Výřezy ze snímků pro různá nastavení funkcí korekce přepalů (DR200), kompenzace stínů, HDR

Náhled (R) Výřezy (R) Výřezy

Další nastavení snímání

Expoziční režimy

K dispozici jsou mimo základních režimů expozice (P,Tv,Av,M a výše uvedeného Sv) scénické režimy – Portrét, Krajina, Makro, Pohybující se objekt, Portrét noční scény, Bez blesku, které jsou na hlavním voliči. Nebo můžete zvolit jeden z dalších deseti režimů pod položkou SCN voliče. Uvedené scénické režimy lze libovolně kombinovat s výše uvedenými filtry a nastaveními. A pokud ani to nestačí nastavíte Automatický výběr režimu (Auto Pict), který vybere z variant Standardní, Portrét, Krajina, Makro, Pohybující se objekt, Portrét noční scény.

LCD v režimu focení Dostupne funkce po stisku INFO
Digitální filtry
Dostupné funkce  (FW 1.00) Nastavení funkcí

Když uvedu, že jeden snímek lze pořídit i 100 000 způsoby, nebudete tomu asi ani věřit. Je to dáno vzájemnou možnou kombinací všech možných nastavení zpracování snímků. Mezi ně patří typ snímku (7 druhů), Cross Processing (vypnuto x zapnuto – upraví nestandardně barvy a kontrast snímku; nový FW 1.01 jej doplňuje o další tři druhy efektů), digitální filtr (9 druhů s různou úrovní), režim HDR, korekce přepalů (vypnuto x DR200 – prakticky se aktivací této funkce zvýší nejnižší ISO na ISO200 a zvětší se dynamický rozsah), kompenzace stínů (čtyři úrovně), korekce zkreslení objektivu, nastavení korekce aberace (obojí vyp. x zap.; korekce lze provést jen při použití objektivu DA, DA L nebo D FA), vyvážení bílé (13 + jemné doladění), míra redukce šumu (zapnout pro delší časy, zapnout pro vyšší ISO a zvolit současně míru (4 režimy)). A najdeme i multiexpozici (až 9 snímků). Reálně platí, že je poměrně obtížné se v takovém množství možností rychle orientovat.

Přímé volby Přímé volby
Přímé volby Přímé volby

Podstatné je, že lze (samozřejmě) snímat i do formátu RAW (12bit), kde některé „barevné“ úpravy odpadají a lze je v případě potřeby nechat na PC.

A jako poslední jsem si nechal popis funkce, která zajistí expozici v okamžiku, kdy do daného místa zaostření vstoupí objekt (typicky člověk,zvíře,…). K aktivaci dojde pomocí Záchytného ostření v položce 21 v záložce C. Ale ani po přečtení manuálu není jasné, jak funkci opravdu spustit. Po detailním přečtení je jasné, že popis použití obsahuje nepřesnosti.

Prohlížení a úpravy při prohlížení

LCD při prohlížení Prohlížení - dostupné úpravy
Detail Úprava při prohlížení - filtry

Výdrž fotoaparátu, provozní časy

Umístění 4xAA baterií a SD karty

Pentax vyžaduje baterie v dobré kondici. Nové Energizer Ultimate (alkalické) vydržely cca 40 snímků, pak aparát oznámil, že „jsou vyčerpané“. Podle informací na www.pentax.cz opravuje FW 1.01 měření kapacity baterií, je tedy možné, že s ním kvalitní alkalické vydrží to, co mají. Použil jsem zcela nové dobíjecí Sanyo 2700mAh. Ty se mi již během dalšího používání vybít nepodařilo.

V režimu kontinuálního snímání lze nafotit s frekvencí cca 4,7 snímků za sekundu až 17 snímků (5RAW), pak se ukládání zpomalí. V režimu pomalého kontinuálního snímání lze fotit cca 2sn/s v JPG do zaplnění karty, ve formátu RAW cca 11 snímků.

Další ukázkové snímky

Ukázka použití filtru „Výtažková barva“

Filtr "Výtažková barva" Filtr "Výtažková barva"
Filtr "Výtažková barva" Filtr "Výtažková barva"

Originální snímky

(R) Originál, f/7.1, 1/320 s, ISO: 100, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 27 mm (R) Originál, f/8.0, 1/800 s, ISO: 400, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 27 mm  (R) Originál, f/6.3, 1/250 s, ISO: 100, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 82 mm

Náhled na pokrytí bleskem

Náhled, f/4.0, 1/15 s, ISO: 800, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 27 mm Náhled, f/5.6, 1/40 s, ISO: 800, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 82 mm

Barevná vada (aberace) při nejkratším ohnisku (bez redukce, s redukcí) a při nejdelším ohnisku (bez redukce)

(R) Výřezy

Pro delší ohniska chromatická vada obecně mizí. Proto ji na třetím výřezu (i bez zásahu SW aparátu) praktcky nenajdete. Na prvním je zřetelná, na druhém vymizela použitím příslušné funkce azurová část. Červená je však potlačena málo.

Šum

Náhled na scénu Náhled na scénu
(R) Výřezy (R) Výřezy

Fotoaparát byl nastaven tak, aby „odšumování“ buď neprobíhalo, nebo probíhalo od ISO400. Je zřejmé, že standardní úroveň „odšumování“ na urovni střední odvádí dobře svou práci v oblasti barevného šumu aniž výrazně potlačuje kresbu. ISO 1600 je dobře použitelné, ISO3200 již redukci šumu vyžaduje, u vyšších citlivostí dochází k zřetelné degradaci buď vlivem šumu, nebo „odšumění“.

Shrnutí a závěr

Ergonomie, příslušenství, možnosti nastavení, ale především cena – to vše ovlivňuje výběr při koupi fotoaparátu. Kompletní soubor příslušenství Pentax najdete na stránkách Pentaxu. Možnosti nastavení fotoaparátu Pentax K-x obsahují asi vše, co vás napadne. Především kompenzaci stínů, přepalů a přímou tvorbu HDR. Najdeme i režim Video v HD rozlišení.

Za největší chybu ve vybavení považuji absenci zaostřovacích bodů v hledáčku. Při focení přes něj nevíte, kam aparát ostří. Je zřejmé, že aparát míří především k užívání živého náhledu, kde tento problém není. Cena setu s objektivem SMC Pentax-DAL 18–55 mm je pod 13 700,–. Jde o nejlevnější model Pentaxu a jeden z nejlevnějších modelů vůbec.

Děkuji firmě Pentec spol. s r.o., která je výhradním distributorem značky Pentax v ČR za zapůjčení fotoaparátu K-x k redakčnímu testu.