Firma Pentax přispěla na trh digitálních zrcadlovek modelem Pentax K-x. V článku se podíváme detailněji na možnosti nastavení fotoaparátu a na reálné výsledky použitých podstatných funkcí.

Pentax K-x, pohled shora

Těla současných nejlevnějších zrcadlovek působí prakticky stejně. Je to dáno tím, že jsou poměrně malá, plastová, vždy s pořádným gripem. Ergonomie Pentaxu K-x nevybočuje z této uniformity a dá se tedy říci, že padne do ruky velmi dobře. Po nějakém čase si osvojíte i způsob nastavení základních funkcí.

Pravá strana Levá strana

Technické možnosti fotoaparátu

S vyklopeným bleskem Umístění 4xAA baterií a SD karty

Fotoaparát umožňuje nastavit čas expozice od 1/6000 s až do 30s a také režim Bulb (při kterém je nejvyšší citlivost ISO1600). Clona u setového objektivu SMC Pentax-DAL 18–55mm je od f/3,5 do f/22.

Nastavení fotoaparátu Nastavení fotoaparátu

Citlivost lze vybrat z hodnot ISO 100, 200, 400, 800, 1600, 3200, 6400, 12800. Obě krajní hodnoty se musí povolit v Menu. V režimu DR200 (korekce přepalů = zvětšení dynamického rozsahu) je nejnižší hodnota citlivosti posunuta na ISO200.

Mezi technické speciality Pentaxu patří priorita citlivosti Sv. Zde lze vybrat z hodnot (liší se od standardního výběru): 100, 125, 160, 200, 250, 320, 400, 500, 640, 800, 1000, 1250, 1600, 2000, 2500, 3200, 4000, 5000, 6400, 8000, 10000, 12800.

Blesk disponuje všemi možnými režimy, ale jejich dostupnost závisí na zvoleném expozičním režimu. Synchronizační čas je 1/180s a delší. Směrné číslo pro ISO200 je GN16. Nastavit lze: synchronizace s denním světlem, synchronizace s delšími expozičními časy, funkce automatického vyklopení. Zapnout lze i bezdrátové řízení externích blesků pomocí blesku vestavného. V případě potřeby si pro zaostření také přisvítí bleskem.

Nastavení fotoaparátu Nastavení fotoaparátu - detail
Nastavení fotoaparátu

Redukci vibrací řeší čip 12Mpx CMOS. Má dva režimy – vypnuto, zapnuto. Nastavuje se zvlášť pro režim focení a zvlášť pro video. Pentax uvádí, že dokáže prodloužit expoziční čas až o 4EV. Příjemnou pomůckou je mechanické „oklepání“ prachu ze snímače, které najdeme v Menu. Pentax K-x disponuje i speciálním režimem pro eliminaci vadných pixelů – funkcí Mapa pixelů.

Rozměry snímků jsou pro JPEG: [12M] 4288×2848 pixelů, [10M] 3936×2624 pixelů. Pro RAW platí totéž, co pro 12Mpx JPEG.

Již tradičně lze „Zelenému tlačítku“ přiřadit funkci – ta se určuje v Menu. Při použití samospouště se předsklopí zrcátko.

Tělo s příslušenstvím, ale bez objektivu má hmotnost 680g, včetně dodávaného objektivu DAL 18–55mm 885 gramů. Rozměry těla jsou 123×92×68 mm.

Video, PC konektor Zadní strana

Hledáček pokrývá cca 96% scény, při zvětšení 0,85×. Má dioptrickou korekci v rozsahu –2,5D až +1,5D. LCD má velikost 2,7" a je tvořen 230 000 body. Živý náhled pokrývá 100% scény.

Pohled do hledáčku

Podrobnou specifikaci fotoaparátu Pentax K-x naleznete na www.pentax.cz.

Živý náhled (LV)

Záložka s LV je "hluboko"

Trochu mě zarazilo, že LV nemá vlastní záložku, ale je pouze jako „řádek“ v menu. Volba typu ostření v případě LV je tedy hluboko v Menu. Nastavení pro režim videa je na tom prakticky stejně.

Živý náhled + zvětšení

Ostření při LV může být ve třech různých režimech. Detekce obličeje, detekce kontrastu, pomocí ostřících bodů. V prvních dvou vše funguje obdobně jako u klasického kompaktu – ostří se porovnáním kontrastu, případně vyhledáním obličeje (neumí detekci úsměvu). Automatické ostření po namáčknutí spouště je však podivné – objektiv projede z „dorazu na doraz“ a teprve pak se vrátí na nejostřejší místo. Ostření pomocí ostřících bodů vyžaduje samozřejmě zdvihnutí zrcátka, zaostření a sklopení zrcátka.

Menu LV Ostření při použití ostřících bodů

Škoda, že nastavení ostření pomocí ostřících bodů je závislé na nastavení „globálním“. Chceme-li totiž v režimu LV ostřit na libovolný z 11 bodů, ale v globálním nastavení máme pevně zvolen bod prostřední (abychom alespoň tušili, kam je zaostřeno), pak v LV lze ostřit také jen na střed. Očekával bych, že nastavení LV bude ignorovat nastavení „globální“, a že si bod zaostření budu moci určit vždy.

Menu LV - detekce kontrastu Volba místa ostření při detekci kontrasu

Kladem je, že v režimu ostření pomocí detekce kontrastu lze posouvat ostřícím bodem libovolně po velké části plochy snímku.

Zoom při ostření
Režim ostření detekce tváře Režim ostření detekce tváře

Video

V režimu video lze nastavit poměr stran 16:9 (0,9Mpx), 4:3(0,3Mpx), tři úrovně komprese, nahrávání zvuku (zap. x vyp.), nastavit clonu (Auto x Fixní) a stabilizaci (zap. x vyp.). Maximální rozlišení je 1280×720/24. Aparát při natáčení videa automaticky neostří, zůstane zaostřeno podle prvního snímku. Druh ostření je shodný s ostřením v režimu LV. Ostřit lze samozřejmě v případě potřeby manuálně. S vyšší fixní clonou lze dosáhnout vhodného zaostření.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • xMeda
  xMeda
  01.03.2010 03:23

  Proč mám Pentax K20D a Pentaxí objektivy? Proc jsme do labu koupili prave tento fajnovy Kx?

  Sepsal jsem to sem.. vcetne odkazu a dalsiho infa: http://pentax.xf.cz/

 • Daniel Zappe
  Daniel Zappe
  22.04.2010 15:56

  Polohu vybraného ostřícího bodu si není potřeba pamatovat, je vidět na displeji. A těsně po jeho vybrání si to snad zapamatuje každý :-)

 • Branislav Golkovský
  Branislav Golkovský
  26.04.2010 08:39

  Zdravím všetkých, sám vlastním tento model a som s ním nadmieru spokojný. Čo sa týka ostriacich bodov? Mám 11 ročného syna a po manuálnom výbere počtu ostriacich bodov mu nerobí problém zapametať si čo má navolené, tak naozaj neviem prečo by to malo robiť problém skúsenému fotografovi. Odporúčam všetkým kto má tú možnosť si tento prístroj zobrať do ruky a vyskúšať, nech tak urobia a nezatracujú ho po prečítaní recenzie.
  Záverom: "Najlepšia Entry - level DSLR roku 2010".
  Po mnohých oceneniach, ktoré získali produkty PENTAX počas minulého roka v printových médiách, Vám s potešením oznamujeme, že digitálna zrkadlovka PENTAX K-x bola asociáciou TIPA zvolená za „Najlepšia Entry - level digitálna zrkadlovka roku 2010. Digitálna zrkadlovka K-x so svojimi parametrami – rozlíšenie 12 Mpix, režim odstránenia prachu, optický stabilizátor obrazu, video režim, rýchlosť uzávierky až do 1/6000 s, rozsah citlivosti až do ISO 12800 – je excelentná pre plnohodnotné využitie všetkých funkcií digitálnej zrkadlovky. Zaujímavá cena a slušné technické vybavenie sú dobrou kombináciou pre každodenné fotografovanie. PENTAX je prvá značka, ktorá predstavila digitálnu zrkadlovku v 12-tich rôznych farbách. Okrem toho, sme presvedčení, že prestížne ocenenie, ktoré PENTAX digitálna zrkadlovka K-x získala, odráža nielen jej výnimočné technické schopnosti, ale aj snahu byť iný v tejto oblasti."
  Z vyhlásenia členov TIPA, ktorí rozhodli o udelení tohto prestížneho ocenenia na stretnutí 9. apríla 2010 v New Yorku.

  Prajem všetkým dobré svetlo:-)))

 • Urgy
  Urgy
  04.05.2010 23:45

  neviete niekto či sa dá na kx pripevniť batériový grip?

 • MV-foto
  MV-foto
  13.10.2010 23:20

  Vážení,
  mám K-x asi měsíc a jsem spokojený. Je to moje první digizrcadlovka.
  Předtím dlouhá léta Zenit a Praktica.
  Jiné digizrcadlovky jsem měl nějaký čas půjčené, tak jsem úplně do neznáma nešel.
  Vybíral jsem dlouho, hlavně finance byly silně omezené.
  Volba padla po velkém studování dostupných informací právě na tento Pentax.
  Abych to shrnul, K-x mě ničím nepřekvapila.
  Vše o ní jsem měl už pečlivě načtené, okamžitě jsem byl jako doma.
  Všechny chválené vlastnosti jsou pravdivé.
  Ty první origo baterky vydržely cca 1300 snímků!
  Pravda, bleskem fotím minimálně, tak 30 snímků asi.
  I na dobíjecí AA vydrží dost hodně a to je nemám nejlepší ani nejnovější.
  Přidám pár postřehů k zaostřovacím bodům.
  Fotím z 99% přes hledáček, LV skoro nepoužívám.
  Jsem zvyklý ostřit na středový, tedy ostřím výhradně na něj a překomponuji. Jsem schopen se s absencí ostřících bodů, vlastně bodu, vyrovnat.
  Vadí mi to, ale zase ne moc.
  Dle různých srovnání je toto snad jediná nevýhoda proti srovnatelné konkurenci.
  Taky proto jsem si K-x koupil, protože jsem předpokládal, že mi to nebude činit potíže.

  Ze všech těchto důvodů nesouhlasím se závěrem testu: "...Při focení přes hledáček nevíte, kam aparát ostří. Je zřejmé, že aparát míří především k užívání živého náhledu, kde tento problém není...".
  Fotoaparát ostří tam, kam chci já!
  Přece to nenechám jako jeho volbu?!
  Živý náhled využívám minimálně, asi nejsem ten typ, co ho nějak extra potřebuje.
  Tolik tedy jedno subjektivní hodnocení K-x od nadšeného fotoamatéra.
  VladaM

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (51)

Tisknout článek

Tip na článek

Přehledně: Nejlepší zrcadlovky
Přehledně: Nejlepší zrcadlovky

Ne­pře­berné množ­ství růz­ných mo­delů di­gi­tál­ních zr­ca­dlo­vek na­jdeme na čes­kém trhu, na­víc s často ne­pří­liš pře­hled­ným zna­če­ním. Po­tom se vý­robci ne­mo­hou di­vit, když zá­kaz­ník nemá po­nětí, jaká DSLR je pro něj ide­ální. Proto při­chá­zíme s pře­hle­dem, který při­nese světlo a po­může Vám s vý­bě­rem zr­ca­dlovky. Člá­nek je v říjnu 2021 ak­tu­a­li­zo­ván.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram