Fotografování Jebel Sahro, Maroko

V pouštním pohoří Jebel Sahro (Saghro) v Maroku moc lidí nepotkáte. Je to ráj pro fotografy krajiny, noční oblohy a fotografy přírody. Při přechodu pohoří jsem fotografoval se Sony A7 III s lehkými objektivy Tamron 20-40mm f/2,8, Sony Zeiss Vario 24-70mm f/4 a noční oblohu se Sony 14mm f/1,8. Jen pozor na písek, jste na hraně Sahary!

Jebel Sahro je pokračování horského masivu Anti-Atlas, od kterého je odděleno údolím řeky Draa, tekoucí z Vysokého Atlasu. Tato řeka mizí v Sahaře. Na severu leží mezi Jebel Sahro a Vysokým Atlasem soutěska Dades.


Jebel Sahro od Azib Almo, Maroko
Sony A7 III, Tamron 20–40mm f/2,8


Prastaré berberské thuje, Sebel Sahro, Maroko
Sony A7 III, Tamron 20–40mm f/2,8


Pohled z kopce nad Azib Almo, Jebel Sahro, Maroko
Sony A7 III, objektiv Sony Zeiss Vario 24–70mm f/4

Před západem Slunce se na obzoru objeví hřebeny Vysokého Atlasu. Přes den je díky oparu většinou nevidíte.

Jebel Saghro je nejsušší částí širšího masivu Atlas v severní Africe. Roční úhrn srážek je zde jen 100 mm, na vrcholech pak 300 mm. Od Atlantského oceánu je totiž Sahro zastíněno Vysokým Atlasem, který zachytí většinu vody. Jebel Saghro je sušší i než Anti-Atlas, který je přeci jenom vice otevřen k Atlantiku. To bylo velmi patrné v dubnu, kdy jsme sem vyrazili na fotografickou expedici.V druhé polovině noci a ráno je tu jasno, kolem poledne a k večeru se objeví bouřkové mraky, ze kterých nikdy nezaprší.


Bouřkové mraky nad Igli, Jebel Sahro, Maroko
Sony A7 III, objektiv Sony Zeiss Vario 24–70mm f/4, panorama ze 6 snímků

Jako kluk jsem studoval mapy světa. Sahara mě fascinovala pohořími jako Ahaggar v Alžírsku nebo Tibesti v Čadu. Jebel Sagro sice není si tak rozlehlé, ale krajinářsky je velmi připomíná.


Pohled z vrcholu Jebel Kouaouch (2,592m), Jebel Sahro, Maroko
Sony A7 III, Tamron 20–40mm f/2,8

Nejvyšší horou pohoří Jebel Sahro je 2,712 m vysoký Amalou n'Mansour. My jsme vylezli na o trochu nižší 2,592 Jebel Kouaouch (2,592m).

Jebel Sahro je ráj pro astrofotografy. V okamžiku, kdy máte minimální světelné znečištění a minimum vlhkosti, stačí jeden snímek a jen minimální úprava snímku.


Poslední elektrifikované místo pod Jebel Sahro, Maroko
Sony A7 III, objektiv Sony 14mm f/1,8


První noc bez elektřiny, Jebel Sahro
Sony A7 III, objektiv Sony 14mm f/1,8, jednořadé panorama


Pouštní flora, Jebel Sahro
Sony A7 III Tamron 20–40mm f/2,8

Pro pohoří Jebel Sahro jsou typické skalní útvary tvořené usazeninami z prastarého moře. Některé připomínají útvary na jihozápadě USA.


Bab N Ali, Jebel Sahro
Sony A7 III, objektiv Sony Zeiss Vario 24–70mm f/4, panorama z 8 snímků


Bab N Ali, Jebel Sahro II
Sony A7 III, Tamron 20–40mm f/2,8


Soutěska Afourer, Jebel Sahro
Sony A7 III, Tamron 20–40mm f/2,8, panorama z pěti snímků

V dubnu byla v soutěsce Afourer ještě voda. Díky tomu byly oleandry plné květů.

Díky drsnému klimatu v pohoří Jebel Sahro přežije jen malé množství pastevců. V horní části oázy Igli není dosud elektřina. Tento muž má zde vlastní políčka a dvě stavení. Otázkou je, kdy sem vybudují silnici. Pak zdejší rajský klid zmizí.


Pastevec z Igli, Jebel Sahro, Maroko
Sony A7 III, objektiv Sony Zeiss Vario 24–70mm f/4

Pár zkušeností s fotografováním

Přechod pohoří není příliš náročný v okamžiku, pokud odlehčíte svoji fotografickou výbavu. Musíte mít vodu s sebou hlavně dostatek vody. Sony A7iii je kompaktní a lehký “full frame” s výborným sensorem. Na treku se mi osvědčil širokoúhlý Tamron 20–40mm f/2,8. Test najdete zde.

Do objektivu Sony Zeiss Vario 24–70mm f/4 se mi dostal písečný prach, takže při zoomování mi to trochu křupalo. Čistění objektivu však nedává smysl. V servisu Sony chtějí za čistění minimálně 5000Kč (po rozebrání a vyčistění je nutné seřízení optiky, které dělají jen v zahraničí). Naštěstí se píseček rozdrtil a objektiv funguje dál. Na noční oblohu jsem si půjčil vynikající Sony 14mm f/1,8, který je lehčí než oblíbená Sigma 14mm f/1,8.

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

Starší lidé zejména v odlehlých částech Maroka se moc rádi nefotografují. Týká se to hlavně žen, ale někdy i dětí. Jako vždy je to však o komunikaci. V okamžiku, kdy si třeba něco koupíte, není problém.

Maroko je velká země, kde najdete pouště, vysoké hory, moře, jedinečné kultury i nádherné památky. Hlavně se tu cítíte bezpečně. Když francouzský fotograf Yann Bertrand fotografoval pohoří Tibesti v Čadu z malého letadla, tak po něm ze země stříleli. To vám tady v Jebel Sahro nehrozí a hory jsou zde take moc krásné.

   

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Josef Prachař
  Josef Prachař
  12.06.2023 00:26

  Tento článek opravdu nemá chybu. Je v něm všechno co se člověk může o takové cestě dozvědět,včetně reklamy. Po návratu domů a sečtení škody kterou člověk a zařízení cestou utrpěli,již zbude jen obligátní otázka:"Nevíte někdo proč jsme to tam vlastně jeli?"

 • Jan Schafhauser
  Jan Schafhauser
  13.06.2023 10:14

  Krásná fotogenická krajina.

 • drapka
  drapka
  14.06.2023 13:11

  Fajn článek, bezva fotky, nejvíc noční obloha ......to vypadá skvěle :-)

 • Andrej Macenauer
  Andrej Macenauer
  Autor
  28.06.2023 07:07

  V Maroku dostal Sony A7iii a objektiv Sony Zeiss vario 24-70mm f/4 fakt dost zabrat. Je problém s konektorem mezi display a tělem. Asi nalomený. Objektiv dostal ještě jednu ránu na workshopu tady v Čechách a přestal fungovat kontakt s tělem. Je to na servis. Na fotoexpedici do Ladaku jsem proto vyrazil s osvědčenou zrcadlovkou Canon 5DSR. Jisté je, že v těžkým podmínkách jsou méně elektronizované zrcadlovky odolnější.

 • E.B.E
  E.B.E
  28.06.2023 11:22
  Reaguje na Andrej Macenauer 28.06.2023 07:07:

  "V Maroku dostal Sony A7iii a objektiv Sony Zeiss vario 24-70mm f/4 fakt..." - zobrazit celý komentář

  Co je to za "protivládní" řeči ? Bacha, by ti sponzor nedal na zadek za tyhle (dnes moderní slovo) dezinformace. Jak může být moderní výrobek horší, jako tak příšerně zastaralá technologie :-)

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (5)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak vybrat objektiv: f/4 nebo f/2,8
Jak vybrat objektiv: f/4 nebo f/2,8

Mezi se­to­vými zo­o­mo­vými ob­jek­tivy pro za­čí­na­jící fo­to­grafy a pro­fe­si­o­nál­ními ob­jek­tivy se svě­tel­ností f/2,8 v ce­lém roz­sahu leží zo­o­mové ob­jek­tivy ob­jek­tivy se svě­tel­ností f/4 rov­něž v ce­lém roz­sahu. Jsou lehčí a lev­nější. Není to pří­liš velký kom­pro­mis?

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram