Recenze: Apple iPhone 11 Pro - první iPhone se třemi objektivy

iPhone 11 Pro je nástupcem předchozího modelu iPhone Xs. Oba modely se od sebe vzhledově příliš neliší. Určitě si ale všimnete trojité fotosoustavy na zadní straně telefonu, což také značí, že iPhone nejvíce inovoval právě fotoaparáty. Tři objektivy nasadil Apple u iPhonu úplně poprvé. Mezi další změny patří například nový a výkonnější procesor Apple A13 Bionic nebo svítivější displej. Přinášíme podrobný test. 

V dnešní recenzi fotomobilu jsme testovali iPhone 11 Pro, který  je nástupcem předchozího modelu iPhone Xs. Oba modely se od sebe vzhledově příliš neliší. Největší změnou je fotoaparát, který má tři objektivy. To nasadil Apple u iPhonu úplně poprvé. Mezi další změny patří například nový a výkonnější procesor Apple A13 Bionic nebo svítivější displej.


Konstrukce

Z přední strany vás tento telefon v rozdílu předchozích dvou modelů nijak nepřekvapí. Apple totiž přední stranu spolu se známým výřezem v displeji znovu převzal z iPhonu X. Když ovšem telefon otočíme na zadní stranu, uvidíme největší změnu oproti minulým modelům – modul trojitého 12mpx fotoaparátu.

Celý telefon je s odolností IP68 imunní proti polití tekutinou, vydrží 30 minut ve vodě v hloubce do 4 metrů a je také prachuvzdorný. Nemusíte se tak obávat nechtěného pádu do bazénu, záchodu ani písku nebo prachu. V následujícím videu se můžete sami o odolnosti přesvědčit.

iPhone 11 Pro se stejně jako větší iPhone 11 Pro Max nabízí ve 4 barevných variantách, kromě zlaté, stříbrné a vesmírně šedé je k dispozici také nová půlnočně zelená. Námi testovaná barva byla právě půlnočně zelená, která spolu s matným vyhotovením zadní strany vypadá opravdu skvěle.

Výkon a výdrž

5,8" Displej má vysokou svítivost a je i na přímém slunci krásně čitelný. Zvuk ze dvou vestavěných reproduktorů je velmi kvalitní a telefon disponuje certifikací prostorového zvuku Dolby Atmos. V jeho kvalitě je iPhone 11 Pro na špičce mezi všemi smartphony. Te­lefon pohání výkonný 6-ti jádrový procesor Apple A13 Bionic a Apple nasadil také novou generaci Neural Engine se strojovým učením. RAM je 4 GB a interní paměť se pohybuje podle vámi zakoupené varianty od 64 GB do 512 GB. Výdrž baterie je velmi dobrá a není problém si při klasickém používání vystačit na celý den.

Teď se dostáváme k tomu hlavnímu, což jsou fotoaparáty. Na ně bude také tato recenze primárně zaměřená.

Jak značí už nadpis, tento iPhone je první, který přichází s trojitým fotoaparátem. Vedle primárního (širokoúhlého) a teleobjektivu, které nabízejí stejnou ohniskovou vzdálenost jako u předchůdce Xs, je nyní k dispozici také ultra širokoúhlý objektiv se zorným polem ekvivalentním 13 mm. Fotoaparát vás na celém telefonu jistě upoutá jako první, zejména díky neobvyklému a trochu kontroverznímu umístění čoček. Soustava ze zad vystupuje jen mírně, což za běžného používání ani nepoznáte. Jen je třeba si dávat pozor na umazání čoček nechtěnými doteky.

Hlavní specifikace objektivů

 • Primární: 12Mpx 1/2,55″ senzor, 26 mm, f/1,8, optická stabilizace, noční režim, velikost pixelů 1,4μm
 • Ultra široký: 12Mpx, 13 mm, clona f/2,4, velikost pixelů 1,0μm
 • Teleobjektiv: 12Mpx 1/3,4″ senzor, 52 mm, f/2,0, optická stabilizace, noční režim, 2× optický a 10× digitální zoom, velikost pixelů 1,0μm
 • Quad-LED duální tónový blesk
 • Maximální kvalita videa: 4K, 2160p/60 fps
 • Slow motion video: 240 fps, Full HD rozlišení
 • Přední kamera: 12Mpx, f/2.2 + TOF 3D, 4K video, HDR, velikost pixelů 1,0μm
 • Formáty ukládání fotek: HEIF a JPEG

Aplikace Fotoaparát vás uvítá velmi příjemným uživatelským prostředím. Ve spodní části můžete mezi jednotlivými fotoaparáty přepínat buď pomocí přepínače, nebo půlkruhového ovladače, kterým se mezi fotoaparáty můžete pohybovat plynule podle potřeby. Při použití teleobjektivu a základního objektivu vidíte náhled fotky z následujícího objektivu s větší ohniskovou vzdáleností, což vám umožní v případě potřeby již během focení přepnout na vhodnější objektiv pro danou scénu.

Pro všechny objektivy jsou dispozici režimy časosběr, zpomalený záběr, video, foto a pano. Režim portrét se šesti druhy efektů nasvícení je dostupná jen u teleobjektivu a přední kamery. Avšak není zde dostupný manuální režim, který by umožňoval nastavení vlastního expozičního času, hodnot ISO nebo clony.

Galerie ještě nabízí celou řadu možnosti úprav fotek přímo v telefonu.

Hlavní objektiv

Základní objektiv je širokoúhlý, má ohniskovou vzdálenost 26 mm a clonu f/1.8. Objektiv je složen z šesti částí. Samozřejmostí je optická stabilizace obrazu a 100% Focus Pixels, díky kterým dokáže objektiv mnohem rychleji zaostřit.


základní objektiv

ultraširokoúhlý objektiv

Ultra širokoúhlý objektiv

Pětičlenný ultra širokoúhlý objektiv clonovým číslem f/2.4 a ohniskovou vzdáleností 13 mm. Zorné pole tohoto objektivu je celých 120 stupňů. Celkově je obrazová kvalita tohoto fotoaparátu dobrá, ale od obrazové kvality hlavního snímače má daleko. Zejména za zhoršených světelných podmínek velmi mrzí absence nočního režimu a optické stabilizace. Barevné podání a dynamický rozsah jsou i u
tohoto fotoaparátu dostačující. Po fotografické stránce mi tento fotoaparát připadal nejzábavnější a hodí se například na krajinu nebo interiéry.


Teleobjetiv

Teleobjektiv má ohniskovou vzdálenost 52 mm a clonu f/2.0, je šestičlenný a podporuje 2× optický zoom.

test maximálního zoomu

Přední selfie kamera

Přední objektiv získal 12Mpx snímač. Clona zůstala stejná – f2,2. Tak jako u teleobjektivu je i zde k dispozici portrétní režim se všemi šesti režimy. Přední kameru lze nově využít i k nahrávání Slofies, zpomalených selfie videí při 120 fps. Jako blesk slouží osvícení displejem. Dokonce i přední fotoaparát umí pořizovat 4K videa v kvalitě 60 fps. HDR režim je zde omezen na 30 fps.

Noční režim fotoaparátů

Základní objektiv a teleobjektiv iPhonu 11 Pro disponují nočním režimem. Pokud se fotíte v noci, nebo v místech při slabém osvětlení, automaticky se aktivuje Noční režim, který aktivuje a nastaví vlastní expoziční čas. Na tento režim vás aplikace fotoaparátu upozorní rozsvícením ikonky půlměsíce v levém horním rohu. Expoziční čas můžete změnit i ručně – při kliknutí na ikonu půlměsíce se zobrazí posuvník, kterým můžete ovlivnit expoziční čas od 0 do 10 sekund, přičemž zvolením 0 vteřin vypnete noční režim úplně. Maximální čas, který můžete použít je ale automaticky omezován podle hladiny osvětlení.

Noční režim funguje na principu, že po zmáčknutí závěrky fotoaparát udělá několik snímků, zatímco dvojitá optická stabilizace udrží objektivy v klidu. Telefon poté díky speciálním algoritmům Neural Enginu zarovná snímky, odstraní rozmazané části, sladí barvy a potlačí šum.

 
aktivní noční režim

neaktivní noční režim

 
základní objektiv s nočním režimem

ultaširokoúhlý objektiv s absencí nočního režimu

Portrétní režim

V tomto režimu se nachází 6 druhů nasvícení (přirozené světlo + 5 umělých efektů). Efektem Studiové světlo rozjasníte obličejové rysy, efektem Obrysové světlo vytvoříte dramatičtější směrové nasvícení, efektem Jevištní reflektor vyvoláte dojem reflektoru na černém pozadí, efektem Černobílý jevištní vytvoříte jevištní světlo v klasických černobílých barvách a díky efektu Černobílé high-key světlo uděláte černobílý snímek osoby na bílém pozadí. Při focení v tomto režimu si můžete na obrazovce v reálném čase zobrazit náhled budoucího vzhledu fotografie s daným nasvícením.

V galerii můžete ještě sílu světelných efektů a nastavení clony (bokehu) ovlivnit.

Přirozené světlo


Studiové světlo


Obrysové světlo


Jevištní reflektor


Černobílý jevištní reflektor


Černobílé high-key světlo


Obrysové světlo


Jevištní reflektor


Černobílý jevištní reflektor


Černobílé high-key světlo

Barevné podání

Podání barev u všech fotoaparátů je příjemné, čemuž napomáhá poměrně přesné vyvážení bílé. Jako obvykle u iPhonů jsou fotky trochu nažloutlé, ale je to v přijatelných mezích. Apple taky povedeně sladil barevné výstupy ze všech objektivů.

Šum

Výrobci zapracovali na texturách s novým zpracováním obrazu Deep Fusion. Tato technologie spojuje devět snímků pořízených při různých expozicích do jediného snímku. Fotoaparát průběžně vyrovnává obrazová data a čtyři snímky jsou zaznamenány ještě před stisknutím tlačítka spouště. Jakmile zmáčknete spoušť, fotoaparát přidá dlouhou expozici do souboru obrazových dat a Neural Engine potom ve zlomku sekundy vybere nejlepší snímky a optimalizuje je.

Video

K dispozici je v maximální kvalitě 4K při 60 snímcích za sekundu a rozšířeným dynamickým rozsahem. Disponuje dvojitým optickým a šestinásobným digitálním zoomem. Video lze i dvojnásobně oddálit. Vhod přijde i stabilizace videa. Dále přináší funkce Zvukový zoom a QuickTake. Zvukový zoom je funkce, pomocí které se zvýší nebo sníží hlasitost u videa při zoomování. Funkce QuickTake poté slouží k započatí nahrávání videa – stačí podržet tlačítko a nahrávání se spustí. K dispozici je i zpomalené video s frekvencí 240 fps.

Zpomalené video

Závěr a shrnutí

V kategorii fotomobilů patří ke špičce a pořídíte s ním velmi kvalitní snímky. Jistě patří po všech stránkách ke špičce a osloví velkou skupinu uživatelů. I ze vnějšku vypadá velmi povedeně. Tento mobil je vhodný jak pro milovníky fotografování, kteří chtějí být schopni vyfotit perfektní fotku i mobilem, tak pro ty, kteří chtějí mít v kapse špičkový telefon po všech stránkách. Pokud jste aktuálně majiteli předchozího modelu XS a váháte, jestli upgradovat na nový model, oproti minulému dostanete navíc nový širokoúhlý objektiv, nové fotografické režimy, větší výdrž baterie nebo svítivější displej.

Klady

 • Kvalitní designové zpracování
 • Kvalitní fotoaparáty
 • Nový Noční režim fotoaparátu
 • Kvalita zvuku z interních reproduktorů
 • Výkon baterie

Zápory

 • Velký výřez v displeji a velké rámečky kolem displeje
 • Absence manuálního režimu v aplikaci Fotoaparát
 • Horší obrazová kvalita ultraširokoúhlého fotoaparátu
 • Poměrně vysoká cena

Konkurenční telefony:

 • Samsung Galaxy S10
 • Huawei Mate 30 Pro
 • Samsung Galaxy Note 10
 • Honor V30 Pro
 • Sony Xperia 5
 • Google Pixel 4

Příslušenství

Telefon byl během testu chráněn ochranným krytem PanzerGlass, který pohltí nárazy a zabraňuje rozbití a ochranný sklem PanzerGlass, které velmi dobře odolá poškrábání nožem, klíči a dalšími ostrými předměty.

Ochranný kryt PanzerGlass

Ochranné sklo PanzerGlass

Poznámka redakce: Pro srovnání si můžete přečíst test RECENZE TELEFONU APPLE IPHONE X, který testoval kolega Honza Pánek.

Apple iPhone 11 64GB lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>
Apple iPhone 11 Pro 64GB lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>
   

Líbil se vám článek?

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Obsah článku

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram