Chcete se na nové verzi fotoaparat.cz poprvé přihlásit se svým starým účtem? Použijte prosím aktivační formulář.

Jak vytvořit přenosnou prezentaci fotografií

Chcete někomu ukázat nebo poslat emailem prezentaci svých fotografií, jak to ale udělat, aby si ji určitě mohl přehrát v podobě jakou chcete vy a nemusel prohlížet jednotlivé fotky? V článku se podíváme na možnosti tvorby přenosných slideshow fotografií.

Pokud byste potřebovali někomu poslat prezentaci fotografií, takovou kterou dotyčný jen spustí, pohodlně se usadí a kochá se, pravděpodobně by vás jako první napadla „powerpointová“ prezentace. Je to sice populární řešení a po emailech se takto šíří mnoho více či méně zdařilých slideshow, ale není to řešení úplně vhodné. Hlavně proto, že každý kdo si chce podobnou prezentaci přehrát, potřebuje speciální software – Powerpoint, nebo některou z alternativ. Ne každý tak vaše fotografie shlédne. Nejlepším řešením by byla prezentace, která by šla spustit téměř každému bez ohledu na nainstalovaný software na PC.

Téměř k dokonalosti se v tomto ohledu blíží prezentace ve formátu PDF. Hlavně proto, že prohlížeč PDF má dnes skoro každý (a je zdarma). Není moc známé, že PDF soubory už poměrně dlouho umí i automaticky přehrávanou prezentaci, kdy mezi jednotlivými stránkami nemusíte přecházet ručně. S tvorbou takového PDF vám pomůže například Zoner Photo Studio nebo Adobe Lightroom.

Tvorba PDF slideshow v Zoner Photo Studio 14

V Zoneru je možnost běžné slideshow v modulu prohlížeč, PDF přehrávání je ale jinde. Přímo ve správci si označte fotografie, které chcete do prezentace vložit. Pak jděte do menu „Vytvořit“ a vyberte položku „PDF promítání…“

PDF promítání v Zoneru

V okně, které na vás vyskočí, uvidíte své vybrané fotografie a můžete nastavit chování prezentace. Co je poměrně specifické a u běžné prezentace to není možné – můžete si pro každou fotografii zvlášť vybrat přechodový efekt i dobu zobrazení. Samozřejmě lze přesouvat fotografie v seznamu a měnit tak jejich pořadí v prezentaci. Třešničkou na dortu je možnost přidat k prezentaci hudbu například v mp3.

nastavení PDF promítání v Zoneru část široké nabídky přechodových efekrů

Po potvrzení nastavení se objeví okno samotného exportu PDF, kde můžete s klidem nechat výchozí nastavení (pouze pokud chcete mít prezentaci malou za cenu horší kvality, snižte kvalitu JPG a/nebo hodnotu DPI). Jedná se jen o vlastnosti samotného PDF souboru. Ten si pak pojmenujete a uložíte v dalším kroku.

A je hotovo. Máte jeden samostatný soubor PDF, ve kterém se skrývá celá prezentace. Stačí poslat emailem, vypálit na CD atd. A máte poměrně solidní jistotu, že si vaší prezentaci každý přehraje.

Tvorba PDF slideshow v Adobe Lightroom 4

Adobe Lightroom umí také vytvářet PDF z fotografií. Oproti Zoneru chybí možnost vytvořit PDF s hudbou, ovšem přímo při vytváření slideshow je možné k fotografiím přidat popisky – a to i načtené přímo z EXIF. Libovolným fontem, do libovolných míst. Co se týče vzhledu prezentace, možnosti v Lightroomu jsou zdaleka nejširší. PDF prezentaci vytváříte v podstatě jako běžnou prezentaci, jen nakonec místo přehrání zvolíte Exportovat PDF. Je zde také možnost exportu videa, kde pochopitelně bude i hudba, ale vzhledem k datovému objemu a formátu mp4 to není šťastné řešení – emailem prezentaci nepošlete a ne každý ji přehraje. A také export trvá neuvěřitelně dlouho – u testovací prezentace na starším notebooku desítky minut.

tvorba prezentace v Lightroomu

Tvorba zcela samostatné slideshow

Co když se ale stane, že příjemci vašich fotografií nemají ani Acrobat Reader pro prohlížení PDF a dokonce ani žádný prohlížeč obrázků. Ať je tato situace jakkoli nepravděpodobná, pokud mají alespoň PC s Windows, řešení existuje. Freewarový prohlížeč fotografií IrfanView (ke stažení zde) umí vytvořenou prezetaci exporovat do samostatného (.exe) spustitelného souboru. Na jakémkoli PC s Windows pak lze tento soubor spustit a prezentace běží.

Tvorbu prezentace v IrfanView spustíte klávesovou zkratkou W. V okně které na vás vyskočí si vyberete fotografie do prezentace (i z různých umístění) a pokud chcete přehrávat na pozadí hudbu, přidáte také vybraný mp3 soubor. V seznamu fotografií si upravíte pořadí přehrávání (hudba musí být jako první aby začala hrát hned na začátku). Dále si zvolíte samotné chování prezentace. Část nastavení se volí i v „Full screen options“, kam se rozhodně podívejte. Je tu možné zapnout jediný přechodový efekt prolnutí a zvolit vzhled písma v prezentaci. Co bude u fotografií napsáno musíte zapsat ve formátovacím řetězci. Nápovědu naleznete pod tlačítkem Help a po troše zkoumání přijdete na to, jak v prezentaci promítnout jakoukoli informaci z EXIF – například název, popis a © autora vypadá takto: $E270 – $E37510 – © $E33432. Bohuže je možné takto vložit text jen na jedno místo, nelze tedy název dát nad snímek a popis pod něj, vše musí být v jednom bloku.

Pokud přidáte do slideshow mp3 a vyskočí na vás chybová hláška, že soubor nezle přehrát, stáhněte a nainstalujte si do IrfanView oficiální plugin.

Prezentaci spustíte tlačítkem „Play Slideshow“. Jste-li s výsledkem spokojení, tlačítkem „Save slideshow as EXE/SCR“ exportujete samotný soubor s prezentací.

tvorba prezentace v IrfanView

Vejde se to do emailu?

A trocha čísel na závěr. Pokud chcete posílat prezentace emailem, pochopitelně záleží na velikosti souboru. Testovací prezentace obsahovala 54 fotografií v rozlišení 1200×800 o celkové velikosti 14MB a bylo-li to možné, jeden hudební mp3 soubor velikosti 4MB. Výsledné prezentace byly:

  • Zoner Photo Studio 14: PDF ve výchozí kvalitě s hudbou 13,6MB (evidentně došlo ke zmenšení/kompresi fotografií)
  • Adobe Lightroom 4: PDF bez hudby s grafickou úpravou a texty 24MB (nevysvětlitelný a nesmyslný nárůst objemu dat)
  • Adobe Lightroom 4: Video 720p (snížené rozlišení fotek) s hudbou grafickou úpravou a texty 115MB (to rozhodně emailem nepošlete)
  • IrfanView: samostatně spustitelná prezentace s textem, hudbou a z principu fotografiemi v původním rozlišení a kvalitě 18MB

Osobně se mi velmi líbí IrfanView, protože vůbec nemění kvalitu a velikost fotografií. U Zoner Photo Studio by bylo možné zmenšení a kompresi snímků omezit v nastavení exportu PDF. Ovšem objem prezentací vytvářených Adobe Lightroom není ospravedlnitelný žádnou kvalitou – je holý nesmysl aby prezentace kde je navíc jen trochu textu a rámeček byla téměř 2× větší než původní data.

     

Líbil se vám článek?

Tisknout článek

Nejčtenější články:

Tento web používá k poskytování služeb, analýze návštěvnosti a marketingovým účelům soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace