Konjunkce Venuše a Jupiteru 2. března 2023

Konjunkce v astronomii znamená, že planeta se objeví těsně vedle Měsíce, dvě planety vedle sebe nebo planeta vedle jasné hvězdy. Konjunkce nemají žádný větší vědecký význam, ale jsou krásné na pozorování a fotografování. Jak dopadla poslední konjunkce Venuše a Jupiteru 2. a 3. března na Šumavě.

Musím říci, že jsem tuhle krásnou konjunkci málem prošvihl. Expedice do Himálaje, na Madeiru, workshopy. Vrátil jsem se na Šumavu 2. března a celý den jsme vozili dřevo na topení. Naštěstí tu máme krásný výhled ze stráně na oblohu. Manželka Helena byla krmit králíky a zavolala na mě, že venku úžasně září dvě velké hvězdy. Bylo už po západu a já okamžitě věděl o co jde. V březnu má být konjunkce dvou nejjasnějších planet Venuše a Jupiteru (Mars může konkurovat, když je v opozici).

Mrknul jsem na oblohu, kde se konjukce nachází. Zrovna byly optimální podmínky – modrá hodinka, kdy jsou už jasné planety velmi dobře vidět. Výhodou bylo, že jsem měl ve fotobatohu Sony A7 III s nasazeným Tamron 50–400mm f/4.5–6.3 Di III VC VXD, který jsem testoval na Madeiře. 

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

Tenhle ulra-zoom je v takovéto chvíli, kdy hodně spěcháte a nemáte promyšlené místo, „bomba“. Mrknul jsem, že baterie má 74% a v „Soňáku“ je SD karta. Chytil jsem stativ a běžel na náměstí tady v Kašperských Horách. Na začátku prosince 2022 jsem odtud fotografoval zá­kryt Marsu Měsícem. Na jihozápad byla i konjunkce Jupiteru a Saturnu v prosinci 2020, kterou jsem fotografoval nad Roklanem. Na to místo už to bylo příliš daleko. Vím, že naše krásná renezanční radnice je orientovaná na západ. Na náměstí před ní se dá dobře manévrovat tak, aby jste dostali astronomický objekt do polohy, kdy popředí může zafungovat jako měřítko.

Konjunkce Venuše a Jupiteru nad radnicí v Kašperských Horách (2. Března 2023 v 18:45)

Sony A7 III, Tamron 50–400mm f/4.5–6.3 Di III VC VXD, ohnisková vzdálenost 59mm, clona f/5,6, čas 1/6s, ISO 500

V obloze byly poslední zbytky modré. Oblohu jsem zesvětlil v Camera Raw, čímž se trochu objevilo pruhování jako vlastnost sensoru, který není ISO invariantní.

1.a 2. března byly Venuše a Jupiter při pohledu ze Země nejblíže k sobě (jinak jsou od sebe milióny kilometrů). Tahle informace byla zveřejněna na všech různých médiích. To ale neznamená, že 3. Března již nebude nic. Jen budou planety o trochu dále od sebe. Hlavním omezením, při všech astronomických pozorováních je vždy jasná obloha. Na Šumavě byla jasná obloha i 3. března 2023. Vzhledem k poloze konjukce jsem si naplánoval fotografování z Pustého hrádku nad Kašperskými Horami. Na tohle krásné místo to mám z domu asi 35 minut.

Kašperk z Pustého hrádku po západu Slunce 3. Března 2023 v 18:03

Sony A7 III, Tamron 50–400mm f/4.5–6.3 Di III VC VXD, ohnisková vzdálenost 50mm, clona f/10, čas 1/6s, ISO 100

Přišel jsem na Pustý hrádek chvíli po západu Slunce. Venuše s Jupiterem již byly trochu vidět, ale obloha byla ještě příliš světlá – viz foto nahoře. Musel jsem počkat ještě asi půl hodiny, než obloha ztmavla.

Konjunkce Venuše a Jupiteru nad Kašperkem 3.března 2023 v 18:42

Sony A7 III, Carl Zeiss Vario 24–70mm f/4, clona f/8, čas 3,2s, ISO 400

Musím říci, v tomto případě byl vjem z pozorování zářící konjunkce mnohem lepší než fotografie, kde vidíte konjunkci jako dvě tečky. Oko a mozek vnímají mnohem lépe prostor a záři planet nasvícených Sluncem. Jenže fotografie narozdíl od mozku umí zaznamenat zážitek navždy. 

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

V této chvíli již mrzlo a sníh byl zledovatělý. S čelovkou jsem sestupoval lesem k autu na sedle. Z běžné fotografie Kašperku ze známého fotopointu ty dvě tečky v obloze udělaly snímek konjunkce Venuše a Jupiteru nad Kašperkem. Těchto snímků již tolik nebude. Na Pustém hrádku jsem byl v době konjunkce 3. března 2023 sám.

Ve Vašem astronomickém kalendáři pro rok 2023 si zaznamenejte velmi dobré podmínky pro fotografování Per­seid, které vrcholí kolem 12. srpna. Bude temná obloha díky Měsíci v novu. Pokud se zajímáte o astrofotografii, doporučuji vám workshop Fotografování noční krajiny a Perseid na Šumavě od 11. do 13. srpna v Domě fotografů v Kašperských Horách pořádaný Foto­institutem.cz. Ještě je tam několik volných míst.

   

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • CeBrk
  CeBrk
  08.03.2023 06:41

  Pokud pominu estetickou krásu fotografií, která je pochopitelně u podobných událostí zásadní, zaujal mne čas expozice v poslední fotografie. Při čase 3,2 vteřiny by dle mého naprosto laického soudu už měly být obě planety rozmazané díky rotaci Země kolem své osy. Ačkoli možná že ne. Zde bylo použito celkem široké ohnisko mezi 24 a 70 mm. Jestli dobře počítám, tak pro 24 mm, což je horizontální úhel 74 stupňů, mi vychází čas cca 3 vteřiny, aby se díky rotaci Země fotka mázla maximálně i 1 pixel při horizontálním rozlišení 6000 pixelů, které má A7III. Takže to hraničně odpovídá.

  V každém případě blahopřeji ke krásným fotkám. Obě planety svítí v blankytu nebe jako vzdálení poslové šeptající zašifrované informace o kráse vesmírných zákonů. Vždy jsem astrofotografy tak trochu obdivoval. Pokud to chce člověk dělat na vysoké úrovni, je to asi celkem věda. Co vím, občas se pro podobné příležitosti používají takové ty automatické stativové hlavy, které svým pohybem rotaci Země negují. Nezřídka se výsledná fotografie skládá z vícero dílčích, šum se koriguje díky vícenásobné expozici a následnému zprůměrování a podobně. Já sám nikdy nic podobného nefotil. Snad jen jednou před lety s Kamilem Vargou na kurzech, kdy jsme fotili v noci Tančící dům a já se snažil vyfotit Měsíc svým 18 - 200 mm objektivem. Strašná mazanina :-)

 • Andrej Macenauer
  Andrej Macenauer
  Autor
  08.03.2023 20:28

  Udělal jsem více expozic a to i s kratšími časy z důvodů. aby tam nebyly místo teček čárky, jak správně uvažujete. Jenže s kratšími časy byly Venuše s Jupiterem menší a na širokoúhlém záběru ještě méně zřetelné. I tady u té fotky byl vizuelní pozorování mnohem působivější, neboť více vnímáte záři planet. Fotka v článku je zároveň poslední ze série asi deseti, které jsem fotil postupně s různými expozicemi. Zde byla obloha nejtmavší a celkově krajina i nejtemnější. V této chvíli však t planety v konjukci nejvíce zářili díky většímu kontrastu a delší čas to zvýraznil

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (2)

Tisknout článek

Tip na článek

LISTOPADOVÉ NOVINKY SPOLEČNOSTI NIKON
LISTOPADOVÉ NOVINKY SPOLEČNOSTI NIKON

Spo­leč­nost Ni­kon mi­nulý tý­den roz­ší­řila svoji na­bídku o čtyři nové pro­dukty. Řadu pro­duktů roz­ši­řuje černá verze iko­nic­kého fo­to­a­pa­rátu Ni­kon Z fc, ob­jek­tiv NIK­KOR Z 40 mm f/2 (SE), grip pro dál­kové ovlá­dání MC-N10 a  su­per­te­le­ob­jek­tiv NIK­KOR Z 600 mm f/4 TC VR S. Na všechny se dnes po­dí­váme. 

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram