Fotoexpedice Skotsko 2018 s FotoInstitut.cz

Byla to moje pátá fotoexpedice s Fotoinstitutem a nadělil jsem si ji k narozeninám. Vyhovuje mi styl, jakým jsou expedice organizovány, vyhovuje mi dobrá a máločetná parta a mám rád atmosféru, kdy se spolupráce při fotografování (…hele, tam je pěkný šutr pod břízkou…) mísí s lehkým humorem. Během expedice do Skotska na jaře 2018 se má očekávání naplnila beze zbytku, a tak mi dovolte si tuto akci připomenout a podělit se s vámi o několik fotografií.

Začali jsme naostro hned ve večerních hodinách po příletu do Edinburgu. Naším prvním cílem byl most Forth Bridge, který je nejstarším ocelovým mostem v Británii a je také podle toho pěkně předimenzovaný. Rozpětí oblouků je 521 metrů, a když stojíte pod ním, nemůžete jeho kolosálním rozměrům ani uvěřit.

Obr. 1 Forth Bridge

Mostů nejrůznějších velikostí, tvarů, konstrukcí a užitné hodnoty jsme viděli spousty a pro technicky zaměřené typy to byla lahůdka. Do Skotska se však jezdí převážně za přírodou, případně na hrady a na další historická místa. A i když se pohybujete relativně rychle z místa na místo, nemáte šanci všechno stihnout. Už rozumím těm, kteří se sem vrací pravidelně a i přes obvykle nepříznivé povětrnostní podmínky tu tráví celé měsíce a užívají si místních krás.

Naše expedice na to měla jen 9 dní a 8 nocí. Na druhou stranu nám k tomu jako bonus po celou dobu přálo počasí. S výjimkou asi dvou hodin, kdy opravdu lilo, jsme si buď užívali dramatického nebe s různými druhy mraků nebo vyloženě letního počasí s fotogenickými obláčky jako z pohlednice.

Naše druhá zastávka byla v městečku St. Andrews, známým historickým místem a univerzitním centrem. Nachází se zde řada pamětihodností od zříceniny svého času největší katedrály na ostrovech, přes známou universitu až po nejstarší golfové hřiště na světě nebo cukrárnu, kde se seznámili William a Kate…

Připomeňme si kolébku golfu touto fotografií.

Obr. 2 Golf v St. Andrews

Naše další cesta vedla už mimo hlavní civilizaci, do oblasti Highlands zvané Glen Coe. Toto pohoří bylo formováno ledovci a je charakteristické symetrickými tvary údolí. Naleznete zde spoustu fotografických motivů, a i když se moc snažíte, stejně nic originálního nevymyslíte, protože to už někdo před vámi určitě nafotil. Ale to bohužel platí téměř o všem, co nás ještě čekalo. Nicméně o tom to přece není. Udělat vlastní fotku, dýchat místní vzduch, promočit si vlastní boty ve vřesovišti a nakonec to někde ukázat nebo zveřejnit i s vlastními chybami, to je ten správný motiv pro fotografa.

Obr. 3 Glencoe

Podobných snímků bychom si mohli ukázat mnoho, ale naše cesta vedla neúprosně dál na severozápad k ostrovu Skye. Cestou jsme stihli ještě několik krajinek s dramatickou oblohou nebo scenérií u soustavy jezírek, kde se krásně fotili odrazovky.

Obr. 4 Jezero se stromkem

Obr. 5 Odrazka

Posledním místem před Skye byl známý hrad Eilean Donan Castle, ikonické místo, které nelze minout. Zde jsme strávili celý večer a záběrům hradu v zapadajícím slunci bychom mohli věnovat celý článek. Ale to by byla škoda, další vrcholy nás ještě čekaly.

Obr. 6 Eilean Donan Castle

Na ostrov Skye se dostane, jak jinak, než přes most. Tentokrát to není žádný unikát, ale nezbytnost, kterou si vynutil rostoucí turistický ruch a ekonomický rozmach největšího ostrova Hebridského souostroví. Most byl dokončen až v roce 1995.

Ostrov Skye je úžasné místo, kde lze nalézt snad všechny typy krajiny na relativně malém plácku a kde by bylo možno strávit týdny hledáním ideální kompozice při tom správném počasí. Správné kompozice jsou však již mnohokrát nalezeny, a pokud si je předem vyhledáte někde na webu nebo vám je někdo poradí, stačí mít kliku na počasí. A to jsme naštěstí měli.

Mezi hlavní atrakce ostrova patří např. Old Man of Storr. Kdo ho ještě neviděl alespoň na obrázku? Pro mě, jako účastníka expedice a autora výše uvedené „originální“ fotky, má snímek ještě cenu připomínky větru, spíše vichřice, která nás provázela po celou dobu nesnadného výstupu po mokrých a zablácených kamenech až na stanoviště, kde nebylo možno postavit stativ a každý poryv znamenal dva kroky zpět nebo do strany.

Obr. 7 Old Man of Storr

Další ikona ostrova Skye – poněkud odlehlý Nest Point – nejzápadnější bod ostrova. Každý ho viděl, každý o něm slyšel. Ne každému však přitom fičel od moře vítr do pravého ucha a nohy měl přitom v rozmáčené půdě, kde každé uklouznutí znamená definitivní změnu barvy oblečení na temně hnědou. 

Obr. 8 Nest Point

Dalším vyhledávaným místem je malá vesnička Elgol na jihovýchodním pobřeží ostrova. Za zálivem pak vyčuhují Culling Hills. Snovou atmosféru pak stačí dotvořit dlouhým časem (30 s) a další snímek veleznámého místa je na světě. Stále však platí stejné, jedna věc je fotka, druhá věc je ji zažít a do paměti si vrýt šplouchající vodu, hučení větru a moře kamení porostlého buď chaluhami nebo korýši.

Obr. 9 Elgol

Sliboval jsem mosty, a tak ještě jeden přidávám. Opět v kombinaci s delším časem (0,5 s) a dramatickou oblohou. Fotili jsme ho ze všech světových stran a různým způsobem, ale nepodařilo se najít místo, odkud by byl vyloženě ošklivý. Každý pohled má své kouzlo a jako vždy záleží na vlastní preferenci. Zde jsem na památku ponechal vpravo dva členy výpravy, japonskou turistku jsem si dovolil vymazat.

Obr. 10 Most (jméno neznám)

Cestou zpět jsme zamířili k jezeru Loch Ness s úchvatným hradem Urquharta, dalšími pamětihodnosti skotské vysočiny. V rámci jednoho článku nelze ukázat zdaleka vše, co bylo předmětem našeho fotografického zájmu, dokonce ani vše, co lze označit jako charakteristické obrázky Skotska, které mohli pořídit členové expedice. Dovoluji si proto ukázat dva snímky, které v žádné galerii pravděpodobně nenaleznete. Na prvním snímku je ranní scéna z jezera Loch Ness, která vypadá jako hřbitov starých lodí, byť jsou z nich na první pohled nepoužitelné jen dvě.


Obr. 11 Ráno na Loch Ness

Večer před návratem domů jsme strávili v Edinburgu. Určitě by stál za více dní a trochu více klidu. Závěrečný snímek je západ slunce nad Edinburgem, foceno před hradem jako jeden z mých posledních záběrů v rámci expedice.

Obr.12 Západ slunce.

Během expedice jsem závěrku svého Nikon D7500 spustil cca 2500×, řada snímků však byla sejmuta s expozičním braketingem, několik záběrů jsou panoramata a mnoho snímků bylo pořízeno sériovým snímáním. Výsledné fotografie jako obvykle použiji pro fotoknihu, kalendář a prezentace pro blízké a kamarády.

? lze pořídít v ? českých e-shopech za cenu ? – ?
(Zdroj: Heureka.cz)

Pokud by někdo měl zájem shlédnout širší prezentaci mých fotografií ze Skotska, bude příležitost na podzimním Setkání fotografů, které se bude konat 24.11.2018 jako vždy v KC Zahrada v Malenické ulici v Praze Chodově. A kdo se tam nedostane nebo zvolí jiný program, může zavítat na www.vbfotky.zonerama.cz.

Další kurzy a fotoexpedice naleznete na FotoInstitut­.cz

   

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Marimona
  Marimona
  15.09.2018 15:32

  Dobrý den, pane Pánku, se vší úctou, Vaše reakce působí poměrně úsměvně a dětinsky - přemýšlím, jak asi vypadá tzv ¨hezká kritika¨, a jaké jsou její meze? Možná bych to pochopila v mateřské školce, nikoliv na fotografickém portálu. Nevím, jaký tým se ¨skrývá¨za týmem redakce, člověk nemusí být novinář aby pochopil ironii nebo devalvující záměr. Atˇčtu komentář Dany jakkoliv, nic devalvujícího krom nabídky ¨jiných cest a vnímání¨na něm nevidím a pana autora článku, ačkoliv ho neznám, to nijak v mých očích nedehonestuje. Pokud budete chtít vidět ¨nehezkou kritiku¨a urážky za každým rohem, tak je opravdu uvidíte. Pak se to také může svrhnout k honu na čarodějnice...ale my jsme ve 21. století, tak snad to asi nedopustíme... Díky a s pozdravem, Ivana Conceicao

 • Jan Pánek
  Jan Pánek
  Admin
  15.09.2018 18:48
  Reaguje na Marimona 15.09.2018 15:32:

  "Dobrý den, pane Pánku, se vší úctou, Vaše reakce působí poměrně úsměvně a..." - zobrazit celý komentář

  Dobrý den, to je Váš názor, já jej budu respektovat, takže k němu jen dodám, že jej nesdílím.
  V redakci jsme zavedli přísnější pravidla v diskuzi, jelikož si část čtenářů stěžovala na urážení, nepěknou mluvu na fóru a podobně, a pokud to nebudeme dodržovat důsledně a u všech, nic se nespraví. Takže jakékoliv urážení chceme zkrátka omezit. Hranice urážení je u každého jiná - co je pro jednoho urážka, pro druhého urážka není, ale v redakci jsme se shodli, že tohle je na hraně (Danu jsem jen slušně požádal o mírnější podtón). Že to Vy vnímáte jinak, budeme respektovat, ale prosíme o respektování i našeho názoru, děkujeme :-)

 • MSD
  MSD
  15.09.2018 21:25

  "Hezká věcná kritika" mi sice zní poněkud podivně, ale přesto zastávám názor redakce.

 • Jan Pánek
  Jan Pánek
  Admin
  15.09.2018 21:59
  Reaguje na MSD 15.09.2018 21:25:

  ""Hezká věcná kritika" mi sice zní poněkud podivně, ale přesto zastávám..." - zobrazit celý komentář

  Uznávám, že volba slov mohla být lepší, ale myslím, že všichni chápeme jejich význam. Děkujeme za podporu :-)

 • Vladobrun
  Vladobrun
  17.09.2018 18:39

  Vážení diskutující, možná vás to překvapí ale komentář Dany K. Se mě nijak nedotkl. V podstatě s ní souhlasím a její poznámka je relevantní. Jen míří trochu vedle. Fotoinstitut nabídl organizovaný “zájezd”, já jsem nabídku přijal i s tím vědomím, že nejedeme tvořit umění ani objevovat zcela nové pohledy na svět. Jak jsem uvedl v článku, pro mě má taková akce i jiné hodnoty. Jako klient jsem spokojen, své cíle jsem si splnil a má očekávání byla naplněna. Nemám ambice být vrcholným Fotografem, je to moje hobby, dělám to pro radost a to mi stačí. Pro někoho je to možná málo ale to je jeho problém. Každopádně děkuji, že jste si to přečetli.

Vkládání komentářů je uzamčeno.

Komentáře k článku (16)

Tisknout článek

Tip na článek

Podzimní aktualizace Zoner Photo Studio X: Více lokálních úprav, nová Luma křivka a varianty souborů
Podzimní aktualizace Zoner Photo Studio X: Více lokálních úprav, nová Luma křivka a varianty souborů

Pro­gram pro správu a úpravu fo­tek Zo­ner Photo Stu­dio X se v pod­zimní ak­tu­a­li­zaci za­mě­řuje zejména na mo­dul Vy­vo­lat a při­náší lo­kální úpravy ba­rev, no­vou Luma křivku a více va­ri­ant úprav u jedné fotky.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram