OLYMPUS E-450 pokračuje v řadě malých zrcadlovek od Olympusu se 4/3 systémem. K fotoaparátu jsem měl k dispozici makroobjektiv Zuiko 2/50 a profi objektiv ZUIKO 2.8-3,5/14-54. Více se o fotoaparátu dozvíte v následujícím redakčním testu.

Snímací funkce

Fotoaparát zapneme páčkovým vypínačem pod voličem režimů na horní stěně E-450 Při každém zapnutí aktivujeme proces ultrazvukového čištění CCD senzoru. Po dobu tohoto procesu bliká modrá kontrolka SSWF. Je-li na voliči režimů zvolen některý z režimů „P“ program, „A“ Priorita clony, „S“ priorita času závěrky a „M“ manuální nastavení, můžeme fotografovat podle vlastního nastavení většiny parametrů. V případě režimu „P“ tento nastavuje optimální clonu a čas v závislosti na použitém objektivu. Tento parametr jde jednoduše změnit za současného zachování správné expozice nastavovacím kolečkem za voličem režimů. Dále máme možnost volby z režimů: „Portrét“, „Krajina“, „Makro“, „Sport“ a „Noční foto“. Tyto režimy jsou optimálně přednastavené pro daný úkol, ale lze v nich některá nastavení měnit. Pro potřeby rychlého nastavení optimálních parametrů má E-450 naprogramováno 18 scénických režimů. Ukládat snímky lze ve formátech RAW a JPEG, nebo též kombinovaně. Snímky se ukládají na paměťové medium správně orientované, E-450 je vybavená senzorem polohy fotoaparátu, který je v činnosti i při prohlížení snímků.

Expozici dovolí E-450 nastavit v programových nastaveních od 60 sec.-1/4000 sec. s možností korekcí +/- 5 EV po 1/3EV, 1/2 EV, nebo 1EV. V režimu „S“ a „M“ lze nastavit dlouhé časy B (bulb), který může držet otevřenou závěrku až 30 minut. To by mělo stačit na většinu situací. Logika nastavení funkcí vyvedených na tlačítka je jednoduchá. Namáčkneme tl. funkce a kruhovým voličem pod voličem režimů nastavíme její parametr na správnou hodnotu. Celou operaci sledujeme pohodlně na TFT displeji. Při použití samospouště máme volbu mezi 2 sec. a 12-ti sec.

Pod reklamním heslem: „Každý může být uměleckým fotografem“ uvádí Olympus v E-450 několik tzv. Uměleckých funkcí, které mají onu přeměnu začátečníka v umělce zajistit. Jsou to funkce použité již v E-30 a E-620 a odbouráme-li reklamní nadsázku, evokující představy o zcela nekontrolovaném množení uměleckých fotografů, zbudou tři kreativní režimy, použitelné k ozvláštnění našich fotografických souborů. Pokud jsou vybrány a použity záměrně, k umocnění fotografované scény, můžeme je pak vnímat i jako „umělecké“.

Jsou to (cituji z materiálů Olympus):

PopArt

Filtr Pop Art transformuje normální každodenní výjevy do jasných a plně barevných pop-artových scén. Posílením saturace a výraznosti barev dociluje tento filtr živého stylu připomínajícího volnost a lehkost pop-artového období.

SoftFocus

Filtr měkkého rozostření ponoří snímky do éterické, snové atmosféry. Barvy se zdají měkčí a teplejší a propůjčí vaším snímkům styl jiných časů.

PinHole

Efekt dírkové kamery ztmaví okraje záběru, přitáhne oči k centrálnímu motivu a dodá snímku až tajemnou náladu.

Menu – Menu má dva způsoby nastavení. Rychlé, přímo v tabulce na displeji (ta může být pohotovostní, jen s nejdůležitějšími funkcemi, nebo úplná) a klasické, vstupem do menu. Zde můžeme nastavovat další nástroje, které pomohou k dokonalému vyladění snímků. Například nastavení vyvážení bílé Automaticky, na barevnou teplotu (2000 – 14000 K), přednastavené na symboly Slunce, Zamračeno, Stín, Žárovka, Zářivka (3 polohy) a ručně, jedním dotykem . Je možné pořídit snímky v černobílé stupnici s možností tónování v sépiových odstínech. Poměrně široké možnosti vlastního doladění snímku nabízí možnost korekce ostrosti, kontrastu, sytosti barev (saturace) a gradace snímku. Nastavit lze též barevný profil sRGB a Adobe RGB, vynucené čištění senzoru. Doplněno je též funkcí histogramu.

Stavový displej zobrazuje tyto nejdůležitější hodnoty nastavení: Měřící režim, Expoziční režim, Hodnota clony, Rychlost závěrky, Náhled expozičních úrovní, Úroveň kompenzace blesku, Indikátor kompenzace expozice, AE bracketing, ISO, Barevný prostor, Režim záznamu, Gradace, Kompenzační stupeň barevné saturace, Úroveň kompenzace ostrosti, Úroveň kompenzace kontrastu, Vyvážení bílé, Úroveň kompenzace vyvážení bílé, Redukce šumu, AEL upozornění, Režim blesku, Zaostřovací režim, AF zóna, Režim snímání, Počet uložitelných snímků, Paměťová karta, Indikátor nabití , Rozpoznání obličeje.

Zpětné přehrání snímků

Zpětné přehrání snímků spustíme tlačítkem přehrávání. Náběh prvního snímku je rychlý, stejně jako jeho zvětšení při prohlížení (až 14×). Obrázky na displeji jsou jasné a lze na nich dobře posoudit barvu a ostrost. Pro kontrolu expozice je možné zapnout funkci histogramu. Mezi jednotlivými snímky se pohybujeme šipkami a prodlevy nejsou delší, než 0,2 sec. Po připojení příslušného kabelu do sdruženého konektoru v E-450 lze přehrát na TV, nebo přímo tisknout na tiskárně. Pro přehrání snímků do PC je E-450 vybavená konečně již rychlým portem USB 2.2. Snímky lze v PC zpracovat dodaným softwarem OLYMPUS Master 2. Tento software umožňuje i poměrně přehlednou archivaci snímků. Pro náročnější úpravy je však lépe používat profesionální softwary typu Photoshop nebo Zoner.

Menu – zde můžeme obrázky otáčet, řadit do kalendáře a zobrazovat až 100 snímků na ploše displeje. Dále můžeme s vybranými snímky tvořit Slideshow, uzamknout snímky proti přemazání, formátovat paměťovou kartu, tisknout přímo na tiskárně (PictBridge kompatabilní) atd.

V playbacku snímku lze zobrazit: Expoziční režim, měřící režim, rychlost závěrky, hodnota clony, úroveň kompenzace expozice, ISO, barevný prostor, režim vyvážení bílé, úroveň kompenzace vyvážení bílé, ohnisková vzdálenost, zaostřovací zóna, typ souboru, režim snímku, název souboru, velikost obrazu, zaznamenaný typ karty, Náhled expozičních úrovní Histogram (R,G,B režim), indikace přeexpozice, indikace podexpozice.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Petr Štefek
  Petr Štefek
  09.10.2009 12:28

  ...tento článek tu zcela jistě není od 5.10.2009 ... .-) onehdy...cca, v pondělí jsem u tohoto článku konstatoval(v duchu), že nikomu nestojí za to ani oznámkovat autora ... článek je tu cca. 14 dní ..bez odezvy ... což je smutné ... pro FA ...
  Petr Štefek

 • Karel Luffer
  Karel Luffer
  10.10.2009 16:47

  Zdravím...přál bych si redukci na oly objektivy:-), citlivost na 1600 dělá zajímavé zrnko a myslím že použitelné v čb, samo, že bez odšumování, to se nepovedlo. Další kvalitní přírůstek, který bude oblíben především u českých žen:-)

 • Carlosk001
  Carlosk001
  13.02.2010 14:24

  Dobrý den, tak si pročítám tuto recenzi a říkám si , že něco velmi podobného jsem už četl. Nedalo mi to a hledal jsem recenze na fotoaparáty E-420 a E410. A jaké bylo moje překvapení, když jsem zjistil, že toto není test fotoaparátu E-450, ale po třetí test E-410. Jen je přepsáno E-410 na E-450 a přidány nové fotografie. Je mi jasné že velké rozdíly mezi těmito přístroji nejsou, ale takto se snad recenze nedělají.

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (3)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram