• Fotografování bobrů v Čechách

  Po hrázi rybníka vede cesta z nedaleké hospody - stojím od ní asi deset metrů ve skrytu stromů. V pozdních nočních hodinách se tudy vracejí hospodští hosté. Ve světle měsíce vidí na příjezdové cestě k rybníku moje zaparkované auto a já jednoho z nich slyším: "to je auto toho vola, tady je má zaparkované a potom někde dole honí bobry...". I takto může vypadat názor některých lidí na jeden druh fotografické činnosti – fotografování bobrů, o kterém si budeme dnes povídat.

 • Setkani fotografu
 • Dobře fotit nestačí, ostatní je marketing

  Dnes mám pro vás klasickou success story, kdy na začátku bylo lokální portrétní studio a na konci je celosvětové impérium podnikající i v oblastech fotografii poněkud vzdálených. Jak už to v takových příbězích chodívá, ani dnes nebude chybět nesmírné osobní nadšení, píle a profesionálně odvedená práce.

   3
 • 1.1.1 Proč fotit černobíle

  Tento článek je prvním z rozsáhlejší série zabývající se černobílou fotografií. Jedná se o články určené především těm, co s tímto odvětvím fotografie nemají žádné zkušenosti, ale láká je vyzkoušet si udělat fotku od A do Z vlastníma rukama.

 • Fotografování hologramů

  Předmětem článku není vysvětlovat jak se pořizují hologramy. To je technicky náročná záležitost, vyžadující zdroj kohorentního světla - laser. Ten mívají k dispozici jen speciální pracoviště a výzkumné ústavy. S vlastními hologramy se však dost často setkáváme hlavně na různých výstavách, kde se používají pro záznam např. významných historických předmětů. Zobrazují je trojrozměrně. Předměty na hologramu mají proto ve srovnání s fotografií reálnější vzhled. Hologramy, které prochází rukami každého z nás, jsou ochranné prvky pasu či bankovek. Pokud se pokusíte takovýto hologram vyfotografovat, zjistíte, že to vůbec není jednoduché. Právě o tom je tento článek.

   1
 • Prez. digifotek 5 - systémy virtuál. fotoalb

  Pokud chcete ukazovat své fotografie nejen svým známým a přátelům, ale případně i širšímu publiku, pak se jako nejjednodušší jeví umístit je na některém ze systémů virtuálních alb na internetu. Z jejich rozsáhlé řady stručně přiblížíme čtyři takové systémy, existující na českém internetu: Album Olympus, Album Volný, Album Foto.cz a Galerie Grafika.cz.

   2
 • Co chtějí tiskaři od fotografa?

  Obsah článku osvětlí a přiblíží požadavky tiskáren vůči zapáleným fotoamatérům a fotografům předávajících své fotografie ke zpracování do grafických studií a tiskáren. Budou to požadavky na nejpoužívanější technologii tisku a tou je offsetový tisk. Offsetem ať plošným či rotačním ( stejná technologie tisku jen s rozdílem v množství tištěných materiálů )se tisknou většiny barevných tiskovin, jako jsou letáky, katalogy, pohlednice, časopisy atd.. Podmínky pro offset můžeme použít jako výchozí i pro ostatní technologie tisku.

 • Jaká tiskárna tiskne levněji?

  Spotřeba a cena inkoustu je jedním z nejdůležitějších parametrů, které určují cenu vámi doma vytisknuté fotografie. Mohl by to být jeden z nejdůležitějších parametrů, pro volbu tiskárny. Bohužel spotřebu inkoustu většinou žádný výrobce nikde moc neuvádí. Ono ji totiž není jednoduché jednoznačně určit, neboť ji ovlivňuje příliš mnoho různých parametrů. Článek je o tom, jak se spotřeba inkoustů měří a jak ji lze ovlivnit.

   8
 • Tipy na archivaci digitálních fotografií

  Když se zeptáte uživatelů, jakou výhodu jim přináší digitální fotografie, téměř všichni uvádějí možnost mazání nepodařených obrázků a tedy úsporu nákladů vedoucí k větší „tvůrčí svobodě“. Podle mne zásadní výhoda digitální fotografie spočívá v možnostech jejího zpracování a v okamžitém přístupu k obrázkům, které byly pořízeny před lety – samozřejmě za podmínky efektivní archivace

 • Je Canon FD mrtev?, I.díl

  Pár úvah pokročilého fotoamatéra neustále hledajíc tu svou cestu ve velkém světě fototechniky, jenž se rozhodl na pár měsíců opustit pohodlnost světa moderních zrcadlovek. Cílem článku bude seznámení s jednou z mnoha možností, kterak za rozumný peníz vybudovat kvalitní fotovýbavu. Řeč bude o historickém Canon FD systému.

 • Dírková komora snadno a rychle

  Na FotoAparátu.cz se občas věnujeme speciálním fotografickým technikám. Nyní se již po několikáté setkáme s dírkovou komorou, dozvíte se jaký formát zvolit pro dírkový fotoaparát, jak si dírkový fotoaparát vyrobit včetně návodu k získání "správných" fotografií. Samozřejmostí jsou příklady fotek včetně komentáře. Najdete zde odkazy i na další články o dírkové komoře.

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace