Výstava "Potěmkinovo vesnice"

Výstava "Potěmkinovo vesnice" v galerii Fotografic představuje nejnovější projekt Gregora Sailera, kterým je soubor fotografií současné podoby fenoménu „Potěmkinových vesnic“ a který hovoří o konceptu staveb sloužících pro účel jiný, než se jeví na první pohled. Navštívit ji můžete až do 5. května.

Výstava „Potěmkinovo vesnice“ je vystavena v Galerii Fotografic a hovoří o konceptu staveb sloužících pro účel, který je jiný, než se jeví na první pohled. Tento koncept nazývaný Potěmkinovo vesnice pochází z Ruska, kde vznikl již v 18.stol., kdy Grigorij Alexandrovič Potěmkin, ruský polní maršál a oblíbenec Kateřiny Veliké ve snaze ušetřit ji žalostnému pohledu na zabraný Krym, nechal údajně během její cesty v roce 1787 vytvořit celé „vesnice“ skládající se pouze z vesele pomalovaných fasád. Projekt Gregora Sailera zobrazuje současnou podobu tohoto architektonického fenoménu a odráží aktuální ekonomické, politické či vojenské dění, jakými jsou armádní cvičební centra v USA a Evropě, evropské městské repliky v Číně, testovací dráhy městských vozítek ve Švédsku. 

autor: GREGOR SAILER – POTĚMKINOVY VESNICE 

Inspirací Gregora Sailera pro jeho projekt byla návštěva městečka Suzdal, které leží na severovýchod od Moskvy a které bylo vybudované díky návštěvě ruského prezidenta Putina. Podobným případem, kterému se může tato problematika částečně podobat, je i praní špinavých peněz, kde se jedná zase o obchody se zbraněmi, drogami, prostituce apod. ukryté pod jinak označenou nesouvisející budovou obchodující s něčím úplně jiným. 

Na výstavě jsou mimo jiné i fotografie z AstaZero či Carson City, což jsou testovací prostředí pro bezpečnost na silnicích. Na těchto dvou místech se nacházejí ulice, které se tváří jako běžné lidmi obývané ulice. Ve skutečnosti zde však mají falešné chodce a auta využívají spíše k testovacím účelům. To není vše, na fotografiích autora můžeme vidět i třeba plachty visící na budovách vytvářející dojem, že jde o budovy často nalezené v městech jako například různé obchody, restaurace atd. Fasády budov se někdy jeví až neuvěřitelně věrohodné na první pohled. Avšak kdybychom studovali jejich zadní vrata, fasádu zezadu nebo budovu jako takovou zevnitř, podobně jako autor dělá na některých jeho fotografiích, zjistili bychom, že jde o levně postavenou repliku. 

Vernisáž výstavy:  GREGOR SAILER – POTĚMKINOVY VESNICE (29.3. – 5.5.)

Gregor Sailer (* 1980) pochází z rakouského Tyrolska a studoval na University of Applied Sciences and Arts v německém Dortmundu. Vystavoval po celé Evropě a jeho fotografické soubory zaujaly také například na festivalu v Arles či na EMOP v Berlíně.

Pokud jste výstavu ještě nenavštívili, doporučujeme vám se zastavit v Galerii Fotografic, Stří­brná 2, Praha 1, výstava zde potrvá do pátého května.

     

Líbil se vám článek?

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

Doporučujeme: Nejlepší fotomobily
Doporučujeme: Nejlepší fotomobily

Jak vy­brat skvěle fo­tící smart­phone? Které mo­dely te­le­fonů jsou ide­ální? Pro­jděte si náš ak­tu­a­li­zo­vaný pře­hled nej­lep­ších fo­to­te­le­fonů.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram