Všechny články

 • Himálaje - Kathmandu II, díl V.

  Budhistiské a hinduistické svatyně, svatí muži, rušné trhy, kosmopolitní společnost z celého světa. To je Kathmandu. Je to ráj pro fotografy. Foťte všechno: portréty, momentky, architekturu. Určitě nechtějte šetřit filmem. Dost odlišné prostředí poznáte v sousedním Bakhtapuru - městě řezbářů.

   0
 • Himálaje - Mera Peak, díl IV.

  Mera Peak (6658 m) vyžaduje aklimatizaci. Není náročný technicky, ale pozor na počasí. Na cestě nebudete mít zázemí lodží jako v sousedním údolí řeky Dudh Kosí. Budete potřebovat stany, potraviny na cestu a většina smrtelníků i dost vůle překonat sám sebe.

   0
 • Himálaje - cesta k Mount Everestu, díl III.

  Himalajský deník pokračuje. Tvrdé přistání na šotolině v Lukle, dvě placky tibetského chleba s marmeládou a vyrážíme. Čeká nás týden putování na 5800 m vysoký vrcholek Kala Pattar, ze kterého Angličané poprvé uviděli a naplánovali cestu přes Jižní sedlo na vrchol Mount Everestu. Nespěchejte a běžte pěkně pomalu. Na 5000 m je asi poloviční tlak vzduchu. Určitě zajděte do Chuckungu, kde uvidíte jižní 4 km vysokou jižní stěnu Lhotse, kterou kdysi Reinhold Messner nazval horolezeckým problémem 21. století.

   0
 • Himálaje - Kathmandu I, díl II.

  Chcete si trochu oddechnout od toho našeho uspěchaného západního světa? Myslím, že Kathmandu je jedním z těch míst, kde se vám to určitě povede. Přečtěte si první díl himalajského deníku Andreje Macenauera. Těm, kteří se do Nepálu chystají může zodpovědět dost otázek. Vás ostatní možná naláká.

   0
 • Himálaje - doporučení, díl I.

  Civilizace a turistika vstupuje do Himaláje mílovými kroky. Už to není jen oblast pro otrlé horolozce. V oblastech Mount Everestu a Annapuren je dnes například velké množství různých ubytovacích zařízení s jídlem a ubytováním na dobré, byť skromné úrovni. V článku najdete rady, které jsem si sám ověřil. Věřím, že vám pomohou, neboť Krkonoše to zase nejsou. Např. horská nemoc vás může velmi rychle zcela vyřadit z provozu.

   0
 • 7 tipů, jak zlepšit své fotografie přírody

  Každý jednou začíná, žádný učený z nebe nespadl. To jsou určitě velmi pravdivá rčení, která nám od malička vštěpují. V článku najdete několik jednoduchých rad pro začínající fotografy. Najdete tu doporučení nejenom pro zlepšení vašich technických znalostí, ale i jak důležité je hodnotit a prohlížet vaše výtvory třeba s kamarády. Třeba některé z rad, které se mohou zdát až triviální, pomůžou i vám.

   0
 • Než zmačkneme spoušť

  Kvalitní příprava je předpokladem dobré krajinářské fotografie. Ne vždy s ní máme trpělivost. Ono se to někdy dobře teoretizuje, když prší, štípají komáři nebo znuděná manželka či přítelkyně bezpodmínečně nařizují pokračovat v cestě. Bez pozorné volby kompozice, správného změření expozice, postavení a sbalení stativu a dalších věcí to prostě nejde. Všechno to trvá a trvá. Pokud se však budete řídit těmito radami, máte šanci zvýšit procento fotografií, se kterými budete spokojeni.

   0
 • Korekce expozice

  Proč nemůžete vždy důvěřovat údajům vašeho expozimetru, jaké korekce používat při fotografování sněhuláka, lesa v mlžném oparu nebo naopak černého medvěda baribala se dozvíte právě zde. V článku jsou stručně popsány i základní systémy měření expozice, které se používají zejména v kinofilmových zrcadlovkách. Nebezpečí hrozí i při používání některých filmů v podmínkách, kde je málo světla nebo když se snažíme maximálně zaclonit objektiv. Pro velmi dlouhé doby expozice jsou rovněž třeba korekce na tzv. Schwarzschildův jev. To vše ve stručném článku.

   9
 • Stativ

  Kde nesmím šetřit. Časté pořadí je 1.fotoaparát 2.objektiv 3.stativ. Ve skutečnosti by pořadí mělo být spíše opačné. Součástí stativu je také kvalitní hlava. Velmi užitečné jsou i rychloupínací mechanismy. V článku najdete základní informace o tom, jak si vybírat kvalitní stativ. Začínající fotografové investují do drahých fotoaparátů, ale snaží se šetřit na stativu. To je ze zkušenosti nejdůležitější článek ovlivňující ostrost fotografií. Najdete zde tipy na osvědčené stativy. Dočtete se o důležitosti kvalitní stativové hlavy a rychloupínacích mechanismů.

   0
 • Filmy-obecně

  Chcete se dozvědět o výhodách či nevýhodách inverzních a negativních filmech? K čemu je dobré filmy s vysokou citlivostí a proč se používají filmy s malou citlivostí ke světlu? Tyto věci včetně tipů, jaké filmy si koupit najdete v tomto článku určeném hlavně pro začínající fotografy.

   0