Další kapesní ultrazoom prošel naším uživatelským testem. Tentokrát je jím Panasonic DMC-TZ5. O jak rychlou a pohotovou "mašinku" se jedná? K čemu se hodí a k čemu naopak ne? Na tyto otázky hledejte odpovědi u "živých" snímků v testu.

Stručná charakteristika

Panasonic DMC-TZ5 je kompaktní 9,1 Mpx fotoaparát s desetinásobným optickým zoomem a je dalším zástupcem řady TZ V základním balení najdete fotoaparát, Li-ion baterii, nabíječku, řemínek na zavěšení na ruku, CD se softwarem a manuál. Karta není součástí balení, protože aparát disponuje interní pamětí (cca 50 MB). Jde o plně automatický aparát s mnoha scénickými režimy, režimem makro a s režimem natáčení ozvučeného videa. Časy závěrky volí od 8 s do 1/2000 s. V režimu Hvězdná obloha lze však použít čas až 60 s. Při videu lze použít optický zoom.

Tělo a ovládání fotoaparátu

Aparát s rozměry cca 103×59×37 mm (bez výstupků) a hmotností cca 240 gramů (včetně baterie a karty) tvoří spojovací článek mezi ultrazoomy a kapesními aparáty. Já měl k dispozici variantu v hnědé barvě. Ovládání je tradičně velmi jednoduché.

Hmotnost 242g

Na horní stěně najdete volič režimů, vypínač, spoušť, páčku zoomu, tlačítko pro volbu režimu stabilizace a tlačítko pro rychlou změnu ohniska. Také reproduktor s mikrofonem se nachází na vrchní straně aparátu. Konektor napájení, A/V konektor sdružený s USB 2.0, najdeme na pravé straně pod plastovým krytem. Na dolní straně je prostor pro baterii a SD kartu. TZ5 podporuje i SDHC karty.

Zadní strana Horní strana
Pravý bok Levý bok

Zadní straně dominuje 3" LCD displej. Další ovládací prvky jsou vpravo od něj. Tlačítko DISPLAY pro určení množství zobrazených informací, tlačítko pro mazání snímků a sdružené vícepolohové tlačítko s volbou bracketingu, režimu rychlého prohlížení, režimu blesku a samospouště. Uprostřed nich je tlačítko menu/set. Sekvenční focení je dostupné přes Menu přístroje.

LCD a CCD

Ovládací prvky Umístění baterie a karty SD (SDHC)

3" LCD má 460 800 bodů. Byl dobře čitelný jak za slunného počasí, tak za sníženého osvětlení. A je, jak je v této kategorii obvyklé, opravdu výborný. Jeho jas lze měnit v menu nebo skokem tlačítkem Display. CCD je 9,1 efektivních Mpx čip velikosti 1/2,33". Zaznamenávat lze v maximálním rozlišení 3456×2592 / 3552×2368 / 3712×2088 v poměru stran 4:3/3:2/16:9 (takže nejde jen o pouhý ořez). V režimu video snímá v rozlišení 1280×720, 848×480 (16:9), 640×480 či 320×240 bodů při maximální frekvenci 30 snímků za sekundu. Hledáčkem aparát nedisponuje.

Objektiv a ostření

Opět je použit vlastní Leica objektiv s rozsahem 28 – 280mm (35mm ekv.). Světelnost je v rozmezí 3,3 – 4,9. Maximální clonové číslo je 8,0 pro nejkratší a 11 pro nejdelší ohnisko. Pro dané rozlišení se rozsah zoomu odpovídajícím způsobem mění. Dobré je, že pro rychlou změnu krajních ohnisek je k dispozici speciální tlačítko „Easy zoom“.

Nejmenší zaostřitelná vzdálenost je cca 5cm od objektivu (režim makro). Aparát jako celek ostří ve všech režimech nadprůměrně rychle a přesně.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Martin Veselka
  Martin Veselka
  28.06.2008 14:11

  Pokud vím, mají tyto kompakty Panasoniku jen dvoupolohovou clonu - min a max, expozice se reguluje časem.

 • Petr Koritina
  Petr Koritina
  Autor
  30.06.2008 20:47

  Clona: Bude to tak (řada TZ), mám na všech snímcích pouze "krajní" hodnoty závisející na použitém ohnisku (3,3-4,9 x 8-11).

  Video - ano. Limit je 15 minut nebo 2GB podle toho, co je dříve (16:9 30fps dojde za cca 8 minut). Pokud je to pro Vás limitující, doporučuji videokameru.

 • Dawna
  Dawna
  30.06.2008 22:36

  Délku videa považuji za dostatečnou, jen to nebylo v článku. Neustálé rozostřování bych za limitující asi považoval.

 • Vai
  Vai
  02.07.2008 09:42

  Chybné zaostřování při nátáčení videa se dá vyřešit aktualizací firmware - viz http://panasonic.jp/support/global/cs/dsc/download/TZ4_5/index.html

 • BTTB
  BTTB
  22.07.2008 11:15

  Práve som sa vrátil z dovolenky, celkový stav 3750 fotografii :). Pri vypnuti stabilizátora viete nastaviť pri ISO 100 pevny čas expozicie na 1 sec., teda na stative takto viete urobit fotky aj s malymi detailami. Pri videu pri zachovaní 9 bodového ostrenia naozaj zoom nedoostruje, ale pri výbere fast stred je to lepšie, skúsim ale inštalnuť aj ten firmware, možno to bude ešte lepšie. ISO som používal automaticke max 400, fotky sú pekné a farby tiež, niekedy vzhľadom na veľmi silné slnko pri mori sú trošku odpálené farby, ale inak OK, stabilizátor fungoval veľmi dobre ale večerné scény robte bez stabilizátora a na statíve, pri stabilizátore je nočný režím orientovaný len na vysoké ISO, takže tie fotky nie sú potom pekne, pri vypnutí stabilizátora sa automaticky pouižilo ISO 100 abo aj 160 a čas expozície nastavilo cca od 1 sec do 4 až 5, niektoré fotky treba skúsiť viackrát, stane sa že raz nechá 1 sec, na druhý pokus však už 3 a foto je lepšie. Pri videu použivajte najväčšiu kvalitu, je to lepšie, pozor na vietor pri mori, radšej zakryte mikrofon... Záver, veľmi dobrý foťák s prirodzenými farbami, môj predošlý Olympus síce mal krásne modré nebo vždy, ale nebolo reálne (aj pri úplne bielom opare bolo na fotke pekne modré).

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (8)

Tisknout článek

Tip na článek

Fotografování polárních září
Fotografování polárních září

Fo­to­gra­fo­vání Au­rora bo­re­a­lis ne­boli po­lární záře na Is­landu. Is­land leží upro­střed au­ro­rár­ního ob­louku naší pla­nety, takže má velmi dobrou prav­dě­po­dob­nost vi­di­tel­nosti po­lární záře i při re­la­tivně sla­bých vý­ro­nech slu­neč­ního vě­tru. Sedm let starý člá­nek o fo­to­gra­fo­vání po­lár­ních září jsem ak­tu­a­li­zo­val o nové fo­to­gra­fie a nové po­znatky, jak fo­to­gra­fo­vat po­lární záře. 

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram