Nová full-frame bezzrcadlovka Sony Alpha 7S III

Společnost Sony představila dlouho očekávaný přírůstek do rodiny svých plnoformátových bezzrcadlových fotoaparátů Alpha 7S ⁠ — fotoaparát Alpha 7S III (model ILCE7SM3). Nová Alpha 7S III je vybavena vylepšeným 12MP senzorem se zadním podsvětlením, který by měl posunout ještě dále kvalitu obrazu, hlavně ve scénách s nedostatkem světla a to až při rozlišení 4k ve 120 snímcích za vteřinu v 10 bitové barevné hloubce se vzorkováním 4:2:2.

Architektura systému nového modelu Alpha 7S III byla od základů přepracována tak, aby zajistila výjimečný výkon při nahrávání videí i fotografování. Zbrusu nový 35mm full-frame obrazový snímač Exmor R™ CMOS se zadním osvitem a 12,1 MP (přibližný počet efektivních MP) využívá celou řadu pokročilých technik zachycení světla, zajišťující vysokou citlivost s nízkou úrovní šumu při slabém osvětlení, aniž by bylo třeba používat velké osvětlovací sestavy. Kromě zdokonalené kvality přináší tento nový obrazový snímač vůbec poprvé u fotoaparátu ze série S systém fázového ostření AF (focal plane phase-detection AF). Model Alpha 7S III je také vybaven novým obrazovým procesorem BIONZ XR™, který obrazový snímač doplňuje a zajišťuje až osmkrát větší výkon zpracování, minimalizuje latenci při zpracování, až trojnásobně omezuje výskyt „rolling shutter“ efektu a stojí za mnoha charakteristikami tohoto fotoaparátu pro fotografování i nahrávání videí. Nový systém je také vybaven elektronickým OLED hledáčkem s rozlišením 9,44 miliony bodů. Novinka je rovněž prvním fotoaparátem, který je vybaveným duálními sloty pro paměťové karty typu CFexpress Typ A. To umožňuje vysokorychlostní přenos dat při zachování kompaktních rozměrů.

Profesionální řešení pro nahrávání videa

Alpha 7S III nabídne záznam videa do interní paměti ve formátu 4K rychlostí 120 snímků za sekundu s 10bitovou barevnou hloubkou a vzorkováním barev 4:2:2. To však pouze a právě s novým formátem karty CFExpress Typ A. Bez ní by však fotoaparát měl zvládat 4K 120p v 8 bitu. Nový fotoaparát přichází s flexibilnějším a efektivnějším postprodukčním pracovním procesem s množstvím pokročilých režimů pro nahrávání videa, například režim All-intra a MPEG-H HEVC/H.265 kódování (XAVC HS™). Alpha 7S III usnadňuje integraci nahraných záběrů s dalšími profesionálními videokamerami, protože nabízí tři různá nastavení barevného gamutu: S-Gamut, S-Gamut3 a S-Gamut3.Cine. Uživatelé mohou při použití gamutu S-Gamut3 nebo S-Gamut3.Cine snadno kombinovat stopáž natáčenou pomocí Alpha 7S III se záběry natáčenými na profesionálních videokamerách. Tím se zjednoduší postprodukční pracovní proces při práci s více kamerami. Kromě křivek gamma S-Log3 podporuje Alpha 7S III obrazový profil HLG (Hybrid Log-Gamma) s minimální nutnostní postprodukce. Alpha 7S III také umožňuje 16bitový výstup v RAWu do externího záznamového zařízení prostřednictvím HDMI typu A, nabízí tak dodatečnou flexibilitu při postprodukci.

Zlepšená kvalita obrazu

Nový obrazový snímač CMOS a obrazový procesor BIONZ XR™, kterými je Alpha 7S III vybavena, přinášejí legendární citlivost řady S se zásadně zlepšenou reprodukcí barev a podáním textur, a tím i lepší celkovou kvalitu obrazu. Základní citlivost ISO byla snížena na 80. Výsledkem je standardní rozsah citlivosti ISO 80–102400 (rozšiřitelný na 80–409600 pro video a 40–409600 pro fotografie), který přináší flexibilnější citlivost ISO plus široký dynamický rozsah s nízkou hladinou šumu při všech nastaveních. Díky tomu je kvalita obrazu lepší o přibližně 1 krok redukce šumu při nastavení střední a vysoké citlivosti.

Všestranná ovladatelnost

Vůbec poprvé nabízí model série Alpha 7S automatické ostření Fast Hybrid AF, které kombinuje fázové ostření a detekci kontrastu AF, dává fotoaparátu schopnost sledovat objekty po velké ploše výjimečnou rychlostí, přesně a plynule, dokonce i při použití s malou hloubkou ostrosti.

V záběrech, kde se odehrává rychlejší pohyb, jsou k dispozici funkce Real-time Tracking a Real-time Eye AF, které udržují nepřetržité zaostření na fotografovaný objekt. Pokročilá funkce Real-time Eye AF od Sony zlepšuje výkon detekce o 30 % oproti předchozímu systému díky novému obrazovému procesoru. Zajišťuje přesnou, spolehlivou detekci, a to i v případě, že se fotografovaná osoba odvrátí. Funkce Real-time Tracking se aktivuje jednoduše tak, že se na displeji dotknete fotografovaného objektu. Zároveň s tím se aktivuje také funkce Real-time Eye AF, pokud fotoaparát detekuje oko.

Flexibilní nastavení automatického ostření při natáčení videa

Na základě zpětné vazby od zákazníků byl fotoaparát vybaven několika funkcemi automatického ostření pro profesionální uživatele, včetně sedmi nastavení přechodového efektu AF Transition Speed, který umožní snadno nastavit plynulé přeostření, a pět nastavení citlivosti pro změnu zaostření na objekt (AF Subject Shift Sensitivity), jež uživateli umožňují nastavit si podle vlastních potřeb, jak snadno autofokus přeostří, nebo zůstane zaostřený na vybraný objekt. Funkce Touch Tracking umožňuje uživateli nejen spustit Real-time Tracking, ale také upravovat kompozici a natáčet při použití gimbalu. Nově je možné dotykové ostření prostřednictvím dotykového displeje nebo dálkově pomocí aplikace Imaging Edge Mobile také v případě, že je aktivován režim manuálního ostření.

Nová konstrukce odvádějící teplo

Design konstrukce Alpha 7S III byl přepracován tak, aby zajistil efektivní odvádění tepla a předcházel přehřívání – dokonce i při prodlouženém nepřetržitém natáčení videa v 10bitové kvalitě 4K 60p 4:2:2 po dobu jedné hodiny i déle. Nově vyvinutá unikátní struktura odvádějící teplo udržuje teploty obrazového snímače a obrazového procesoru v mezích jejich normálních provozních teplot, zamezuje přehřívání. Kompaktní rozměry těla přitom zůstávají zachovány.

Přepracované menu

To, po čem dlouho volali uživatelé, je nové přepracované menu s vertikálním rozložením.

Funkce Movie Assist

Alpha 7S III je prvním fotoaparátem řady Alpha nabízející režim Active Mode, který poskytuje podporu při zvláště obtížném natáčení videa z ruky při cestování, a to díky pětiosé optické stabilizaci obrazu v těle.

Jedná se také o první tělo ze série Alpha typu E-mount s výklopným displejem do boku, který má variabilní úhel natočení, ideální pro záběry při připevnění na gimbal, komplikované úhly záběru, nahrávání z ruky a další. Displej se otáčí do stran, nahoru a dolů a je vybaven 3.0 LCD dotykovým panelem s rozlišením 1,44 milionu bodů, který zajišťuje dobrou viditelnost i v jasném světle venkovního prostředí.

Do patice fotoaparátu Multi Interface (MI) bylo přidáno digitální zvukové rozhraní pro čistější zvukové nahrávky pomocí kompatibilního externího mikrofonu Sony. Díky sadě adaptéru XLR-K3M XLR, kterou lze pro Alpha 7S III použít, je navíc možné vůbec poprvé nahrávat 4kanálový 24bitový digitální záznam zvuku přímo pomocí fotoaparátu řady Alpha. Stejně jako u ostatního příslušenství pro patici MI není zapotřebí kabelů ani baterií. To poskytuje neomezenou svobodu při natáčení se systémem Alpha.

Výjimečné fotografie

Alpha 7S III má rychlý hybridní AF systém (Fast Hybrid AF) se 759 body fázové detekce které pokrývají 92% plochy obrazového snímače. Fotoaparát také dosahuje vysoké přesnosti automatického ostření a ostří precizně a spolehlivě také při špatné hladině osvětlení až EV-6, při níž je obtížné jasně vidět objekty dokonce i pouhým okem. Sériové snímání je možné v elektronické i mechanické závěrce s rychlostí až 10 snímků za sekundu nebo až 8 snímků za sekundu v režimu živého náhledu a umožňuje pořídit více než 1 000 nekompri­movaných snímků v RAWu.

Jako první na světě přichází Alpha 7S III s elektronickým hledáčkem typu 0.64 Quad-XGA s 9,44 miliony bodů (přibližně), OLED displejem s vysokým rozlišením a vylepšenou optikou, které přinášejí nejvyšší rozlišení ve své třídě xii. Hledáček Alpha 7S III nabízí 0,90× zvětšení, diagonální zorný úhel pokrývající 41°, zorné pole vysoké 25 mm pro jasné zobrazení od rohu k rohu s minimálním zkreslením. Je také odolný vůči prachu, zamlžení a vlhkosti, pohotově reaguje a má přepínatelné režimy pro různé typy objektů. Každý aspekt hledáčku Alpha 7S III byl navržen a vylepšen pro profesionální prá­ci.

Jako vůbec první z digitálních fotoaparátů Sony nabízí Alpha 7S III formát HEIF (High Efficiency Image File Format), který umožňuje 10bitovou gradaci a pokročilou technologii komprese, jež uchová kvalitu obrazu, i když zásadně zmenší velikost souboru a šetří tím kapacitu úložiště. Fotografie snímané v režimu HEIF je možné promítat na kompatibilních HDR (HLG) televizorech Sony, které zprostředkují realistický dynamický rozsah, prostřednictvím přímého připojení fotoaparátu Alpha 7S III přes HDMI.

Paměťová karta CFexpress Type A pro vysokorychlostní přenos dat

Dalším světovým prvenstvím xii modelu Alpha 7S III je, že je vybavena dvěma sloty pro paměťová média, které jsou kompatibilní s kartami CFexpress Type A, ale podporují také karty UHS-I a UHS-II SDXC/SDHC. To umožňuje vysoké rychlosti zápisu a čtení, rozměry těla fotoaparátu přitom zůstávají kompaktní. Karty CFexpress Type A se ideálně hodí k vysokorychlos­tnímu sériovému fotografování do RAWu, stejně jako k nahrávání videí v kvalitě 4K 120p s velkým datovým tokem, přináší rychlosti zápisu nové generace, díky kterým lze rychle vyprázdnit buffer fotoaparátů, které generují velké objemy fotografií a dat videí. Vysokorychlostní přenos dat do počítače je možný přibližně 1,7krát vyšší rychlostí než při použití SD karty. Duální sloty nabízejí možnost nastavení režimu automatického přepnutí bez ukončení videa, který prodlužuje délku nepřetržitého nahrávání, což platí také pro nahrávání při vysokém datovém toku.

Pokročilé připojení pro profesionální pracovní prostředí

Alpha 7S III byla navržena a nakonfigurována s několika pokročilými možnostmi připojení tak, aby poskytovala podporu foto a video novinářům a sportovním fotografům, kteří potřebují sdílet fotografie nebo videa co nejrychleji. Fotoaparát podporuje bezdrátovou síť LAN 5GHz / 2,4 GHz (IEEE 802.11ac) a nabízí technologii MIMO (více vstupů a více výstupů – multiple-input and multiple-output) pro zlepšení kvality komunikace pomocí více antén. Ve srovnání s Alpha 7R IV má díky tomu dvojnásobnou rychlost. Je také vybavena novou podporu tetheringu přes USB. Po připojení k zařízení kompatibilnímu s technologií 5G (technologie 5. generace pro mobilní sítě), jako je chytrý telefon „Sony Xperia 1 II“, pomocí kabelu USB, je možné použít rychlý a stabilní přenos souborů FTP pomocí sítě 5G. Vysokorychlostní kabelové připojení USB k LAN také nabízí stabilní a rychlý přenos FTP pro videa i fotografie. K dispozici je konektor USB Type-C ™, který podporuje rychlý přenos dat SuperSpeed USB 5Gbps (USB 3.2), což umožňuje vysokorychlostní přenos dat pomocí aplikace Imaging Edge Desktop Remote (tethered) pro bezproblémové zpracování velkých obrazových souborů.

Cena a dostupnost

Zahájení prodeje: 24. září 2020

Cena: přibližně 4 200 € (­cca 110.000 Kč s DPH).

     

Líbil se vám článek?

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Obsah článku

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

Full-frame formát
Full-frame formát

Full-frame fo­to­a­pa­ráty jsou v sou­čas­nosti do­stup­nější, než kdy dříve a téměř všichni vý­robci ně­jaké ve svém port­fo­liu mají. Má dnes smysl po­u­ží­vat něco ji­ného, nebo je zkrátka full-frame krá­lem fo­to­tech­niky a pře­mýš­let nad men­šími či vět­šími sen­zory už ztra­tilo pro vět­šinu fo­to­grafů cenu? A proč se tomu vlastně říká „full-frame“? Zjis­títe v článku.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram