Expedice Severní Nosko 2000

V případě, že máte alespoň měsíc volného času a nějaký samohyb, je to příležitost vydat se někam daleko. My jsme se rozhodli pro polární oblasti Norska. V první části je popsána trasa a fotografické vybavení.

V červenci a srpnu letošního roku jsme se vydali já, manželka Helena a synové Pavel (11let) a Petr (10let) do severních oblastí Norska. Hlavní náplní byla pěší turistika spojená s fotografováním krajiny, zvířat a rostlin ve volné přírodě. Po střechu totálně nacpaný Ford Combi opustil Česko 14.července.

Vedle množství potravin a vybavení pro trekking ve volné přírodě se vezla následující fototechnika:>
Minolta s objektivy 28–70, 135–400, makroobjektiv 105 mm
Stativ Manfrotto s kulovou hlavou (2.5kg)
30ks inverzních filmů Fuji Sensia II (ISO 100)
8ks 12ti snímkových černobílých Fomapanů ISO 100
5ks filmů Fuji Superia 400
1ks Fuji Superia 800
Filtry polarizační, 81A a ochranné UV filtry
Souprava Hama na čistění optiky
Pojistný vodotěsný kompakt Yashica T5 >
Trasa:>

mapa Norsko

Z Rakovníka jsme přes bývalou NDR dorazili do Sassnitzu na Rujáně a trajektem se přeplavili do Trelleborgu (Švédsko). Další jízda vedla přes Goteborg, Halden, Lillehammer do pohoří Rondane. Po výstupu na Storronden jsme odtud přejeli do národního parku Dovrefjell. Zde se nám dařilo pozorovat a fotografovat pižmoně ve volné přírodě, avšak výstup na Snohettu se z důvodu nepřízně počasí neuskutečnil. Dále jsme pokračovali přes Trondheim, Steinkjer, Mo i Ranu až na severní polární kruh.
Hlavním cílem naší cesty bylo poznat a fotografovat přírodu v oblastech za polárním kruhem. Cesta vedla přes nár. park Saltfjellet (botanická lokalita Junkerdalsura) do přístavu a hlavního města provincie Nordland Bode. Odtud jsme se i s autem přeplavili na Lofoty (ostrov Moskensoy). Již bez auta jsme navštívili nejjižnější část souostroví: ostrov Varoy a souostroví Rost (fotografování ptactva).

Líbil se vám článek?

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram