Nový Nikon D40 se ještě ani pořádně neohřál na pultech prodejen a už tu máme jeho další verzi. Je určena těm uživatelům, kterým se D40 líbí, ale požadují vyšší rozlišení snímacího čipu. Jinak pro D40x platí všechno to, co pro model D40, tedy především snadné ovládání, určené především začínajícím fotografům, nebo těm, kteří na zrcadlovku přechází z kompaktního přístroje.

Obrázek č.1 - Nikon D40x Obrázek č.2 - Jednoduché menu s praktickými ukázkami

Změny oproti modelu D40

Nejnovější model amatérské digitální zrcadlovky Nikon D40× se od svého předchůdce na první pohled příliš neodlišuje a v zásadě pro něj platí všechno, co již bylo řečeno v našem předchozím testu modelu Nikon D40. Jde o model určený začátečníkům a vyniká hezkým a praktickým designem umístěným v ergonomicky velmi dobře vyvedeném těle, které i přes menší rozměry a hmotnost zaujme svou robustností. Zachován zůstal samozřejmě i bleskový náběh přístroje, slušná výdrž baterií a také velmi propracované a intuitivní menu s názornou nápovědou, šité na míru právě začínajícím fotografům. Hlavní odlišnost tak spočívá především ve zvýšeném rozlišení snímacího čipu, kde původních 6 Mpix bylo nahrazeno rozlišením 10 Mpix. Dále byla rozšířena možnost nastavení jeho citlivosti směrem dolů, kde minimum 200 ISO bylo rozšířeno o hodnotu 100 ISO. Mírné zlepšení parametrů bylo dosaženo také v sériovém snímání, kdy maximální rychlost stoupla z 2,5 snímku za vteřinu na 3 snímky za vteřinu.

Jinak se Nikon D40× dodává na rozdíl od předchozí verze zatím pouze v oblíbeném konzervativním černém provedení. Nedá se však vyloučit, že časem bude k dispozici i varianta ve stříbrném provedení. Stejný zůstal i základní objektiv, se kterým se fotoaparát prodává v cenově zvýhodněném setu a kterým je základní setový objektiv AF-S DX Nikkor 18–55mm/f 3,5–5,6 G ED II., o kterém jsem již také psal v testu předchozí verze aparátu. Najdete jej na ukázkovém snímku č.2.

Obrázek č.3 - Základní setový objektiv AF-S DX Nikkor 18-55mm/f 3,5-5,6 G ED II. Obrázek č.4 - Nový teleobjektiv AF-S DX Nikkor 55-200mm/f 4-5,6 G ED VR

Nový objektiv

Novinkou přímo související s amatérskými digitálními zrcadlovkami Nikon je také inovovaný objektiv AF-S DX Nikkor 55–200mm/f 4–5,6 G ED VR. Jde o model spadající do stejné kategorie, jako právě zrcadlovky Nikon D40 a D40×. Přesto je však objektiv již vybaven nejmodernějšími technologiemi, které jsou obvyklé u modelů nejvyšších tříd. Kromě čoček z ED skla s nízkým rozptylem je to také ultrazvukový motor ostření SWM a především stabilizátor obrazu VR druhé generace, který umožňuje použití časů až o tři stupně delší, než při použití objektivů bez stabilizace. Vezmeme-li v úvahu také prodejní cenu tohoto objektivu, která se v současné době (3/2007) pohybuje zhruba na úrovni 8.500 Kč včetně DPH, dojdeme k zajímavému závěru, že jde o bezkonkurenčně nejlevnější objektiv vybavený stabilizátorem obrazu na současném trhu. To je velmi pozitivní zjištění a i v budoucnu se tak zřejmě máme opravdu na co těšit.

Samotný objektiv je velmi kompaktní a vyniká především malými rozměry a hmotností (73×100mm při hmotnosti 335g), což je dáno mimo jiné i konstrukcí speciálně určenou výhradně pro digitální zrcadlovky s formátem čipu APS-C. Presto, že je objektiv celoplastový (včetně upínacího bajonetu) je poměrně robustní a jeho pohyblivé části nevykazují nežádoucí vůle. Přední příruba se při ostření ani zoomování neotáčí, čímž usnadňuje případné použití filtrů a to především polarizačních. Filtrový závit má stejný průměr (52mm) jako základní objektiv AF-S DX Nikkor 18–55mm/f 3,5–5,6 G ED II. takže při použití této kombinace objektivů nejsou nutné dvě sady filtrů, čímž dochází ke značné úspoře nákladů. Pohyblivý je pouze tubus, který se při zoomování vysouvá. Pozitivní je také fakt, že v ceně objektivu je i bajonetová sluneční clona a také měkké látkové pouzdro, pro bezpečnější uložení ve fotografické brašně.

Jak je na tom nový teleobjektiv s účinností stabilizátoru a hlavně s optickou kvalitou? Musím říci, že skutečně dobře. Samozřejmě, že se světelností, mechanickou ani optickou kvalitou se nemůže měřit se špičkovými, vysoce světelnými teleobjektivy, ale v rámci své kategorie je na tom velmi dobře. Účinnost stabilizátoru bohužel nelze nějak exaktně změřit, protože výsledek velmi závisí na konkrétní situaci, použitém ohnisku a také na momentální fyzické dispozici fotografa. Chod zrcátka fotoaparátu je sice mírně hlučnější, ale je velmi dobře utlumen s ohledem na vibrace, což dále přispívá k celkové úspěšnosti.

Obrázek č.5 Obrázek č.6
Obrázek č.7 Obrázek č.8
Obrázek č.9 Obrázek č.10
Obrázek č.11 Obrázek č.12

Praktické výsledky můžete posoudit na ukázkových snímcích č.5 až 12, které si můžete prohlédnout také v plném rozlišení bez úprav, přímo z fotoaparátu. Snímky byly pořízeny v nejvyšší kvalitě a rozlišení formátu JPEG. První tři snímky byly pořízeny základním setovým objektivem. Zbývající pak již zmíněným novým teleobjektivem. Na snímku č.12 pak snad stojí ještě za zmínku fakt, že i s méně světelným objektivem lze pracovat s hloubkou ostrosti a fotografovaný motiv takzvaně odpíchnout od pozadí.

Obrázek č.13 Obrázek č.14

Líbil se vám článek?

Komentáře

Zobrazit diskusi ke článku ve fóru
 • Vít Špičan
  Vít Špičan
  08.04.2007 17:57

  Pořídil jsem si tohodle drobečka. Jsem s ním plně spokojen a i setový objektiv 18-55 Je skvělej. Teď ještě našetřím na 55-200 a jsem spokojen:-) Na případné dotyzy rád odpovím

 • Vít Hordějčuk
  Vít Hordějčuk
  09.04.2007 17:51

  mno šum při ISO1600 mi připomíná šum na mym foťáku př ISO100 :D

 • Jan Horyna
  Jan Horyna
  21.04.2007 14:25

  Srovnani D40 s ostatnimi:
  http://fotaky.xf.cz/Nikon_d40_d50_d70_d70s_d80_d100_d200.html

 • Jiří Novotný - Fous
  Jiří Novotný - Fous
  29.11.2007 10:22

  Tak jsem dočetl všechny komentáře a došel jsem k poznání ,že fotoapát který se mi velmi zamlouval je vlastně bakelitový nedodělek za který nemá cenu vyhodit peníze. Nebo vetšina těch superfotografů je už tak zhýčkaná dokonalou technikou za tisíce , že bežný a cenově dostupný fotoaparát je pro ně k ničemu? Asi zůstanu u svého KODAKU DX 4590 a budu šetřit na kovové tělo. Moje možnosti se totiž nepohybují v úrovni - foťák na 3 roky a pak zahoď. Focení je pouze moje hoby. Fous

 • Marcel Priadka
  Marcel Priadka
  06.01.2008 21:34

  neviem ci to tu bude este niekto citat, ale rad by som sa zaradil medzi zacinajucich fotografov mam canon powershot a 40 mam ho rad dal som zanho 20litrov pred neviem ci styrmi mozno aj pet rokov, nemam doma ziadne stare objektivy, fotim rad a vela, teraz mam doma pozicany nikon d50 a aj preto som sa rozhodol pre zrkadlovku, pre zaciatocnikov vrele odporucaju tento nikon a canon 400d a to ma dostalo do slepej ulicky lebo co sa tyka funkcii povedal by som ze canon u mna vedie, ale tento nikon sa mi jednoducho viac paci a teraz fakt neviem kam s konopi, nakoniec tu je este jedna moznost setrit setrit a kupit nieco zo zeleza ale niesom si isty ci chcem do fotenia as tolko investovat tych 20 000 mi pride tak akurat mozno aj vela ked sa pozrem kolko zarabam a na moju foto karieru...

Pro vkládání komentářů musíte být přihlášen.

Komentáře k článku (69)

Tisknout článek

Tip na článek

Přehledně: Nejlepší zrcadlovky
Přehledně: Nejlepší zrcadlovky

Ne­pře­berné množ­ství růz­ných mo­delů di­gi­tál­ních zr­ca­dlo­vek na­jdeme na čes­kém trhu, na­víc s často ne­pří­liš pře­hled­ným zna­če­ním. Po­tom se vý­robci ne­mo­hou di­vit, když zá­kaz­ník nemá po­nětí, jaká DSLR je pro něj ide­ální. Proto při­chá­zíme s pře­hle­dem, který při­nese světlo a po­může Vám s vý­bě­rem zr­ca­dlovky. Člá­nek je v říjnu 2021 ak­tu­a­li­zo­ván.

Doporučujeme

Nejčtenější články

Nejčtenější fototesty

FotoAparát.cz - Instagram