Novinky v Zoner Photo Studio 17

Rok se s rokem sešel a jak se již stalo pravidlem, společnost Zoner představila novou verzi komplexního nástroje pro správu a úpravy fotografií Zoner Photo Studio 17. Již před několika lety se spekulovalo, zda Zoner dodrží tento jednoletý cyklus. Zda je každý rok dost novinek na vydání nové verze. Zdá se, že stále je. Pojďme se tedy podívat, co nového ZPS17 nabídne.

Pokud sledujete vývoj různého software obecně – mohou to být třeba jen Windows – je vidět určitý trend. Výraznými změnami projde každá druhá verze. A protože výrazné změny přineslo před rokem ZPS16, dalo by se čekat, že letošní novinka je pouze kosmetická. Není tomu tak. Sice nedošlo k žádnému razantnímu řezu jako přepracování uživatelského rozhraní ve verzi 16, ale Zoner 17 se může pochlubit řadou funkcí, které se opravdu hodí, a které využijete.

Co je nového v Zoner Photo Studio 17:
nový „flat“ vzhled
výraznější možnosti expozičních úprav v RAW
okamžitý náhled změn RAW ve správci
expoziční přechodový filtr
odlesk objektivu a další nové efekty
automatický návrh úpravy expozice
upravený rychlejší katalog
vylepšený import
vylepšené přidávání informací k fotografiím
malý náhled snímku ve správci
automatické hledání duplicitních fotografií
DLNA mediaserver pro sdílení fotografií v domácí síti
korekce vad objektivu pomocí připravených profilů
lepší mapy pro fotografie s GPS souřadnicemi
a další drobné úpravy

Nový vzhled

Nový vzhled je to, co vás praští do očí jako první. Je v nyní moderním „flat“ designu, takže ikonky jsou ploché bez 3D efektů jen s obrysovou linkou, zmizelo mnoho čar, rámečky kolem náhledů fotek v průzkumníku, a celkově se vzhled Zoneru velmi vyčistil, což programu sluší. A je to příjemná změna, protože dříve se v záplavě grafiky občas ztrácely podstatné prvky. Nový vzhled je možné nastavit v tmavé nebo světlé variantě, nebo ho také opustit a vybrat si vzhled původní. To, jak program vypadá, sice nevylepší vaše snímky, ale rozhodně se s nimi bude pracovat lépe.

Tvůrci Zoneru se také snaží zpříjemnit ovládání. Na některých panelech (například u katalogu, nebo na panelu informací ve správci) si můžete všimnout malého ozubeného kolečka. Pokud na něj kliknete, dostanete se k nastavení příslušné položky. Škoda, že je tato novinka využita pouze sporadicky.

Ve správci najdete také náhled právě vybrané fotografie. Podobný náhled byl v Zoneru již dříve, až do verze 15. V ZPS16 náhled zmizel, protože tvůrci správně usoudili, že je zbytečné mít malý náhled, když jsou vlastně všechny fotografie zobrazeny jako náhledy. Nyní je náhled zpět, ale není už tak malý. Tento malý náhled si totiž můžete v jeho malém okénku zvětšit a posouvat. Lze tak prozkoumat detail fotografie bez přechodu na velký náhled v horní liště správce. Také můžete přímo v tomto náhledu zapnout kontrolu přepalů.

Import

Modul import doznal v Zoneru 17 sice jen drobných, ale zato příjemných změn. Nově můžete při načtení snímků ze zařízení tlačítky ve spodní liště filtrovat JPG, RAW, MOV a nebo zobrazovat i další soubory.

Co je podstatnější, k importovaným fotografiím lze kromě autora a copyrightu přiřadit při importu hromadně název a klíčová slova. Sice stejný název a stejná klíčová slova pro všechny v tu chvíli importované snímky, ale i tak si ušetříte starosti. Třeba fotky z dovolené mohou hned při stahování z fotoaparátu dostat klíčové slovo „dovolená“.

Importované snímky můžete také přímo při importu přejmenovat a to i s využitím formátovacího řetězce. Jinak řečeno, vaše fotografie, která se ve fotoaparátu jmenuje IMG_1234 může být importována třeba jako dovolena_2014–07–25.

Líbil se vám článek?

Pokračovat v sérii

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • marek chalupnik
  marek chalupnik
  01.10.2014 11:10

  Ze screenshotu "nový vzhled správce" se zdá, že přidali zpět náhled vybrané fotografie. Tahle funkce ve verzi 16 zmizela, což jsem rozhodně neocenil ;)

 • Rudolf Svoboda
  Rudolf Svoboda
  03.10.2014 08:07

  Marek: ano vypada to tak. Ze by slecna na podpore predala nastvany dotaz dal?:-) Byl do hlavni duvod k reklamci produktu....

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Obsah článku

Komentáře k článku (2)

Tisknout článek

Tip na článek

Full-frame formát
Full-frame formát

Full-frame fo­to­a­pa­ráty jsou v sou­čas­nosti do­stup­nější, než kdy dříve a téměř všichni vý­robci ně­jaké ve svém port­fo­liu mají. Má dnes smysl po­u­ží­vat něco ji­ného, nebo je zkrátka full-frame krá­lem fo­to­tech­niky a pře­mýš­let nad men­šími či vět­šími sen­zory už ztra­tilo pro vět­šinu fo­to­grafů cenu? A proč se tomu vlastně říká „full-frame“? Zjis­títe v článku.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

Články v sérii:

FotoAparát.cz - Instagram