Jak udělat první snímek - Lekce 3

Špatné vložení filmu do fotoaparátu s mechanickým posunem mě několikrát v minulosti pěkně vypeklo. Nesmíte také zapomínat na baterie či nastavení citlivosti filmu. Proto raději mrkněte na tento článek.

Baterie

Pokud držíte v ruce elektronický přístroj kompakt či zrcadlovku a nemáte baterii vězte, že držíte v ruce bezcennou hračku. Baterie vám mohou trochu zkomplikovat život zejména v zimě. Několik rad jak si poradit v tomto období najdete v článku Fotografování při nízkých teplotách.

Vkládání filmu

Není nic horšího, než když po naexponování části nebo celého filmu zjistíte, že film byl nesprávně vložen a nejde přetáčet. Někteří fotografové puntíčkáři nosí pro tento účel speciální manipulační rukáv. Většina obyčejných smrtelníků je však ztracena, neboť absolutní tmu nutnou pro vyjmutí kazety s filmem lze ve v podmínkách venku zajistit jen velmi obtížně. Při otevření komory s filmem dojde obvykle k poškození 3 – 5 snímků. Z těchto důvodů je nutné věnovat vložení filmu náležitou pozornost. Výměnu filmu provádíme v co nejtemnějším prostředí – venku minimálně ve stínu. Kazety, kde otvor filmu je těsněn plyšem, nejsou totiž stoprocentně světlotěsné a nemá cenu riskovat. Na následujících obrázcích je zobrazena výměna filmu u mechanické zrcadlovky.

Obr.1 Vytáhněte knoflík zpětného převíjení.

Obr.2 Do levé komory vložte kazetu s filmem. Zatáhněte knoflík zpětného převíjení tak, až bude pěvně zapuštěn ve spodní poloze.

Výměna filmu 1 Výměna filmu 2

Obr.3 Vytáhněte vodič filmu a zasuňte jej do otvoru tažné cívky. Zoubky hnacích koleček musí přesně zapadat do perforace filmu!

Obr.4 Zmačkněte spoušť. Natáhnutím páčky povysuňte film a zkuntrolujte, že zoubky hnacích koleček správně zapadají a zabírají do horní i dolní perforace filmu.

Výměna filmu 3 Výměna filmu 4

Obr.5 Zavřete světlotěsnou komoru fotoaparátu. Vytahujte film otáčením páčky dokud se na počitadle neobjeví 1. Obvykle musíte při tom alespoň jednou zmáčknout spoušť.

Obr.6 Pro zasunutí filmu zpět do kazety zmáčkněte malý knoflík ve spodku přístroje a vykloňte malou páčku na knoflíku zpětného převíjení. Otáčejte páčkou ve směru hodinových ručiček, dokud odpor při otáčení prudce nepoklesne. To je totiž celý exponovaný film zpět v kazetě.

Výměna filmu 5 Výměna filmu 6

Založení a zasunutí filmu není problémem u většiny moderních elektronických fotoapaparátů, které mají automatický vlkládací mechanisnus. Zde stačí vložit kazetu do komory filmu a natáhnout film až ke značce u cívky, která vytahuje film z kazety. Posun filmu a zpětné převinutí po naexponování celého filmu pak již probíhá automaticky. Po naexponování snímku je dobré zkontrolovat počítadlo.

Elektronická zrcadlovka

Nastavení citlivosti filmu

V současné době má většina filmů tzv. DX kód, jehož součástí je citlivost a instrukce pro vyvolání. V případě, že vlastníte nový elektronický přístroj, který má čtecí DX kontakty, není třeba se o nic starat. U manuálních přístrojů nesmíte zapomenout nastavit citlivost filmu otočným knoflíkem. Dejte si pozor i na doporučené datum použití filmu, které by mělo být na krabičce. U starších filmů hrozí nepříjemné barevné posuny.

Údaje v hledáčku

Zatímco u mechanických zrcadlovek máte v hledáčku obvykle zaostřovací matnici a ručičku expozimetru se zobáčkem, elektronické zrcadlovky rozmazlují své majitele kompletními informacemi o nastavení přístroje. To zapomnětlivým jedincům ušetří dost filmu.

Hledáček elektronické zrcadlovky

Další lekce: Jak udělat ostrý snímek

     

Líbil se vám článek?

Komentáře

Tento článek nemá žádné komentáře

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (0)

Tisknout článek

Tip na článek

Jak funguje režim vysokého rozlišení
Jak funguje režim vysokého rozlišení

40 mo­delů fo­to­a­pa­rátů dnes ge­ne­ruje fo­to­gra­fie s vy­so­kým roz­li­še­ním (high re­so­lu­tion mode) ty­picky 4× vět­ším, než je roz­li­šení vlast­ního sen­soru. Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II tak zvýší množ­ství pi­xelů z 24Mpix na 96Mpix. Re­žim vy­so­kého roz­li­šení u Pa­na­so­nic Lu­mix 5S II jsem vy­zkou­šel na Šu­mavě při fo­to­gra­fo­vání hor­ského po­toka dlou­hými časy, kra­jiny krát­kým te­le­ob­jek­ti­vem a rysa os­t­ro­vida krát­kou ex­po­zicí.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram